Képernyőn a „székely Indiana Jones” kalandjai – Tavasszal láthatjuk az Orbán Balázs életéről szóló animációs sorozatot (VIDEÓ)

Orbán Balázs kalandos élettörténetét tárja a nézők elő a sorozat •  Fotó: Facebook/Legendárium

Orbán Balázs kalandos élettörténetét tárja a nézők elő a sorozat

Fotó: Facebook/Legendárium

Elkészült A csontbáró című, Orbán Balázs kalandos életéről szóló animációs krimisorozat első epizódja. Fazakas Szabolcs ötletgazda a „legnagyobb székely” történetét ismertető alkotás érdekességeiről, a nagyközönség előtti bemutató várható időpontjáról beszélt a Krónikának. Kiderül többek között, mi gyakorolt döntő befolyást Orbán Balázs sorsára, mikor lesz kalandos az élete, ugyanakkor az alkotók megosztották az animációs sorozat első mozgóképkockáit a Krónika olvasóival.

Bede Laura

2023. december 13., 09:472023. december 13., 09:47

2023. december 13., 09:522023. december 13., 09:52

Elkészült A csontbáró című, Orbán Balázs kalandos életéről szóló animációs krimisorozat első epizódja. Az előzményeket ismertetve Fazakas Szabolcs székelyudvarhelyi animációs rendező a Krónikának elmondta, a koronavírus-járvány idején fogalmazódott meg benne a film gondolata, hiszen a szejkefürdői Orbán Balázs Látogatóközpont létrehozása közben rengeteg információ összegyűlt az 1829-ben a Hargita megyei Lengyelfalván született íróról, néprajzi gyűjtőről, fotográfusról.

„Akkor írtam egy szinopszist Muszka Sándorral közösen, ami jó volt, de úgy éreztük, hogy Orbán Balázs mozgalmas életét illetlenség lenne mindössze 15 percben összefoglalni. A bővítés mellett döntöttem, így jött be a képbe Kudelász Nóbel, aki átvette a forgatókönyvírást” – magyarázta lapunknak A csontbáró című animációs sorozat ötletgazdája.

Hozzátette, a rajzfilmet már volt alkalmuk bemutatni egy nemzetközi animációs fórumon, ahol nagyon sok ember tetszését elnyerte, és azt javasolták, hogy ne érjék be egy 15 perces változattal, készítsék el hosszú, többrészes sorozatként.

A bevezető részben a régi Székelyudvarhelyről kapunk hangulatképet •  Fotó: Facebook/Legendárium Galéria

A bevezető részben a régi Székelyudvarhelyről kapunk hangulatképet

Fotó: Facebook/Legendárium

A Székelyföldi Legendárium rajzfilmstúdiójában ekkor gőzerővel nekiláttak a munkának hazai és budapesti szakemberek közreműködésével. Az alkotáshoz 2D animációs technológiát használnak, amely újdonság a stúdió munkatársai számára. Fazakas Szabolcs rámutatott, jól haladnak az epizódok forgatókönyvének megírásával, és az utolsó simításokat végzik a sorozat bevezetőrészén.

„Az első részben egy régi székelyudvarhelyi hangulatképet kapunk, bemutatjuk a város központját, jön a szejkei bivalyos szekér, hozza a borvizet. Érezzük a feszültséget, felvezetjük a negatív hősöket is, aztán innen indul az akció: nemzetközi vizeken evezünk, és meg sem állunk Isztambulig az első részben” – ismertette a bevezetőt a sorozat rendezője.

Megjelenik a szejkei bivalyos szekér is, amely borvizet szállít •  Fotó: Facebook/Legendárium Galéria

Megjelenik a szejkei bivalyos szekér is, amely borvizet szállít

Fotó: Facebook/Legendárium

Kifejtette, Orbán Balázs életének azt a részét mutatják be, amelyről nem sokat tud a nagyközönség.

„Megismerkedünk családjának görög vonalával is, amikor a Lengyelfalván élő, elszegényedett bárócsaládhoz egyszer csak betoppan a gazdag nagymama. Nekem meggyőződésem, hogy ez befolyásolta Orbán Balázs életét, mert a család elutazik Isztambulba visszaszerezni a vagyont, és innentől kezdve lesz kalandos az élete” – magyarázta Fazakas Szabolcs.

