Tulajdonképpen azt szerette volna megtudni, hogy milyen „fából faragták”, ezért vállalkozott egy közel 1200 kilométeres biciklitúrára a csíkszeredai születésű Farkas-Barabás Szabolcs. A gitártanár a túra végén büszkén megállapíthatta, legény a talpán, hiszen kerékpárján a székely zászlóval és Nagy-Magyarország címerével tíz nap alatt biciklizett el Hernádról Csíkszeredába, miközben útjába ejtette a Hunyadiak várait.
2015. július 23., 19:322015. július 23., 19:32
„Szép volt, Szabi” felirat, virágok fogadták nemrég Farkas-Barabás Szabolcsot, aki tíz kalandos nap után érkezett meg Csíkszeredába. A 26 éves klaszszikusgitár-tanár a Budapesttől mintegy negyven kilométerre fekvő Hernád községből indult el azzal a céllal, hogy egy regénysorozat helyszíneit meglátogassa. Farkas-Barabás Szabolcs számára nem idegen a kerékpáros túra fogalma, három évvel ezelőtt a Mária-úton érkezett haza biciklijével.
Várak és romok
„Először a biciklizés ötlete fogant meg bennem, a Mária-utas túra után szerettem volna még egyszer biciklivel hazajönni, de már más útvonalon. Időközben elolvastam Bán Mór (Bán János írói neve) Hunyadi-regénysorozatát, ami kíváncsivá tett, érdeklődni kezdtem a helyszínek iránt. Így kötöttem össze a biciklizést a könyvben olvasottakkal: az volt a célom, hogy meglátogassam a Hunyadiak várait” – mesélte a fiatalember. Hernád – Budapest – Szeged – Temesvár – Lugos – Karánsebes – Temesszlatina – Szörényvár – Petrozsény – Hátszeg – Vajdahunyad-vára – Déva – Szászsebes – Nagyszeben – Fogaras – Barót – Csíkszereda – ezek voltak a csíkszeredai születésű tanár útvonalának főbb állomásai. „Szerettem volna Szörényvárat is útba ejteni, így arra kanyarodtam. Megtaláltam a régi várat, amely elég romos állapotban van, most zajlik a felújítás ezért nem is tudtam bemenni. Visszafordultam, elmentem Herkulesfürdőig, majd észak felé fordulva Cserna völgyén keltem át Erdélybe” – mesélte Farkas-Barabás. Hozzátette, ez volt a legnehezebb nap: nem volt térerő, aszfalt, de még ember sem nagyon akadt.
Kerékpározás kánikulában, zivatarban
„Úgy érzem, jól vizsgáztam, sosem veszítettem el a hidegvéremet és minden felmerült problémát sikerült megoldani. A legnagyobb kihívás mindig az volt, hogy szállásom és élelmem legyen. Komoly erőpróbának bizonyult a hegyeken átbiciklizni, nehéz volt, de estére minden lecsendesedett, mindig volt hol aludnom, mindig jóllakottan feküdtem le” – mesélte a fiatalember. Olykor a szeszélyes időjárás is nehezítette a túrázást, tekert kánikulában, de záporban, zivatarban is. „Első nap volt a legnehezebb, rekordhőségben indultam el, több mint száz kilométert tettem meg, egy adott pillanatban nagyon rosszul éreztem magam. Ebből tanultam, a későbbiekben jobban figyeltem magamra, nagy hőségben inkább pihentem. Már célegyenesben voltam, amikor Csíkszentimrén zuhogni kezdett az eső, de azt mondtam, ez már nem is eső, hanem égi áldás, és töretlenül haladtam előre” – elevenítiette fel élménydús útját Farkas-Barabás.
„Mióta szolgálnak ki itt magyarokat?”
Szavaiból kiderült, a nehézségek dacára sem bánta meg, hogy a hazalátogatásnak ezt a módját választotta. Az út során sokan érdeklődtek, honnan jön, és merre tart. Nem hallgatott a barátaira, akik azt tanácsolták, időnként jó lesz a székely zászlót levenni a bringáról. „Nem azért tettem a biciklire székely zászlót és varrtam a Nagy-Magyarország-címert a táskámra, hogy levegyem, ott maradt, és egy alkalomtól eltekintve sosem volt problémám emiatt. Sok román érdeklődött, csodálkoztak milyen messziről érkezem. Egy alkalommal történt meg, Petrozsényban egy kávéház teraszán telefonon beszélgettem barátokkal és arra lettem figyelmes, hogy a mellettem ülők arról társalognak, hogy mióta szolgálnak ki ott magyarokat, megjegyzéseket tettek a biciklimre – mondta el a fiatalember. Az ottaniak tudomására hozta, hogy érti, amiről beszélnek, végül semmi incidens nem történt
Csíkszeredából Hernádra
Farkas-Barabás Szabolcs a csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskolában tanult, majd a kolozsvári Gheorghe Dima Zenekadémia hallgatója volt, ahol hangszeres előadó-művészet szakon végzett. Egyetemi tanulmányai befejeztével, négy évvel ezelőtt költözött a Budapest melletti Hernád községbe, ahol a Cziffra György Művészeti Iskola klaszszikusgitár-tanára. Rendszeresen fellép Magyarországon, de itthon is Zsíros Réka fuvolaművésszel. A Terra Siculorum Nemzetközi Klasszikusgitár-festivál állandó meghívottja.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
szóljon hozzá!