Dalválasztás. Réka, illetve Sarolt szerepét is közel érzi magához a marosvásárhelyi Imre Johanna
Fotó: Haáz Vince
Számos erdélyi résztvevője van az István, a király iskolába megy című online versenynek, amelynek keretében a diákok megmutathatják énektehetségüket. Kolozsváron nagy érdeklődés övezi a kezdeményezést, Marosvásárhelyről ugyanakkor Imre Johanna beszélt lapunknak a megmérettetésre való felkészüléséről.
2020. március 05., 12:112020. március 05., 12:11
2020. március 05., 14:112020. március 05., 14:11
István, a király iskolába megy címmel szervezik azt a nemzetközi versenyt, amely határokon átívelve nyújt lehetőséget a tehetséges gyerekek és iskolás csoportok bemutatkozására. Mindezt úgy, hogy közben a fiatalok megismerik a középkori Magyarország viselettörténetét, Szent István udvartartását.
A diákok szemszögéből nézve a rockopera jeleneteinek eljátszása lehetőséget nyújt hagyományaink, történelmi értékeink újraértékelésére, mindemellett pedig tehetségkutató szerepe is van.
Összesen száz Kárpát-medencei település kapcsolódott be a versenybe, Erdélyből 13 szólista és öt iskola jelentkezett. „Érdekes, hogy Erdélyből a legtöbb kisfiú Koppány szerepére, míg Magyarországról a legtöbben István szerepére jelentkeztek” – mondta el megkeresésünkre Rosta Mária producer. Már első nap 24 ezren szavaztak a feltöltött videókra, reményeik szerint a szavazás végéig az egymillió voksot is elérik a produkciók.
A rockopera átdolgozását Erdélyben is színpadra viszik a nyár folyamán, amelyben az itteni jelentkezők alakítják majd a szerepeket helyi rendezők és koreográfusok segítségével, a helyszín és az időpont még egyeztetés alatt van – részletezte Rosta Mária. Hozzátette, nagyon imponál neki az, hogy Erdélyben ennyire szeretik az István, a királyt, hiszen minden idők legnagyobb rockopera-előadása is itt volt 2003-ban a csíksomlyói Nyeregben, amikor közel ötszázezer néző vonult ki a helyszínre.
Az iskolák egy-egy 20–25 perces jelenetet tölthettek fel, a 6–16 éves diákok pedig szólistaprodukciókkal jelentkezhettek István, Koppány, Sarolt, Táltos, Réka, Gizella vagy Laborc szerepére egy-egy megadott dallal. A második fordulóba három-három produkciót választ be a szakmai zsűri, és a nyertes előadásokat május 15-én teszik közzé. A négy jelenet előadói közül jelenetenként egy csapat kerül ki győztesen, a szólisták közül pedig szerepenként egyet-egyet választanak ki – olvasható a versenyleírásban.
Lesznek különdíjasok is, akiket Szörényi Levente és Bródy János választanak ki a nekik legjobban tetsző szólóprodukciók alapján. Ők lehetőséget kapnak zenei továbbtanulásra egy éven át. A négy győztes iskola felkészítő tanárainak munkáját iskolánként összesen egymillió forinttal honorálják.
A csoportos mezőnyben nagyenyedi, gyergyószentmiklósi, kézdiszentléleki iskolák csapatai is indultak, a szólisták között pedig találunk marosvásárhelyi, kolozsvári, csíkfalvi, kézdiszentléleki, csíkszentdomokosi diákokat. A kincses városi János Zsigmond Unitárius Kollégiumból például nyolc tanuló jelentkezett: négyen hatodik osztályból: Pákai Imola – Gizella, Fall Dóra – Réka, Csete Borbála – Sarolt, Gündisch Anna – Sarolt; nyolcadikból: Kocsis Barbara – Réka, Bakó Zsolt – István; kilencedikből: Kiss Hunor – István; tizedikből: Nagyosi Mátyás – István.
„Amikor megtudtam, hogy indul az István, a király iskolába megy verseny azért akartam jelentkezni, mert szeretem a rockoperát, s örülnék, ha játszhatnék benne. Fontosnak tartom, mivel így a fiatalok körében is népszerűbbé tehetjük ezt a műfajt. Több barátom is érdeklődik most, és támogatnak. István szerepére pedig azért esett a választásom, mivel az ő énekei a legszebbek, és ugye, ő győzte le Koppányt” – magyarázta megkeresésünkre Nagyosi Mátyás.
Nagyosi Mátyás fontosnak tartja a rockopera népszerűsítését a fiatalok körében
Fotó: Facebook/Mátyás Nagyosi
Fodor Ilka Borbála zenetanárnő a Krónika érdeklődésére elmondta, a diákok nagyon tehetségesek, egyénileg tanulták meg a dalokat és szövegeket.
– fogalmazott a pedagógus. Hozzátette, a két középiskolás versenyzőt a líceumban tanító zenetanár-kollégája, Ördög Ödön készítette fel. A próbafolyamatokat már év elején elkezdték, sőt már a karácsonyi vakációra felhagyták házi feladatként a daltanulást.
„Ötven-ötven százalékban számít a szavazatok száma és a zsűri értékelése, úgy tudjuk, április elején derül ki az első forduló eredménye. A második szakaszban már duettekkel lehet versenyezni. Attól függetlenül, hogy a diákok továbbjutnak vagy sem, mindannyiunk számára élmény volt ilyen dalokat tanulni, ezzel a művel foglalkozni” – részletezte a zenetanárnő.
Imre Johanna, a marosvásárhelyi Művészeti Líceum fuvola szakos diákja Réka, illetve Sarolt szerepére is jelentkezett egy-egy dallal. A tizennégy éves tanuló megkeresésünkre elmondta, ez a két szerep áll legközelebb hozzá, „mindkettőből van benne”, de talán Saroltot picit közelebb érzi saját személyiségéhez.
„Mindkét választott szerep megmutatja a két oldalamat, mert tudok én kedves lenni, mint Réka, de kemény is, mint Sarolt. Gizella és Táltos annyira nem illenek hozzám” – fogalmazott Imre Johanna, aki nem jár külön énektanárhoz, nincs képzett hangja, de kiskorától kezdve nagyon sokszor látta az István, a király című rockoperát, és nagy hatással van rá nagynénje, Éder Enikő színésznő is, aki éppen Saroltot alakította a Magyar Televízió A társulat című műsorában.
„Nem vagyok az éneklésre görcsösen ráállva, de gondoltam, kipróbálom kicsit komolyabban magam ezen a téren is. Énekeltem itthon is, de inkább Enikővel együtt gyakoroltunk Aradon. A beküldött videót az aradi Damjanich-házban vettük fel, amelyben nagynéném él. Párszor elénekeltem az iskolában a tanárnőmnek is, de konkrétan senki nem készített erre fel, a szöveget kellett megtanulnom, az rajtam múlt, és úgy énekeltem, ahogy nekem természetesen jött” – részletezte a diáklány. Hozzátette, arra vigyáztak, hogy a felvételkor a hangja ne legyem hamis, bár mindenkinél előfordul, hogy félhanggal elcsúszik.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
szóljon hozzá!