Múltat idéző tárgyak. A győztes egyik fotóján barátnője szerepel diafilmekkel, egyenruhában
Fotó: Kis Virág
Közelebb hozta a középiskolás diákokhoz a nyolcvanas évek mindennapjait a #Rendszerváltás30 című fotó- és videópályázat. Az első díjas Kis Virág és a harmadik helyezett Józsa Svella Dávid tapasztalataikról, a tárgyak gyűjtéséről, a történetek jelentőségéről beszélt lapunknak.
2020. június 17., 11:462020. június 17., 11:46
Szülők és nagyszülők által mesélt történetekből inspirálódva mutatták meg középiskolás diákok, hogyan látják a 80-as éveket. A #Rendszerváltás30 című, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által meghirdetett fotó- és videópályázatot nagy érdeklődés övezte: 36 diák küldött be fotó- és videóanyagot.
Az első díjat Kis Virágnak, a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium 10. osztályos tanulójának ítélték oda a múlt héten. „Izgatottan vártam az eredményeket, kíváncsi voltam, hányan próbálkoztak velem együtt, milyen alkotások születtek. Amikor megláttam az e-mail feladóját, már örültem, annak ellenére, hogy még nem tudtam, hogy első lettem. Ahogy először elolvastam a levelet majd’ kiszöktem a bőrömből, annyira örültem. Még el kellett olvasnom legalább kétszer, hogy tényleg el is higgyem” – mondta a Krónika érdeklődésére a győztes. Hozzátette, gyorsan elmesélte a szüleinek, nagyszüleinek, barátainak is, hogy első lett, és leírhatatlanul boldog volt, jólesett neki, hogy szerettei is örültek a sikerének.
Kis Virág lencsevégre kapta a régi rádión csücsülő testvérét
Fotó: Kis Virág
– részletezte a diáklány. Mint kifejtette, a képeken a kistestvére szerepel, ahogy épp írógéppel babrál, ráfos szekéren vagy épp lemezjátszós rádión ül. Ezeket a tárgyakat egy régi házban találta. Azokon a képeken, amelyeken a barátnője szerepel diafilmek, egyenruha, lemezek és régi fotóalbumok láthatók. Ezeket a tárgyakat a barátnője és családja segítségével szerezték be.
„Találtunk egy olyan csoportképet, amelyen látszott az RMDSZ felirat. Érdekes volt látni ezeket. Diafilmet életemben először fogtam a kezemben, eddig csak halottam róla. Meglepő, hogy azóta mennyit fejlődött a technika és minden más is. Annyira viszont mégsem volt szokatlan, hiszen szüleim és nagyszüleim sokat meséltek az általuk megélt időkről, tehát mégsem volt annyira idegen az egész” – mutatott rá a gyergyói tanuló. Hozzátette,
Kis Virág a pályázatfelhívás elolvasása után egyből érezte a késztetést a jelentkezésre. Mint mondta, első perctől úgy gondolta, hogy kreatívan kell elkészítenie a műveket, ugyanis az sokat számíthat a pályamunkák értékelésekor. „Nem azért indultam, hogy nyerjek, csak próbálkozni szerettem volna, és hasznosan tölteni az időmet a bezártság idején is” – fogalmazott a gyergyószentmiklósi gimnázium diákja.
A rendszerváltás előtt fénykorát élt szentegyházi vasgyár maradványai
Fotó: Józsa Svella Dávid
A középiskolásoknak hirdetett pályázaton második díjban részesült Stan Lilla Aliz, a temesvári Bartók Béla Líceum 10. osztályos tanulója. Harmadik díjat szerzett Tódor Tamás, a csíkszeredai Joannes Kájoni Szakközépiskola 10. osztályos diákja, valamint Józsa Svella Dávid, a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola 9. osztályos tanulója.
– mondta lapunknak Józsa Svella Dávid. Hozzátette, minden tárgyat, ami a fotóin szerepel, a nagyszülei őriztek meg. Mivel a szülei a 80-as évek közepén születtek, az ő gyerekkori ruháik, játékaik, füzeteik kerültek elő a szekrényekből, de szerepel a képein a nagymamája szomszédjában élő néni által megőrzött pionírnyakkendő, illetve előkerült a nagytatája hátizsákja is, amivel édesanyja elmondása szerint a nagytata minden szombat reggel gombászni ment a közeli erdőbe.
„Nagyszüleim sokat meséltek és mesélnek a rendszerváltás előtti időkről, ami számomra sokszor igazi időutazásnak tűnik. Szüleim kisgyerekként élték meg a rendszerváltást, de hordták még a haza sólymai egyenruhát, bár pionír már egyikük sem volt. Talán azt a legnehezebb elképzelni, amikor arról mesélnek, hogy üresek voltak az üzletek polcai, fejadagok voltak, kilométeres sorokat kellett kiállni, nem léteztek azok az eszközök, amelyek számomra ma teljesen természetesek. Hogy anya és apa gyerekként a petróleumlámpa fényénél tanult, és amikor kitört a forradalom, a fekete-fehér kistévén nézték, ahogy az ország fellázad, és gyerekként nem értették, mi történik” – elevenítette fel a szentegyházi tanuló.
Fotó: Józsa Svella Dávid
Mint kifejtette, ő a 2000-es évek elején született, ezért számára ezek történetek, de olyan történetek, amelyekben a családjának része volt, átélte, megtapasztalta ezeket, a nagyszülei pedig ebben a rendszerben éltek, amit az állandó bizonytalanság érzésével írtak le neki. „Hálás vagyok, amikor hallom ezeket a történeteket, és ezzel a pályázattal sokkal élőbbé, kézzelfoghatóbbá vált számomra, hogy milyen lehetett a 80-as években felnőni, élni, létezni” – hangsúlyozta Józsa Svella Dávid.
A beérkezett pályázatok anyagából készült válogatást az RMDSZ Facebook-oldalán tették közzé. A program folytatásaként az őszi tanév kezdetével országos középiskolai vetélkedőt szerveznek a nyolcvanas évek mindennapjainak jobb megismerésére.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!