Dalválasztás. Réka, illetve Sarolt szerepét is közel érzi magához a marosvásárhelyi Imre Johanna
Fotó: Haáz Vince
Számos erdélyi résztvevője van az István, a király iskolába megy című online versenynek, amelynek keretében a diákok megmutathatják énektehetségüket. Kolozsváron nagy érdeklődés övezi a kezdeményezést, Marosvásárhelyről ugyanakkor Imre Johanna beszélt lapunknak a megmérettetésre való felkészüléséről.
2020. március 05., 12:112020. március 05., 12:11
2020. március 05., 14:112020. március 05., 14:11
István, a király iskolába megy címmel szervezik azt a nemzetközi versenyt, amely határokon átívelve nyújt lehetőséget a tehetséges gyerekek és iskolás csoportok bemutatkozására. Mindezt úgy, hogy közben a fiatalok megismerik a középkori Magyarország viselettörténetét, Szent István udvartartását.
A diákok szemszögéből nézve a rockopera jeleneteinek eljátszása lehetőséget nyújt hagyományaink, történelmi értékeink újraértékelésére, mindemellett pedig tehetségkutató szerepe is van.
Összesen száz Kárpát-medencei település kapcsolódott be a versenybe, Erdélyből 13 szólista és öt iskola jelentkezett. „Érdekes, hogy Erdélyből a legtöbb kisfiú Koppány szerepére, míg Magyarországról a legtöbben István szerepére jelentkeztek” – mondta el megkeresésünkre Rosta Mária producer. Már első nap 24 ezren szavaztak a feltöltött videókra, reményeik szerint a szavazás végéig az egymillió voksot is elérik a produkciók.
A rockopera átdolgozását Erdélyben is színpadra viszik a nyár folyamán, amelyben az itteni jelentkezők alakítják majd a szerepeket helyi rendezők és koreográfusok segítségével, a helyszín és az időpont még egyeztetés alatt van – részletezte Rosta Mária. Hozzátette, nagyon imponál neki az, hogy Erdélyben ennyire szeretik az István, a királyt, hiszen minden idők legnagyobb rockopera-előadása is itt volt 2003-ban a csíksomlyói Nyeregben, amikor közel ötszázezer néző vonult ki a helyszínre.
Az iskolák egy-egy 20–25 perces jelenetet tölthettek fel, a 6–16 éves diákok pedig szólistaprodukciókkal jelentkezhettek István, Koppány, Sarolt, Táltos, Réka, Gizella vagy Laborc szerepére egy-egy megadott dallal. A második fordulóba három-három produkciót választ be a szakmai zsűri, és a nyertes előadásokat május 15-én teszik közzé. A négy jelenet előadói közül jelenetenként egy csapat kerül ki győztesen, a szólisták közül pedig szerepenként egyet-egyet választanak ki – olvasható a versenyleírásban.
Lesznek különdíjasok is, akiket Szörényi Levente és Bródy János választanak ki a nekik legjobban tetsző szólóprodukciók alapján. Ők lehetőséget kapnak zenei továbbtanulásra egy éven át. A négy győztes iskola felkészítő tanárainak munkáját iskolánként összesen egymillió forinttal honorálják.
A csoportos mezőnyben nagyenyedi, gyergyószentmiklósi, kézdiszentléleki iskolák csapatai is indultak, a szólisták között pedig találunk marosvásárhelyi, kolozsvári, csíkfalvi, kézdiszentléleki, csíkszentdomokosi diákokat. A kincses városi János Zsigmond Unitárius Kollégiumból például nyolc tanuló jelentkezett: négyen hatodik osztályból: Pákai Imola – Gizella, Fall Dóra – Réka, Csete Borbála – Sarolt, Gündisch Anna – Sarolt; nyolcadikból: Kocsis Barbara – Réka, Bakó Zsolt – István; kilencedikből: Kiss Hunor – István; tizedikből: Nagyosi Mátyás – István.
„Amikor megtudtam, hogy indul az István, a király iskolába megy verseny azért akartam jelentkezni, mert szeretem a rockoperát, s örülnék, ha játszhatnék benne. Fontosnak tartom, mivel így a fiatalok körében is népszerűbbé tehetjük ezt a műfajt. Több barátom is érdeklődik most, és támogatnak. István szerepére pedig azért esett a választásom, mivel az ő énekei a legszebbek, és ugye, ő győzte le Koppányt” – magyarázta megkeresésünkre Nagyosi Mátyás.
Nagyosi Mátyás fontosnak tartja a rockopera népszerűsítését a fiatalok körében
Fotó: Facebook/Mátyás Nagyosi
Fodor Ilka Borbála zenetanárnő a Krónika érdeklődésére elmondta, a diákok nagyon tehetségesek, egyénileg tanulták meg a dalokat és szövegeket.
– fogalmazott a pedagógus. Hozzátette, a két középiskolás versenyzőt a líceumban tanító zenetanár-kollégája, Ördög Ödön készítette fel. A próbafolyamatokat már év elején elkezdték, sőt már a karácsonyi vakációra felhagyták házi feladatként a daltanulást.
„Ötven-ötven százalékban számít a szavazatok száma és a zsűri értékelése, úgy tudjuk, április elején derül ki az első forduló eredménye. A második szakaszban már duettekkel lehet versenyezni. Attól függetlenül, hogy a diákok továbbjutnak vagy sem, mindannyiunk számára élmény volt ilyen dalokat tanulni, ezzel a művel foglalkozni” – részletezte a zenetanárnő.
Imre Johanna, a marosvásárhelyi Művészeti Líceum fuvola szakos diákja Réka, illetve Sarolt szerepére is jelentkezett egy-egy dallal. A tizennégy éves tanuló megkeresésünkre elmondta, ez a két szerep áll legközelebb hozzá, „mindkettőből van benne”, de talán Saroltot picit közelebb érzi saját személyiségéhez.
„Mindkét választott szerep megmutatja a két oldalamat, mert tudok én kedves lenni, mint Réka, de kemény is, mint Sarolt. Gizella és Táltos annyira nem illenek hozzám” – fogalmazott Imre Johanna, aki nem jár külön énektanárhoz, nincs képzett hangja, de kiskorától kezdve nagyon sokszor látta az István, a király című rockoperát, és nagy hatással van rá nagynénje, Éder Enikő színésznő is, aki éppen Saroltot alakította a Magyar Televízió A társulat című műsorában.
„Nem vagyok az éneklésre görcsösen ráállva, de gondoltam, kipróbálom kicsit komolyabban magam ezen a téren is. Énekeltem itthon is, de inkább Enikővel együtt gyakoroltunk Aradon. A beküldött videót az aradi Damjanich-házban vettük fel, amelyben nagynéném él. Párszor elénekeltem az iskolában a tanárnőmnek is, de konkrétan senki nem készített erre fel, a szöveget kellett megtanulnom, az rajtam múlt, és úgy énekeltem, ahogy nekem természetesen jött” – részletezte a diáklány. Hozzátette, arra vigyáztak, hogy a felvételkor a hangja ne legyem hamis, bár mindenkinél előfordul, hogy félhanggal elcsúszik.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.
A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
szóljon hozzá!