Fotó: steampunk.ro
Jules Verne és H. G. Wells regényeinek világát idéző múzeum várja a látogatókat Kolozsvár központjában. A 19. századi technológiát, ipari gőzgépeket, fogaskerekeket, távcsöveket sci-fi-elemekkel és retrofuturisztikus technológiával ötvöző, Kelet-Európában egyedülálló steampunk múzeumról Istvándi Botond ötletgazda mesélt a Krónikának.
2022. október 15., 19:152022. október 15., 19:15
A tudomány, a technika, a művészet és egy kis csoda keveredik Kolozsvár legújabb múzeumában, mely három hónappal ezelőtti megnyitása óta már több ezer látogatót – „helyit” és turistát – vonzott a kincses város szívébe. A Steampunk Transylvania Múzeum nemcsak Erdélyben, illetve Romániában számít igazi különlegességnek, hanem egész Közép-Kelet-Európában is, egy kevesek által ismert világba nyújt élményt jelentő betekintést. Az izgalmas projektről Istvándi Botond, a kezdeményezés megálmodója és megvalósítója, a múzeum tulajdonosa mesélt a Krónikának.
Kolozsvár főterétől csupán néhány percre található az első romániai steampunk múzeum, melynek semmi köze a punk zenei műfajhoz – ahogy sok ide látogató hiszi –, hiszen az elnevezés a sci-fi egyik alműfaját takarja, amely a 19. századi ipari gőzgépek világát ötvözi a retrofuturisztikus technológiával, tulajdonképpen múltat és jövőt keverve.
A sci-fi-világon túl a steampunk szót ma már használják divatra, szubkultúrára, dizájnstílusra, ezzel definiálják azt, ami viktoriánus korabeli elemeket, esetleg szecessziós, 19. század végi látványt alkalmaz olyan tárgyakkal együtt, amelyek a steampunk jellegzetességei, mint a rézcsövek, fogaskerekek, távcsövek, órák. A kolozsvári nagyközönség számára nem teljesen ismeretlen ez a stílus, hiszen négy ilyen kocsma is létezett vagy működik most is a kincses városban: a Joben, az Enigma, a Submarine és a mára már megszűnt Q Café, melynek berendezése nem mellesleg a múzeumba kerül át.
Fotó: steampunk.ro
A steampunk múzeum ötletgazdáját, megalkotóját saját elmondása szerint már gyerekkorában vonzották a kreatív dolgok – hol suliújságot szerkesztett, hol suli-rádiót működtetett, hol színdarabot írt, bár úgy véli, például kézügyessége sosem volt, nincs. Élt Angliában és Magyarországon is, vezetett fényképlabort, belekóstolt a show-bizniszbe is. Budapesten kezdett kiállításokkal foglalkozni, bérelhető vándorkiállításokat hozott el Magyarországra, Romániába.
– idézi fel lelkesen, hozzátéve, hogy ez talán olyan, mint az Éjszaka a múzeumban című filmben vagy a Jumanji című moziban, amikor a szereplőket teljesen beszippantja egy különös világ. A steampunk múzeumban is sok éjszakát eltöltött a különös, néha már-már varázslatos tárgyak, szerkezetek között.
Az évek folyamán érett benne, hogy szeretne egy saját múzeumot – eredetileg lámpamúzeumot szeretett volna –, de a pandémia végén egy barátja révén betévedt egy bezárt kocsmába, ahol azonnal megfogalmazódott benne, hogy az egy tökéletes hely egy steampunk múzeum számára. Ezt a stílust egyébként mindig szerette, sőt szeretett volna a térségbe elhozni egy amerikai eredetű utazókiállítást ezzel a tematikával, de az túl drágának bizonyult. „Szeretem a rendetlenséget, a túlzsúfoltságot, a bonyolultságot, és ezek mind jellemzik a steampunkot” – fejtette ki.
Fotó: steampunk.ro
Istvándi Botond külföldi és hazai művészektől vásárolt vagy kölcsönzött volna tárgyakat, akár megvételre, akár kölcsönbe, de sokáig nagyon kevés választ kapott, az emberek nem vették komolyan, hogy valaki tényleg létre akar hozni egy steampunk múzeumot. Hozzátette, ma már – három és fél hónappal a nyitás után, amikor a múzeumnak már nemzetközi híre van – azok is válaszolgatnak, akik egy évig nem tették meg, ma már küldik, hozzák a tárgyakat.
Istvándi Botond azt is elmesélte, hogy szeretne minél több helyi művészt is segíteni, felkarolni, bemutatni a nagyközönségnek, jelenleg is van egy állandó alkalmazott ezermester művésze a múzeumnak, Professzor Szilveszter, akinek a kiállítótérben van a műhelye is, ahol „csodákat” képes alkotni. A múzeum kétszintes, s míg földszintjén a steampunk dominál, az emeleten egy varázslatos fantáziavilágba nyújt betekintést csodás lényekkel, erdei odúkkal.
„Szeretném azt, hogy ez a hely ne csak egy múzeum legyen, hanem egy élmény, és ehhez kellenek az interaktív, meghökkentő dolgok” – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy hosszas keresgélés után találta meg azt a „mindenhez” is értő asztalost, aki tulajdonképpen egy garázskapurendszer segítségével megvalósította a filmbe illő könyvespolcot.
Jelenleg három nyelven zajlik tárlatvezetés a múzeumban – angolul, magyarul és románul, a későbbiekben a franciát is tervezik bevezetni, ám remélik, hogy a jövőben audioguide-rendszert is kialakítanak, a terveik szerint saját telefonnal beolvasható QR-kódokat helyeznek el, amelyekhez nem egy száraz szöveg, hanem zenei aláfestéssel ellátott élményszerű mesélés társul majd, ezzel is gazdagítva az élményt.
Fotó: steampunk.ro
A múzeum család- és állatbarát is, a kétéves gyerektől a nyugdíjasig mindenki tudja élvezni. Külföldi turisták és helyiek egyaránt érkeznek, míg nyáron a látogatók felét a külföldi turisták adták, most ősszel egyre több iskolás és óvodáscsoport jelentkezik múzeumlátogatásra. Már több mint ötezer látogatójuk volt a nyitás óta.
Persze az is segít, hogy például a Tripadvisoren is jók az értékeléseik, hogy a BoredPanda.com is írt róluk, illetve igyekeznek sok hasonló oldalon jelen lenni. A múzeum egyik vonzó jellegzetessége, hogy hétfőn is nyitva tart, illetve a programjuk meglepően hosszú, hiszen este kilencig várják a látogatókat. Minden hónapban teliholdkor, illetve ebben a hónapban Halloweenkor is éjjel egyig tartanak nyitva. A múzeum a Planetárium kávézóval közösen bulikat is tervez szervezni Steambuilding néven, hogy összehozzák a steampunk, fantasy, sci-fi iránt érdeklődő helyi közönséget, de nemcsak őket – az első ilyen november 1-jén lesz.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!