Kovács Nóra több nemzetközi tudományos eseményen, versenyen részt vett már
Fotó: Facebook/Kovács Nóra
A személyes értékeivel összhangban levő szakmai pályát szeretne építeni Kovács Nóra, akit nemrég jelöltek a Femcafe Inspiráló Nők Díjára. A körösfői születésű, jelenleg Budapesten mérnökinformatikus hallgató az elmúlt években több tudományos eseményen, versenyen is részt vett, nevéhez köthető a Rusty robot fejlesztése. A műszaki és gazdaságtudományi egyetemen gyakorlótanárként is tevékenykedő fiatal lány az elismeréssel járó felelősségről, a kapcsolati háló fontosságáról beszélt a Krónikának.
2024. szeptember 22., 09:152024. szeptember 22., 09:15
– Mit jelent számodra az Inspiráló Nők Díjra való jelölés, illetve milyen felelősséggel és feladattal jár, ha a leginspirálóbb fiatal tehetségnek választanak?
– Az Inspiráló Nők Díjra való jelölés hatalmas megtiszteltetés számomra, hiszen azt jelzi, hogy a környezetem és a közösségem értékeli azokat az erőfeszítéseket, amelyeket céljaim elérése és mások inspirálása érdekében teszek. Rendkívül motiválóan hat rám. Ha engem választanak a leginspirálóbb fiatal tehetségnek – amiben hiszek, mert Kalotaszeg rendkívül támogató közösség, és szerencsésnek érzem magam, hogy otthonomnak nevezhetem –, akkor
Másrészt, mindig is igyekeztem, és fontos volt számomra, hogy arra bátorítsam a fiatalokat, merjenek nagyot álmodni és próbára tenni magukat. Ha elnyerem ezt a címet, még inkább küldetésemnek érzem majd, hogy segítsem a tehetséges vagy kilógni vágyó diákokat abban, hogy bátran kérdezzenek, és elinduljanak versenyeken, legyen az a Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciája (TUDEK), az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) vagy más pályázat.
A Kolozs megyei Körösfőn született egyetemista fejlesztette ki a Rusty robotot
Fotó: Facebook/Kovács Nóra
– Tavaly a svájci SWISS Talent Forumon képviselted Magyarországot, megosztva ötleteidet Európa legtehetségesebb fiataljaival. Te mit tanultál ezen a fórumon?
– A 2023-as SWISS Talent Forum központi témája a körforgásos gazdaság volt, amelyről bevallom, a fórumig nem sokat tudtam. Az ott szerzett tudás és tapasztalatok azonban mélyrehatóan formálták a gondolkodásomat. A csapatommal azon dolgoztunk, hogy megoldást találjunk arra a kérdésre, hogyan lehetne a szellemi tulajdonjogok rendszerét globálisan felhasználni a körforgásos gazdaságra való átállás felgyorsítására. Ezt a kihívást rendkívül érdekesnek találtam, különösen a szabadalmi procedúrák és a körforgásos gazdaság összefüggéseinek vizsgálata során.
A fórum nemcsak ebben a témában adott új ismereteket, hanem a svájci EPFL egyetemen (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) is lehetőségem volt tanulni például a nukleáris fúzióról, ötletelési módszerekről és előadási technikákról. Minden résztvevő rendkívül komolyan vette a kihívást, így valódi inspirációt jelentett számomra.
és ezek a kapcsolatok folyamatosan gazdagítják a szakmai és személyes fejlődésemet.
– Az elmúlt években több tudományos eseményen, versenyen is részt vettél, milyen tapasztalatokkal, élményekkel gazdagodtál?
– Az ilyen kaliberű versenyekről nyilván rengeteg tudással tér haza az ember, hiszen az események tele vannak inspiráló előadásokkal, amelyeket nem ritkán Nobel-díjas tudósok tartanak. De, amit talán még fontosabbnak tartok – és amit korábban kissé eltúlzottnak gondoltam –, az a kapcsolati háló kiépítése. Ezek az események nemcsak szakmai fejlődést hoznak, hanem hosszú távú, értékes kapcsolatok kialakítását is lehetővé teszik, ami később sokszorosan megtérül. Hadd idézzek egy példát, amit Amerikából hazafelé írtam meg a repülőn arról, hogyan születtek ezek az értékes kapcsolatok:
„A múzeumok, kutatólaborok és felhőkarcolók látványa is meghatározó volt, de amire biztos emlékezni fogok, az a zsűrizés napja.
Először egy német lány csatlakozott hozzám, aki a mosás során letöredezett mikró műanyagokkal foglalkozott kutatásaiban. Majd egy svájci srác, aki egy optimalizált levegőtisztítót hozott létre. Egy New York-i fiú is csatlakozott hozzánk, aki egy AI (mesterséges intelligencia) modellt fejlesztett a rák korai szakaszainak gyorsabb detektálására. Természetesen itt volt a magyar csapattársam, Benedek, és még sok más kivételes ember, akikkel összehozott minket ez a verseny. Ezek a barátságok és a kilátásban lévő közös munka nagyon inspiráló hatással volt rám”.
