Bezsnei Andor a Himalájában, a Khardung La-hágó fölött, 5359 méter magasságban. Ezt tartják a világ legmagasabban lévő, motorral járható útjának
Fotó: Facebook/Andor Bezsnei
Motorkerékpáron utazza körbe a Földet a szászrégeni Bezsnei Andor, aki tavaly május óta már közel hatvanezer kilométert tett meg. A fiatal világjáró kalandvágyáról, az expedíció közben tapasztalt nehézségekről, élményeiről beszélt a Krónikának.
2019. február 14., 07:312019. február 14., 07:31
2019. február 14., 14:382019. február 14., 14:38
Kilenc hónap alatt, több mint húsz országot érintve, közel hatvanezer kilométert tett meg motorkerékpáron Bezsnei Andor. A szászrégeni fiatalember tavaly májusban Föld körüli útra indult el Romániából, majd áthaladt Magyarországon, Szlovénián, Horvátországon, Bosznia-Hercegovinán, Montenegrón, Albánián, Macedónián és Görögországon. Ázsiába érve keresztülmotorozott Törökországon, Grúzián és Örményországon, aztán a Közel-Kelet felé vette az irányt, ahol átszelte Iránt, Pakisztánt, Indiát és Nepált. „Ezt követően logisztikai okokból Indonéziába szállíttattam a motort, majd körbejártam pár indonéz szigetet, többek között Balit, Lombokot, Jávát, Szumátrát. Onnan észak felé kerültem Malajziába, és az utazás Thaiföldön és Kambodzsában folytatódott. Jelenleg újra Thaiföldön vagyok, előkészítem a motor szállítását, ugyanis néhány héten belül Ausztráliában leszek” – mondta el érdeklődésünkre Bezsnei Andor. Hozzátette,
Ugyanakkor a jármű időközben károsulhat, és az alkatrészekhez nem kevés időn belül lehet hozzájutni. Például a szászrégeni férfi kuplungja Indiában leégett, és tizenhat napot kellett várnia, amíg megérkeztek az alkatrészek.
– fogalmazott a világjáró. Kifejtette, a kalandútja során nem igazán tapasztalt veszélyt, inkább a trópusi, szúnyogok által terjesztett betegségektől tart, mint a malária vagy a dengue-láz, de egyelőre sikerült elkerülnie ezeket. „Emellett a pakisztáni átkelés kissé rizikós volt, mert épp a választások zajlottak, és volt néhány terrorcselekmény az országban. Viszont a veszélyesebb területeken rendőri kísérettel haladtam át, így teljes biztonságot élveztem” – magyarázta a Maros megyei utazó. Hozzátette, a végállomás természetesen Erdély lesz, de szeretne eljutni Dél-Amerika legdélibb településére, Ushuaiába is, ahova Patagónián keresztül vezet az út – igazi kalandmotorosnak való szakasz. Bezsnei Andor arról is beszámolt, hogy az útiköltségeket a saját megtakarításaiból fedezte. Ugyanis
„Az egész út emlékezetes, nincs két egyforma napom. Pakisztánban és Észak-Indiában nagyon emlékezetes volt a motoros kaland, Indonézia a víz alatti világa miatt tetszett, Irán pedig óriási meglepetés volt, ugyanis a helyiek vendégszeretete és barátságos hozzáállása egyszerűen ámulatba ejtő. Úgy érzem, minden helynek megvan a maga varázsa” – hangsúlyozta az erdélyi világjáró.
Bezsnei Andor kalandjait a Youtube-on is követhetik az érdeklődők.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
szóljon hozzá!