A Joker Child csapat tagjai, Kovács Nóra-Anna és Ferencz Péter
Fotó: Facebook/Edisonplatform
Kártyajáték segítségével tenné játékos, közös tanulási élménnyé a tudomány felfedezésének örömét Kovács Nóra-Anna és Ferencz Péter. A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjainak ötletét díjazták, és megvalósíthatónak vélték a magyarországi EdisonKids kihíváson.
2020. november 04., 21:172020. november 04., 21:17
Első díjat kapott, és egyben a legmegvalósíthatóbb pályamű címét is elnyerte a kolozsvári Joker Child csapat az őszi EdisonKids programban. A Barabási Albert László fizikus, hálózatkutató által megfogalmazott kihívás keretében Kovács Nóra-Anna és Ferencz Péter megpróbálta szerethetővé tenni a tudományt a gyerekek számára. „Nagy örömmel töltött el, amikor megtudtuk, hogy tovább jutottunk az őszi EdisonKids kihívásban, hiszen nagyon izgalmasnak tartottuk a magyarországi versenyfelhívást.
– mondta a Krónika érdeklődésére Kovács Nóra-Anna, a János Zsigmond Unitárius Kollégium tizedik osztályos diákja. Hozzátette, abból indultak ki, hogy mielőtt a gyerekek elkezdenék az iskolát, nincsenek elvárások közé zárva, hanem saját tapasztalataikból tanulnak, de az iskolában átlagra szabott keretek közé kerülnek, amelyek túlnyomó részt tárgyi tudást követelnek tőlük.
A játék során kis csapatokban, közösön mélyülhetnek el a tudományok és szakmák kapcsolatában olyan kártyák révén, amelyek elősegítik a gyerekek élményalapú tanulását, fejlődését.
„Kártyajátékunk továbbá digitális kiegészítőkkel is rendelkezik majd. Megfigyeléseink azt mutatták, hogy a célcsoportunk nem rendelkezik saját elektronikai eszközzel, viszont családjuk vagy az oktatási intézet igen, ezért úgy döntöttünk, hogy a játék alapja egy hagyományos kártyajáték lesz. Mivel a kicsik még olvasni sem tudnak, ezért fontosnak tartottuk, hogy a kártyajátékot kiegészítsük egy olyan applikációval, amely a gyerekek számára koordinálná a játékot, értékesítené a válaszaikat, illetve felolvasná nekik a kihívásokat, a válaszra váró kérdéseket” – magyarázta a csapattag.
Mint kifejtette, az eredményhirdetésen nagyon megható volt hallani Barabási Albert László személyes történetét arról, hogyan került először kapcsolatba a tudománnyal.
A Joker Child csapatának fiatal mentora Parragh Péter volt, céges mentorként pedig Halaj Adrienn, az Aegon Magyarország marketingvezetője támogatta munkájukat, a Codecool programozói segítségével pedig egy prototípust készíthetnek el. „A Ludwig Múzeum és a Barabási Lab által szervezett verseny rávilágított arra, hogy a járványügyi helyzetben is számos új dolgot tanulhatunk, új embereket ismerhetünk meg, és ezért nagyon hálásak vagyunk. Továbbá sikerünkkel ösztönözni szeretnénk az erdélyi fiatalokat arra, hogy bátran vegyenek részt minél több hasonló kezdeményezésben, mert mi tényleg játszva oldottuk meg” – fogalmazott Kovács Nóra-Anna.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
Kárpát-medencét bejáró népzenei utazáson vehetnek részt az érdeklődők a héten, amikor is négyállomásos erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája.
Megérkezett a Rejtő Jenő népszerű regényéből készülő, Piszkos Fred című animáció előzetese.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.
szóljon hozzá!