Film a székelyföldi csizmakészítésről – Fábián Andor rendező a Csizmás pandúrok, székely csizmadiák című friss alkotásról

A csizmakészítés fortélyaiba is betekintést nyújt a frissen elkészült dokumentumfilm •  Fotó: Farkas Antal

A csizmakészítés fortélyaiba is betekintést nyújt a frissen elkészült dokumentumfilm

Fotó: Farkas Antal

A székelyföldi csizmakészítés és csizmaviselet történetét mutatja be az a dokumentumfilm, amelyet kedden mutattak be online a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében. A film elkészítésének céljáról és mikéntjéről Fábián Andor rendezőt kérdeztük.

Bede Laura

2020. december 30., 20:512020. december 30., 20:51

2020. december 31., 18:392020. december 31., 18:39

A Csizmás pandúrok, székely csizmadiák című, a népi csizmaviseletről szóló dokumentumfilmet mutatták be online kedden a közösségi oldalon a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében.

A film a székelyföldi csizmakészítés és csizmaviselet múltját, jelenét dolgozza fel négy karakter szemszögéből. A Mesemondó, a Csizmadia, a Néptáncos és a Pásztor életútjának mentén rajzolódik ki a különféle csizmaviseletek szerepe a székelyek mindennapjaiban.

A csizmakészítés és csizmaviselet történetét Balázsi Dénes néprajzkutató, Katona Csaba csizmadiamester, Orendi István együttesvezető és Nagy Márton, illetve Nagy Etelka pásztor meséli el humoros anekdotákkal fűszerezve.

„Azért fontos néprajzi dokumentumfilmeket készíteni, mert a dokumentumfilm-készítés korszerű, modern módja a néprajzi értékek megőrzésének. A technológiai világ nem feltétlenül ellensége a kézzel készített termékek, néphagyományok ősi világának” – mondta el megkeresésünkre Fábián Andor filmrendező. Mint kifejtette, ennek egyik példája, amikor a különböző technikai felszerelések (kamera, mikrofon, világítás) használatával megvalósuló filmkészítés a hagyományőrzés, értékmentés eszközévé válik.

Eltűnőfélben levő mesterség

„A csizmakészítés régi népi mesterség, már a 15. századtól gazdagítja kultúránkat. Azonban ahogy azt Katona Csaba csizmadiamester is megfogalmazza: egy vagy két évtized múlva sajnos ki is hal a csizmakészítés hagyománya.

Idézet
Sajnos ma már egyre nehezebb fiatalokat találni, akiknek tovább lehetne adni a mesterség fortélyait”

– mutatott rá a rendező. Úgy fogalmazott, párhuzamként Leonardo DiCaprio amerikai színész, rendező dokumentumfilmjének, az Özönvíz előtt című alkotásnak egyik jelenete jut eszébe, ahol egy tizenhetedik századi könyv lapjain mutatnak meg olyan ma már nem létező életformákat, mint a tasmán tigrisé vagy a kvaggáé, a zebra egy kihalt alfajáé. Már nem tudták valós életterükben lefilmezni őket, mert nem lehet megtalálni ezeket a fajokat.

Idézet
Mi még időben vagyunk, most még le tudjuk filmezni a csizmadiákat; ha azonban 2040-ben akarnánk elkészíteni ezt a filmet, lehet, hogy mi is csak néprajzi szakkönyvek illusztrációjaként találnánk csizmadiát. Mivel eltűnőfélben lévő mesterségről van szó, aktuálisabb a téma, mint bármikor”

– mondta Fábián Andor. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy a film elsődleges célja, hogy szórakoztató módon dokumentálja a csizmakészítés és a különböző csizmaviseletek hagyományát.

„Bár elsősorban a néprajzi érdekeltségű közönségnek szól, próbáltuk úgy elkészíteni a filmet, hogy a néprajzi témákban kevésbé jártas, fiatalabb közönség számára is izgalmas legyen. A tudományos, leíró jellegű megközelítés mellett alkalmaztunk klasszikus történetmesélői, dramaturgiai, forgatókönyvírói fogásokat is, így a csizmakészítés és a csizmaviselet bemutatása mellett a film dramaturgiája a négy szereplő életútjának találkoztatásában csúcsosodik ki” – fogalmazott a rendező.

Arról is beszélt, hogy

a néprajzkutató Balázsi Dénes, akinek édesapja annak idején maga is suszter volt, a filmben „a mesemondó” bőrébe bújik, személyes anekdotákkal, életrajzi vonatkozású történetekkel meséli el gyermekkori, csizmakészítéshez fűződő élményeit.

„Apámnak a türelmét bizonyítja: szerette, hogy mellette legyenek a gyermekek. És így nemcsak lekötött, munkát is adott, foglalkozott, mesélt, elmondta élete történetét, vagy éppen tanított, nevelt. A suszterműhely, a suszterasztal és a környéke nemcsak munkahely volt, hanem felnevelőhely, tehát élettér volt számunkra” – fogalmaz a néprajzkutató.