Nóra magyar csapattársával, Benedekkel Amerikában
Fotó: Facebook/Kovács Nóra
Emellett Hollandiában már tapasztaltam, de Amerikában még inkább, hogy a kor egyáltalán nem akadálya annak, hogy valaki zseniális és összetett területekkel foglalkozzon. Hihetetlen, mennyi fiatal dolgozik lenyűgözően komplex projekteken, és az ő példáik arra inspirálnak, hogy még merészebben álmodjak.
Ráadásul az is nagy előny, hogy a projektek leírása – még azoké is, amelyek jelentős díjakat nyertek – mind elérhető az interneten. Így mások munkájából is rengeteget lehet tanulni, új ötleteket meríteni, és folyamatosan fejlődni. Számomra egy-egy ilyen projekt olvasása új lendületet tud adni.
– Középiskolában kezdtél el dolgozni a Rusty (Rozsdás) című projekten, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mérnökinformatikus hallgatójaként jelenleg milyen programokban tevékenykedsz?
– A középiskolában elkezdett Rusty projekt valóban meghatározó élmény volt számomra, és azóta is folyamatosan keresem az újabb kihívásokat.
Jelenleg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mérnökinformatikus hallgatójaként több izgalmas dologgal is foglalkozom. Nagyon szeretem a tantárgyaimat, és érdekesnek tartom őket – ebben persze a tanáraimnak is nagy szerepe van –, ezért próbálom a lehető legpontosabban és legrészletesebben megtanulni mindet. Emellett az egyik professzorom javaslatára gyakorlótanár lettem egy matekosabb tárgyból, ami azt jelenti, hogy gyakorlati órákat tartok az elsőéveseknek. Számomra ez hatalmas megtiszteltetés és kihívás, és egyre inkább úgy érzem, hogy a tanítás akár mellékfoglalkozásként is szerepelhetne a jövőmben.
Ezen kívül egy új projekten is elkezdtem dolgozni, ami jelenleg még fejlesztés alatt áll, de remélem, hogy nemsokára konkrét hírekkel is szolgálhatok róla. Mindemellett pedig valamilyen csodálatos módon az életemben folyamatosan történnek meglepetések – például erre a díjra sem számítottam, de nagyon örülök neki, és hálás vagyok, hogy részese lehetek.
A kalotaszegi lány számára a hagyományok és a család is nagyon fontos
Fotó: Facebook/Kovács Nóra
– Milyen célokat tűztél ki magad elő a következő időszakra, diploma utána milyen területen szeretnél elhelyezkedni?
– Az egyetemi éveim alatt szeretnék izgalmas új projekteken dolgozni, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy versenyekre és konferenciákra is eljuthassak. Számomra nem csupán a tanulás a fontos, hanem az is, hogy értékes kapcsolatokat építsek ki – ehhez pedig elengedhetetlenek a közös élmények és tapasztalatok. Ezért próbálok aktívan részt venni a közösségi életben és sportolni is kicsit.
Diploma után a mesterséges intelligencia, vagy ahogy a szakirodalomban hívják, a gépi tanulás világában szeretnék elhelyezkedni,
Az AI mindig is lenyűgözött, és úgy érzem, hogy hatalmas potenciál rejlik benne. Ha lehetőségem adódik rá, szívesen kutatnék is ezen a területen. Azonban eléggé családcentrikus vagyok, így ez jelentősen befolyásolhatja a jövőbeli terveimet. Az a célom, hogy olyan szakmai pályát építsek ki, amely összhangban van a személyes értékeimmel.
Kovács Nóra arra bíztatja a fiatalokat, hogy bátran jelentkezzenek a különböző tudományos versenyekre
Fotó: Facebook/Kovács Nóra
– Mit tanácsolnál a pálya-, illetve egyetemválasztás előtt fiataloknak?
– Azt, hogy ne aggódjanak, ha még keresik az útjukat, hiszen mindannyian így kezdjük. Az én történetem arról szól, hogy egy kisebbségben lévő kis faluból is el lehet jutni a világ nagy színpadára – ehhez csak egy jó adag próbálkozás és egy kis bátorság szükséges.
Próbáljatok ki minél több dolgot, még ha elsőre érdektelennek vagy unalmasnak is tűnik, mert így fogjátok megtalálni, mi okoz nektek igazán boldogságot és sikerélményt. Emellett bátran jelentkezzetek tudományos versenyekre, mint a TUDEK vagy az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia. Ezek a megmérettetések nemcsak új tapasztalatokat adnak, hanem közelebb is visznek céljaitokhoz, és segítenek megtalálni a számotokra legmegfelelőbb utat. Például én is egy ilyen versenyen, amelyen még díjat sem nyertem, találtam meg az életre szóló motorjaimat. Végül pedig ne feledjétek: minden nagy siker egy sor kis lépéssel kezdődik!
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
szóljon hozzá!