FIT-tek. A döntőbe jutott csapatok munkáját Debrecenben személyesen is értékeli a zsűri
Fotó: Facebook/Mathias Corvinus Collegium
A Kárpát-medence 18–20. századi építészetének ikonikus épületeit gondolhatják újra azok a diákok, akik január 31-ig jelentkeznek a FIT Kaland Tehetségversenyre. Kiss Oszkár szervező a megmérettetés céljáról, tavalyi tapasztalatokról beszélt a Krónikának.
2025. január 17., 08:022025. január 17., 08:02
2025. január 17., 08:082025. január 17., 08:08
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Fiatal Tehetség Programja (FIT) idén is megrendezi kooperációs és készségfejlesztő tanulmányi megmérettetését, a FIT Kaland Tehetségversenyt. Az ingyenes csapatversenyre a szervezők a teljes Kárpát-medencei negyedik (Kárpátalja esetében ötödik) osztályos diákság jelentkezését várják.
hiszen ötödik osztálytól már jelentkezhetnek a Fiatal Tehetség Programba. A versenyre Kárpát-medence-szerte benevezhetnek háromfős csapatok és mentoruk, aki lehet akár szülő, nagy testvér (18. életévét betöltött), pedagógus” – mondta a Krónika érdeklődésére Kiss Oszkár, a szervezőcsapat egyik tagja. Hozzátette, a nyeremények miatt is érdemes jelentkezni, ugyanakkor a diákok tapasztalatot szerezhetnek és egy kis közösség részévé válhatnak, amely által később a nagy MCC-s közösséggel is megismerkedhetnek.
A verseny résztvevőinek lehetőségüket nyílik megismerkedni az MCC-s közösséggel
Fotó: Facebook/Mathias Corvinus Collegium
Felhívta a figyelmet, hogy az erdélyi érdeklődők bárhonnan jelentkezhetnek, nemcsak azokból a régiókból, ahol működik MCC-központ.
„Nem kell attól tartani, hogy túljelentkezés lenne, vagy nem jutna be valaki, mert egyéni pályamunkákat bírálnak el a zsűrik. Ha jól emlékszem, tavaly kolozsvári csapat is szerepelt a dobogósok között, tehát Kárpát-medencei viszonylatban abszolút versenyképesek az erdélyi diákok, csapatok. Így mindenkit arra bátorítunk, hogy jelentkezzen, és mindenképpen mérettesse meg magát a versenyben” – hangsúlyozta Kiss Oszkár.
Amint a verseny bemutatójából kiderül,
A gyerekeknek lehetőségük nyílik együttműködésre, gyakorlati tapasztalatok szerzésére és egy kreatív készítmény megalkotására, amely során fejlődik problémamegoldó és csapatmunkára való készségük.
Kreatív készítmények születnek a FIT Kaland során
Fotó: Facebook/Mathias Corvinus Collegium
A hetedik alkalommal rendezendő verseny témája: „Alkossátok újra a 20. századot a Kárpát-medence építészetében!” A diákok feladata, hogy válasszanak egy nevezetes középületet, amely Magyarországon vagy a Kárpát-medencében épült 1750 és 1950 között, majd tervezzék újra, hogy az ötvözze a múlt értékeit a modern fenntarthatósági megoldásokkal.
A projektfeladathoz két fő részterület kapcsolódik:
miközben a diákok értékes tapasztalatokat szerezhetnek a felsőbb évfolyamok tanulmányi versenyeihez.
Az érdeklődők háromfős csapatot alkotva január 31-ig jelentkezhetnek a megmérettetésre, a projektfeladat leadásának határideje pedig február 25. A verseny döntőjét április 4-én szervezik Debrecenben, a nyertes csapat tagjai pedig értékes tárgyi nyereményeket vihetnek haza. Emellett a győztes csapat tagjai felvétel nélkül, automatikusan bekerülnek a Fiatal Tehetség Program idén szeptemberben induló évfolyamába.
A Fiatal Tehetség Program keretében többek között újraéleszteni tanulnak a diákok
Fotó: Kiss Judit
Az Erdély nyolc városában – Aradon, Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Nagyváradon, Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen és Szatmárnémetiben – működő Fiatal Tehetség Program hiánypótló, az iskolai tanításból részben vagy teljes egészében kimaradó tudnivalókkal bővíti a gyerekek, fiatalok ismeretanyagát.
Varga Adrienn, a FIT program kolozsvári régióvezetője korábban a Krónikának elmondta, a FIT a hagyományos oktatást egészíti ki tehetséggondozással, a cél az, hogy a gyerekek látókörét szélesítsék és ezáltal hosszú távon hozzá szeretnének járulni a tudatos pályaválasztási folyamathoz. A FIT-nek köszönhetően a diákok többek között megtanulnak újraéleszteni, a pénzzel bánni, kipróbálhatják magukat riporterként, megismerkedhetnek a robotika tudományával, sőt még a jövőkutatás rejtelmeibe is betekinthetnek, az elektronikus tanulmányi rendszer segítségével pedig otthonról is bővíthetik tudásukat, önálló tanulással, saját időbeosztás alapján is fejleszthetik magukat.
Elfogták szerdán este a rendőrök azt a férfit, aki három amputált emberi lábat lopott el a bukaresti Dr. Ion Cantacuzinoi Kórházból.
Január 17-én ünnepli 70. születésnapját Karikó Katalin fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjjal, Magyar Szent István-renddel elismert, Széchenyi-díjas kutatóbiológus. Pénteken tematikus műsorkínálattal köszönti a közmédia több csatornája.
A bukaresti ítélőtábla keddi jogerős ítélete szerint öt évre kiskorúak számára kialakított fogvatartási központba küldik azt a fiút, aki 2023 áprilisában késsel megsebesítette a japántanárnőjét.
A bukaresti rendőrök ismeretlen tettes ellen nyomoznak, aki betört egy kórházba, és emberi testrészeket lopott el egy anatómiai hulladékokat tároló hűtőládából.
Az elmúlt év nemcsak Európában, hanem globálisan is megdöbbentő hőmérsékleti rekordokat hozott.
A globális turisztikai cégek, például az AirBnB és a Booking, a felhasználói viselkedés, előzetes foglalások és felmérések alapján összeállították a 2025-ös év legizgalmasabb utazási trendjeit.
Az Alfa-generációnak nevezett nemzedék korszakát a Béta-generáció váltja: a 2025 és 2039 között születendő gyermekek már egy újabb korosztály.
Az őszinte megnyilvánulást, a művészi és személyes szabadságot, saját kreativitásának korlátok nélküli kifejezését tartja a legfontosabbnak munkája során Vincze Tímea, vagy ahogy a legtöbben ismerik, Cinci.
A mesterséges intelligencia (MI) eszközei rendkívül hasznosak lehetnek az oktatás különböző területein, azonban használatuk során fennállhat annak veszélye, hogy akadályozzák a valódi tanulást – derül ki egy tanulmányból.
Gasztronómiai nagyhatalomként a francia konyhát talán senkinek sem kell bemutatni. Az Ízek a világ körül sorozatunkban ezúttal az egyedülállóan finom ételeiről híres országba „látogattunk”.
szóljon hozzá!