Sentes István Zsombor, Láng Tibor, Lőcsei Zsolt és Szőcs Tamás számára hatalmas elismerés a nagydíj, és egy újabb út kezdete
Fotó: Forrás: A Csajod
A Csajod kolozsvári funk-rock zenekar valamennyi dalának külön története van, és sosem törekedett arra, hogy slágert írjon. A Siculus fesztivál nagydíját néhány napja elnyerő fiatal fiúbanda tagjai – Szőcs Tamás énekes, gitáros, Sentes István Zsombor basszusgitáros, Lőcsei Zsolt dobos, Láng Tibor gitáros – sikerük titkáról, szakmai előmenetelükről, kislemezük megjelenéséről beszéltek a Krónikának.
2020. szeptember 15., 15:442020. szeptember 15., 15:44
2020. szeptember 15., 15:452020. szeptember 15., 15:45
– Hogyan fogadtátok a hírt, hogy ti nyertétek a székelyudvarhelyi Siculus fesztivál nagydíját?
– Lőcsei Zsolt: Természetesen végigizgultuk a teljes eredményhirdetést, és amikor elhangzott, hogy A Csajod jövőre biztosan részt vesz a Siculus fesztiválon fellépőként, eltelt pár másodperc mire rájöttünk, hogy ez azt jelenti, miénk a Siculus-nagydíj.
Sajátos körülmények között, de igazi zenei élményekkel tűzdelve zajlott a hétvégén a székelyudvarhelyi Siculus Fesztivál, amelynek nagydíját A Csajod zenekar vihette haza Kolozsvárra.
– Mennyire volt szoros a verseny, illetve mi volt a sikeretek titka?
– Sentes István Zsombor: A verseny nagyon szoros volt, az elmúlt évekhez hasonlóan idén is nagyon színvonalas volt a teljes Siculus fesztivál. A zsűrit nem irigyeltük, hiszen nagyon nehéz dolguk volt. Több stílus képviseltette magát, így nemcsak egyszerűen a legjobb pop-, rock- vagy metálzenekart kellett díjazniuk, hanem különböző stílusokat kellett összehasonlítaniuk, ezért se gondoltuk, hogy nyerhetünk.
ez nem feltétlen jelenti, hogy a „legrádióbaratább” produkció volt, de nagyon örültünk, hogy a zsűri végül minket választott. Ez a fesztivál is bizonyítja, hogy nagyon színvonalas erdélyi zenekarok léteznek, amelyeket érdemes hallgatni.
– Mire szeretnétek fordítani az ezereurós fődíjat?
– Láng Tibor: A pénzből a zenekar színpadi hangzását szeretnénk fejleszteni, mivel sok kisszínpados klubkoncerten nincs biztosítva megfelelő monitorizálás, így párszor megesett már velünk, hogy nem igazán hallottuk egymást vagy akár a saját hangszerünket koncert közben, ami nagymértékben befolyásolja az együttes élő hangzását.
– A 2017-es megalakulás óta számos koncertet adtatok, saját dalokkal örvendeztettétek meg a közönséget. Mi segített a fejlődésben, szakmai előmenetelben?
– Szőcs Tamás: A zenekar mindig is prioritás volt számunkra. Nem számított, ha 300 kilométert kellett utazni egy próbára vagy koncertre, és másnap vissza.
A meglévő dalok is folyamatosan változnak, ahogy új ötletek jönnek, s általában olyan dalokat írunk, hogy csak gyakorlás után tudjuk eljátszani őket. Nem féltünk kísérletezni páratlan ritmusokkal vagy szűkített akkordokkal.
– Dalaitokat a lányok inspirálják, saját és mások által átélt élményeket meséltek el. Hogyan működik az alkotási folyamat, ki milyen szerepet vállal benne?
– Sz. T.: Minden dal más, és mindegyiknek megvan a külön története. A séta című szerzeményünknek, mely tavaly ilyenkor jelent meg debütszámként, a dallamát megírtam már 3 éve, és a szövege 2 évig csiszolódott. Ez az időszak elég hosszú volt, hogy több élmény és tapasztalat inspirálja. Ezt a dalt már megírva „hoztam” a próbaterembe, és a zenekarral felépítettük.
Minden szerzemény más, és más a története. Van, hogy valaki hoz egy kész dalt dallammal, szöveggel, és akkor a zenekarral csak felépítjük, mint például a Sétát. Van, hogy egy témából/riffből összerakjuk a zeneműt, és együtt vagyunk az egész folyamatban. A Szulejmán és a Doom metáldalok – melyeket vittünk a Siculus fesztiválra – egy-egy nap alatt íródtak a júliusi alkotótáborunkban. A Gypsy girlt egy metálbanda dobosa inspirálta, akit egy koncerten láttam az egyik klubban, és koncert előtt a beállásnál ugrott be a dallam. A Feliciát pedig egy német cserediáklány, akivel a Quimby tusványosi koncertjén találkoztam. Sosem az volt a célunk, hogy „rádióbarát” dalt vagy slágert írjunk. Olyan zeneműveket próbáltunk írni, amelyek izgalmasak számunkra, mi is szívesen hallgatnánk, és élvezettel tudjuk játszani őket.
– Mikorra várható a kislemez megjelenése, illetve az idei évre terveztek koncerteket?
– L. T.: A tervünk az volt, hogy a második EP-n szereplő dalokat külön-külön egy videóklip vagy dalszövegvideóval együtt tárjuk a nagyközönség elé, mint ahogyan Az első tartalék és az Eső című számainkkal tettük.
Pontos dátummal még nem tudunk szolgálni, de az biztos, hogy még idén megjelennek.
– A járványügyi szempontokat figyelembe véve, hogyan képzelitek el a következő időszakot?
– S. I. Zs.: A járványügyi helyzet nagyon megnehezíti az egész zenei iparág lehetőségeit. Nagyon sok koncertünk maradt el a járvány miatt, több fesztivál és külföldi fellépés. Mi leginkább a jövőre koncentrálunk, azon belül is új számok írására. Nyár folyamán 6 új szerzeményt írtunk, amit szeretnénk minél előbb megmutatni a közönségnek.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!