Az isztambuli hajóút cseppet sem akadálymentes •  Fotó: Facebook/Legendárium Galéria

Az isztambuli hajóút cseppet sem akadálymentes

Fotó: Facebook/Legendárium

Hozzátette, ez a film nem csak a magyar tévénézőnek szól, hiszen Orbán Balázs a szó legnemesebb értelmében egy „székely Indiana Jones” volt.

„Nyilván volt nekünk több keleti utazónk, de mégis ő volt az az ember, aki megismeri a keleti kultúra részeként a legendákat is, és hazatérve elkészíti szülőföldjének leírását a legendáriummal együtt. Mi, mint Legendárium is tisztelettel adózunk feléje, mert neki köszönhető, hogy ilyen sok székely monda és legenda fennmaradt. Ugyanakkor nagy szerepe van abban, hogy a 19. századból írott információk legyenek Székelyföldről és a térségről” – részletezte a Székelyföldi Legendárium vezetője, aki azért is szereti Orbán Balázs karakterét, mert az országgyűlési képviselő a „nemzetek közötti nyitott párbeszéd embere volt”.

A sorozat ezt az oldalát hivatott bemutatni, és nem akkor fog véget érni, amikor a „legnagyobb székely” meghal, az alkotók a „csúcson hagyják abba, már csak azért is, mert Orbán Balázs ma is él, itt van köztünk a szellemisége”.

A szerelem is központi eleme az alkotásnak •  Fotó: Facebook/Legendárium Galéria

A szerelem is központi eleme az alkotásnak

Fotó: Facebook/Legendárium

Fazakas Szabolcs arról is beszámolt lapunknak, hogy A csontbárónak nyilván lesznek fikciós elemei, de olyanok is, amelyek nagyon szorosan kapcsolódnak a valósághoz. A forgatókönyvíró azokat a fejezeteket, történeteket emeli ki Orbán Balázs életéből, amelyek érdekesek, és ezáltal izgalmasan össze lehet rakni a jeleneteket. A stáb tagjai többek között: Sinka Szilárd – zenei alapok, Illyés Hunor – animációs rendező, Futaki Attila – művészeti vezető; Kubanek Levente – gyártásvezető; a szereplők hangját udvarhelyszéki és csíki színművészek adják.

Fakazas Szabolcs szerint a sorozat nem csak a magyar tévénézőknek szól majd •  Fotó: Beliczay László Galéria

Fakazas Szabolcs szerint a sorozat nem csak a magyar tévénézőknek szól majd

Fotó: Beliczay László

A magyarországi Nemzeti Filmintézet támogatásával készülő animációs sorozat első részét mielőbb szeretné a nyilvánosság elé tárni a rendező, aki szerint várhatóan tavasszal bemutatják a magyar közmédia csatornáin, majd az Erdélyi Magyar Televízión és a YouTube-platformon is megtekinthetővé válik.

Az alkotók a Krónika olvasóival megosztották az első mozgóképkockákat, felhívva a figyelmüket arra, ha feliratkoznak az alábbi oldalra, hamarosan tíz nyelven megtekinthetik az első évadot.

korábban írtuk

Animáció Orbán Balázs kalandos élettörténetéről – Fazakas Szabolcs rendező a „legnagyobb székely” alakját bemutató filmjéről
Animáció Orbán Balázs kalandos élettörténetéről – Fazakas Szabolcs rendező a „legnagyobb székely” alakját bemutató filmjéről

Erdélyi témájú filmek is támogatást kaptak a Nemzeti Filmintézettől: köztük Fazakas Szabolcs székelyudvarhelyi alkotó Orbán Balázsról szóló animációja, amely eddig nem ismert történeteket mutat be a „legnagyobb székely” kalandos életéből. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot
2024. november 12., kedd

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok

A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok
2024. november 12., kedd

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron

Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron
2024. november 11., hétfő

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait

Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait
2024. november 10., vasárnap

Márton-nap: Kolozsváron fénymenettel, Kalotaszegen mulatsággal éltetik a néphagyományokat

Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.

Márton-nap: Kolozsváron fénymenettel, Kalotaszegen mulatsággal éltetik a néphagyományokat