Leggyakrabban a diófélék okoznak allergén tünteket az erre érzényeknél
Fotó: Európai Élelmiszderbiztonsági Hatóság
Élelmiszer-allergia akkor lép fel, ha a szervezet immunrendszere bizonyos élelmiszerekre reagál. Bár az allergiás reakciók többnyire enyhék, előfordul, hogy komolyak is lehetnek. A helyzet kezelésének egyetlen módja az, hogy elkerüljük azokat az élelmiszereket, amelyek megbetegítenek.
2023. augusztus 08., 13:362023. augusztus 08., 13:36
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) tájékoztatója szerint a tudományos alapokon nyugvó európai jogszabályok biztosítják, hogy az allergénekkel kapcsolatos tanácsok megtalálhatóak legyenek mind a 27 tagállamban az élelmiszer-csomagoláson.
Az emberek jellemzően a diófélékkel, a rákfélékkel és bizonyos gyümölcsökkel szembeni allergiától szenvednek. Már az élelmiszer-összetevő kis mennyisége is allergiás reakciót válthat ki, ha egy személy érzékeny rá.
Az élelmiszer-intolerancia azokat az eseteket jelöli, amikor egy személy számára bizonyos anyagok, például a glutén nehezen emészthetők, így puffadás, gyomorgörcsök és hasmenés tapasztalható.
Az élelmiszerbiztonsági hatóság szerint ezért nagyon fontos, hogy az élelmiszer-jelöléseken könnyen tudjuk azonosítani az allergéneket.
Az élelmiszer-jelölésen szereplő összetevők ellenőrzésével – amelyek az allergén összetevőket és az előrecsomagolt élelmiszerekre vonatkozó információkat is tartalmazzák – az emberek azonnal elkerülhetik ezeket, ha allergiásak.
Ide tartoznak a glutént, a tejet, a tojást, a dióféléket, a földimogyorót, a szójababot, a halakat, a rákféléket, a puhatestűeket, a zellert, a farkasbabot, a szezámmagot, a mustárt és a szulfitokat tartalmazó élelmiszerek. Az allergének tudománya folyamatosan fejlődik, így a lista a jövőben változhat.
Különleges története van a székelykáposztának, amely nem is az erdélyi népcsoport finom fogásaként volt egykor ismert. Az étel megszületéséhez a legendák szerint Petőfi Sándornak is van köze.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
szóljon hozzá!