Fotó: Clujbird.ro
Szerda este kikelt az első, csütörtök reggel a második kisgólya a Kolozs megyében kamerával megfigyelt magyarfenesi fehérgólya-fészekben.
2018. május 10., 12:572018. május 10., 12:57
2018. május 10., 14:382018. május 10., 14:38
A Kolozsvártól mintegy 20 kilométerre fekvő falu gólyafészkére az Apáthy István Egyesület és a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Biológia és Ökológia Intézete szerelt kamerát, amelynek képeit 2017 tavasza óta közvetítik a clujbird.ro honlapon.
Az elsőként érkezett gólyafiókák egyelőre még a fejükett is alig tudják felemelni, tapadnak egymáshoz és a többi tojáshoz. Leske április 1-jén, 3-án, 8-án, 10-én, 13-án és 15-én tojt egy-egy tojást a fészekbe. (Az első egy, a fészekért folytatott csata áldozata lett.)
Szabó D. Zoltán biológus, a megfigyelés koordinátora az MTI-nek elmondta: a tényleges kotlás csak akkor kezdődött, amikor már két tojás volt a fészekben, így érthető, hogy az első két fióka gyorsan egymás után kelt ki. A biológus hozzátette: idén korábban érkezett vissza a gólyapár, így minden hamarabb történt, mint az elmúlt évben.
A biológus szerint a fiatal gólyák számára az első év a legnehezebb, a fészek elhagyása után több mint felük nem éri meg az egy éves kort. Magyarfenesről általában augusztus 10-én indulnak Afrikába a gólyák. Három hónap alatt kell tehát a kisgólyáknak akkorára nőniük, mint a szüleik, és megtanulniuk repülni, táplálékot keresni.
Fotó: Clujbird.ro
A 2007 óta megfigyelt, tavaly bekamerázott fészekben 2011-ben és 2015-ben fordult elő, hogy öt kisgólya kelt ki, és nőtt fel. Legtöbbször (2007, 2008, 2009, 2013, 2014) négy kisgólyát nevelt a gólyapár, 2010-ben három, tavaly két fióka nőtt fel. Két alkalommal 2012-ben és 2016-ban fiókák nélkül telt el a nyár.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!