Régi mesterség, már a 15. századtól gazdagítja kultúránkat az impozáns lábbelik készítése •  Fotó: Farkas Antal Galéria

Régi mesterség, már a 15. századtól gazdagítja kultúránkat az impozáns lábbelik készítése

Fotó: Farkas Antal

Egy pár csizma egy véka búzáért

Katona Csaba csizmadiamester a szakma gyakorlati titkaiba avatta be a stábot. Megmutatta a varrógépet, aminek segítségével könnyedén egymáshoz lehet illeszteni különböző bőrdarabokat; bemutatta a „ráspolyozás” technikáját – a ráspoly nevű szerszámmal szokták simára reszelni a cipő talpát. Ő is édesapjától örökölte a mesterséget, neki is volt néhány gyermekkori történet a tarsolyában.

Idézet
Emlékszem, olyan idő is volt, amikor egy véka búzáért csináltak egy pár csizmát. Persze ez nem volt kifizetődő, de akkor jól jött, mert nem volt akkor amit a családnak megenni, a szárazság idejében. Így hát egy véka búzáért csináltak egy pár csizmát”

– emlékezett Katona Csaba csizmadiamester.

Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője a néptánc és a népi csizma összefüggéseiről beszélt. „A népi csizma használata a néptáncosok körében a legelterjedtebb. Bár próbákon kevésbé használják, a fellépéseknek elengedhetetlen kelléke. A népviselet szót úgy is értelmezem, hogy ez nemcsak egy ruhadarab, hanem olyan ruhadarab, amelyet felvéve viselkedni kell. És a csizma viselése biztos hogy más kiállást, más tartást követel meg, hiszen nem szandálban, félcipőben állunk” – mondta Orendi István együttesvezető.

Nagy Márton pásztor és felesége, Etelka számára a csizma a mindennapi viselet részét képezi. A csizma könnyebbé teszi a munkavégzés folyamatát, a gumicsizma ellenálló lábbeli a kemény terepeken, esős sáros időben is.

Idézet
Aki a mezőgazdaságban, pásztorkodással dolgozik, az a gumicsizmát nem fogja tudni elkerülni, akármilyen luxusvilág legyen. A mezőn pedig fog kelleni dolgozni, mert ha nem, éhen halunk”

– mondta a pásztor.

A film igyekszik rávilágítani arra, hogy bár kihalófélben lévő mesterség a csizmakészítés, a csizmahasználatra azonban a mai napig megvan az igény. „Ezért reméljük, hogy lesz még reneszánsza a népi mesterségeknek, és tíz-húsz év múlva is találunk még csizmadiát, aki szerepelni tud majd a jövő néprajzi dokumentumfilmjeiben” – mondta a rendező.

A film alkotói továbbá: Farkas Antal operatőr, Brók István zeneszerző-producer. Történelmi szakértőként a székelyudvarhelyi Haáz Rezső-múzeum munkatársa, Szász Hunor segítette a stáb munkáját. A film finanszírozója a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, szakmai partner volt a S’art’R Művészeti Közösség.

Divatcikké vált a lábbeli

Több évezredes múltra visszatekintően a lábbelikészítés legfontosabb nyersanyaga az állati bőr, melynek méretre szabását és összevarrását különböző korokban különböző szakosodású mesterek végezték. A Kárpát-medencei magyarságnál kezdetben a tímár, később a varga, majd a csizmadia állított elő lábbeliféléket, a 19. századtól a cipész foglalkozik lábbelikészítéssel és -javítással. A lábbeli szerepe az utóbbi évszázadban jelentősen megváltozott, míg régebben kifejezetten fogyasztási cikknek számított, az utóbbi időkben divatcikké vált – olvasható a Mesterségek.ro honlapon, amely a székelyföldi népi mesterségeket hivatott bemutatni. Az oldal felsorolja a Háromszéken dolgozó csizmakészítőket: Fazakas Ferenc (Sepsiszentgyörgy), Benedek György (Szentivánlaborfalva), Balázs József (Sepsiszentgyörgy), Peszternák László (Nagybacon), Vásárhelyi László (Sepsiszentgyörgy), Ilyés Péter (Erdőfüle), Szekeres Sándor István (Uzon). K. J.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Sokan inkább elhallgatják a véleményüket, ami növeli a frusztrációt és a radikalizálódáshoz vezethet

A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése.

Sokan inkább elhallgatják a véleményüket, ami növeli a frusztrációt és a radikalizálódáshoz vezethet
2025. május 16., péntek

Sötétedés utáni kalandok az állatkertben a Múzeumok Éjszakáján

Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.

Sötétedés utáni kalandok az állatkertben a Múzeumok Éjszakáján
2025. május 16., péntek

Ízek a világ körül: kotletes

A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.

Ízek a világ körül: kotletes
Ízek a világ körül: kotletes
2025. május 16., péntek

Ízek a világ körül: kotletes

2025. május 15., csütörtök

A jövő itt van: működésbe helyezték az első melegétel-automatát Kolozsváron

A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.

A jövő itt van: működésbe helyezték az első melegétel-automatát Kolozsváron
2025. május 13., kedd

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása

Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása
2025. május 13., kedd

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon

Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon
2025. május 13., kedd

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes

Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes
2025. május 13., kedd

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál

A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál
2025. május 12., hétfő

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is

Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is
2025. május 10., szombat

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére

Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére