Sentes István Zsombor, Láng Tibor, Lőcsei Zsolt és Szőcs Tamás számára hatalmas elismerés a nagydíj, és egy újabb út kezdete
Fotó: Forrás: A Csajod
A Csajod kolozsvári funk-rock zenekar valamennyi dalának külön története van, és sosem törekedett arra, hogy slágert írjon. A Siculus fesztivál nagydíját néhány napja elnyerő fiatal fiúbanda tagjai – Szőcs Tamás énekes, gitáros, Sentes István Zsombor basszusgitáros, Lőcsei Zsolt dobos, Láng Tibor gitáros – sikerük titkáról, szakmai előmenetelükről, kislemezük megjelenéséről beszéltek a Krónikának.
2020. szeptember 15., 15:442020. szeptember 15., 15:44
2020. szeptember 15., 15:452020. szeptember 15., 15:45
– Hogyan fogadtátok a hírt, hogy ti nyertétek a székelyudvarhelyi Siculus fesztivál nagydíját?
– Lőcsei Zsolt: Természetesen végigizgultuk a teljes eredményhirdetést, és amikor elhangzott, hogy A Csajod jövőre biztosan részt vesz a Siculus fesztiválon fellépőként, eltelt pár másodperc mire rájöttünk, hogy ez azt jelenti, miénk a Siculus-nagydíj.
Sajátos körülmények között, de igazi zenei élményekkel tűzdelve zajlott a hétvégén a székelyudvarhelyi Siculus Fesztivál, amelynek nagydíját A Csajod zenekar vihette haza Kolozsvárra.
– Mennyire volt szoros a verseny, illetve mi volt a sikeretek titka?
– Sentes István Zsombor: A verseny nagyon szoros volt, az elmúlt évekhez hasonlóan idén is nagyon színvonalas volt a teljes Siculus fesztivál. A zsűrit nem irigyeltük, hiszen nagyon nehéz dolguk volt. Több stílus képviseltette magát, így nemcsak egyszerűen a legjobb pop-, rock- vagy metálzenekart kellett díjazniuk, hanem különböző stílusokat kellett összehasonlítaniuk, ezért se gondoltuk, hogy nyerhetünk.
ez nem feltétlen jelenti, hogy a „legrádióbaratább” produkció volt, de nagyon örültünk, hogy a zsűri végül minket választott. Ez a fesztivál is bizonyítja, hogy nagyon színvonalas erdélyi zenekarok léteznek, amelyeket érdemes hallgatni.
– Mire szeretnétek fordítani az ezereurós fődíjat?
– Láng Tibor: A pénzből a zenekar színpadi hangzását szeretnénk fejleszteni, mivel sok kisszínpados klubkoncerten nincs biztosítva megfelelő monitorizálás, így párszor megesett már velünk, hogy nem igazán hallottuk egymást vagy akár a saját hangszerünket koncert közben, ami nagymértékben befolyásolja az együttes élő hangzását.
– A 2017-es megalakulás óta számos koncertet adtatok, saját dalokkal örvendeztettétek meg a közönséget. Mi segített a fejlődésben, szakmai előmenetelben?
– Szőcs Tamás: A zenekar mindig is prioritás volt számunkra. Nem számított, ha 300 kilométert kellett utazni egy próbára vagy koncertre, és másnap vissza.
A meglévő dalok is folyamatosan változnak, ahogy új ötletek jönnek, s általában olyan dalokat írunk, hogy csak gyakorlás után tudjuk eljátszani őket. Nem féltünk kísérletezni páratlan ritmusokkal vagy szűkített akkordokkal.
– Dalaitokat a lányok inspirálják, saját és mások által átélt élményeket meséltek el. Hogyan működik az alkotási folyamat, ki milyen szerepet vállal benne?
– Sz. T.: Minden dal más, és mindegyiknek megvan a külön története. A séta című szerzeményünknek, mely tavaly ilyenkor jelent meg debütszámként, a dallamát megírtam már 3 éve, és a szövege 2 évig csiszolódott. Ez az időszak elég hosszú volt, hogy több élmény és tapasztalat inspirálja. Ezt a dalt már megírva „hoztam” a próbaterembe, és a zenekarral felépítettük.
Minden szerzemény más, és más a története. Van, hogy valaki hoz egy kész dalt dallammal, szöveggel, és akkor a zenekarral csak felépítjük, mint például a Sétát. Van, hogy egy témából/riffből összerakjuk a zeneműt, és együtt vagyunk az egész folyamatban. A Szulejmán és a Doom metáldalok – melyeket vittünk a Siculus fesztiválra – egy-egy nap alatt íródtak a júliusi alkotótáborunkban. A Gypsy girlt egy metálbanda dobosa inspirálta, akit egy koncerten láttam az egyik klubban, és koncert előtt a beállásnál ugrott be a dallam. A Feliciát pedig egy német cserediáklány, akivel a Quimby tusványosi koncertjén találkoztam. Sosem az volt a célunk, hogy „rádióbarát” dalt vagy slágert írjunk. Olyan zeneműveket próbáltunk írni, amelyek izgalmasak számunkra, mi is szívesen hallgatnánk, és élvezettel tudjuk játszani őket.
– Mikorra várható a kislemez megjelenése, illetve az idei évre terveztek koncerteket?
– L. T.: A tervünk az volt, hogy a második EP-n szereplő dalokat külön-külön egy videóklip vagy dalszövegvideóval együtt tárjuk a nagyközönség elé, mint ahogyan Az első tartalék és az Eső című számainkkal tettük.
Pontos dátummal még nem tudunk szolgálni, de az biztos, hogy még idén megjelennek.
– A járványügyi szempontokat figyelembe véve, hogyan képzelitek el a következő időszakot?
– S. I. Zs.: A járványügyi helyzet nagyon megnehezíti az egész zenei iparág lehetőségeit. Nagyon sok koncertünk maradt el a járvány miatt, több fesztivál és külföldi fellépés. Mi leginkább a jövőre koncentrálunk, azon belül is új számok írására. Nyár folyamán 6 új szerzeményt írtunk, amit szeretnénk minél előbb megmutatni a közönségnek.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
szóljon hozzá!