Csata Enikő biológus kutató a hangyák viselkedéséről szóló kutatás eredményeiről

A kolozsvári BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézetének munkatársai – Csata Enikő, Markó Bálint és Rákosy László – lengyel, olasz és francia kutatók segítségével közölték az első olyan tudományos értekezést, amely rávilágít a paraziták lehetséges szerepére komplex, több királynős hangyakolóniák kialakulásában. A kutatás a nemzetközi színvonalú Scientific Reports tudományos folyóiratban jelent meg. A vizsgálatok eredményéről, a kutatás ötletéről és kivitelezéséről Csata Enikő biológus kutató számolt be lapunknak.

Bede Laura

2017. április 22., 18:342017. április 22., 18:34


– Hogyan jött a kutatás ötlete, mikor kezdték el a vizsgálatokat?

– Különböző hangyagyűjtési körutak során több alkalommal találtunk gombával fertőzött hangyákat, és innen jött az ötlet, hogy jó lenne megnézni, milyen hatása van a gombának a hangyák viselkedésére. Terepen már szabad szemmel is észrevehettük, hogy ezek a hangyák úgymond „szőrösek\", majd mikroszkóp alatt is megnéztük az egyedeket, ekkor már biztosak lehettünk benne, hogy gombával fertőzött hangyákkal van dolgunk.

Kiderült, hogy a gombát Rickia wasmannii-nak hívják. Először a gomba hatását elemeztük a hangyák életkorára vonatkozólag, majd különböző viselkedésvizsgálatokat végeztünk el. 2014-ben két lengyel kutató érkezett a Biológia és Geológia Karra, hogy közösen dolgozzunk ki egy kutatási projektet, amelynek alapján rájövünk, hogyan befolyásolhatja a gomba a hangyák fészektárs-felismerő képességét. A hangyák esetében a rokonfelismerés alapja az egyedek testét borító illatanyagkoktélok összessége. Arra gondoltunk, hogy a gomba befolyásolhatja ezeknek az illatanyagoknak a mennyiségét, ezáltal a hangyák viselkedésében változás következhet be a „nem fészek társakkal\" szemben.

– Milyen területen végezték a vizsgálatokat, ki vett részt a munkálatokban?

– A vizsgálatokban lengyel, olasz és francia kutatók segítettek. A fertőzött és a nem fertőzött hangyák viselkedését, pontosabban az agresszivitási teszteket, valamint a molekuláris elemzések egy részét Kolozsváron, a Biológia és Geológia Karon végeztük el. Lengyelországban sikerült elemezni a hangyák genetikai anyagát, Olaszországban vontuk ki a hangyák szagmintázatát, majd ezeket a szagmintázatokat Franciaországban elemeztük.

– A kutatás eredményét illetően erre számított a csapat, vagy meglepetés volt számukra?

– A kutatás eredménye nagy meglepetés volt. Számítottunk rá, hogy találunk valami változást a fertőzött hangyák szagmintázatában a nem fertőzöttekhez képest, amely befolyásolja a hangyák rokonfelismerő képességét, de nem tudtuk, hogy ez a változás milyen irányban fog elmozdulni. Az eredményeink röviden összefoglalva azt mutatják, hogy a fertőzés hatására a hangyák illatanyaga megváltozik, változatosabbá válik, így gyengül az egyedek felismerőképessége, ezáltal egy hangyakolónia nyitottabbá válik, és könnyebben fogadhat be idegen királynőket. Ezt alátámasztja a viselkedési vizsgálatok során kapott eredmény, mert a fertőzött hangyák kevésbé voltak agresszívak az idegen királynőkkel szemben.

– Milyen más szerepe van a parazitáknak a több királynős hangyakolóniák kialakulásában?

– Az általunk vizsgált hangya-parazita rendszerben, a kétbütykös hangyák fészkeiben több száz vagy akár ezer dolgozó mellett, egy vagy több királynő is élhet. A királynők szerepe a fészekben az utódok létrehozása. Kolóniaalapításkor a kirajzott fiatal ivaros nőstények, későbbi királynők nászrepülés során párosodnak egy vagy több hímmel. Párosodás után a nőstények különböző stratégiát használnak a kolóniaalapításhoz. Például önállóan létrehozhatnak kolóniát, vagy bekérezkedhetnek már meglévő fészkekbe, és itt elfogadtatják magukat királynőnek.

Vizsgálatunkban arra jöttünk rá, hogy a fertőzött hangyák könnyebben befogadják a nem rokon királynőket. Ebben a felállásban a királynők „jól járnak\", mert a szakirodalom szerint a királynők kolóniaalapítási sikeressége csupán 2%, ezért egy királynőnek megéri fertőzött fészekbe „bekérezkedni\", hiszen a könnyebb befogadással növekszik a szaporodási sikerük.

– Az értekezésben megemlített Rickia wasmannii parazitagomba az erdélyi Mezőségen kívül még hol van jelen?

– A Rickia wasmannii gombafaj kizárólag a Myrmica (kétbütykös vöröshangyák) csoportjába tartozó hangyafajokon élősködik, ezek a „vöröshangyák, amelyek úgy szúrnak\". A gomba elterjedt Nyugat- és Közép-Európa számos országában, többek között Ausztriában, Franciaországban, Németországban, Lengyelországban, Magyarországon. Romániában eddig 12 fertőzött hangyapopulációt ismerünk, például Bedellő és Torockószentgyörgy között, Vargyas mellett, Kajántó és Macskás között, Tordaszentlászló közelében, Visa mellett, Kendilónán, Bánffytanyán.

– A csapatnak mi a terve a kutatással. Továbbfejlesztik, bemutatják valahol?

– A kutatásunkat továbbvittük a regensburgi kollégákkal. Velük manipuláltuk a hangyák „szagát\", fertőzött és nem fertőzött hangyákról izoláltuk az illatanyagokat, és ezeket rávittük általunk „lemosott\", döglött hangyákra, majd megnéztük a hangyák reakcióját ezekre a tetemekre. Eredményeinket a hétvégén Krakkóban rendezendő nemzetközi konferencián mutatjuk be, valamint a jövőben konferenciák, tudományos műhelytalálkozók keretében ismertetjük a legújabb kutatási eredményeinket.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 04., szombat

Sokba került a TikTok-kihívás nyomán koporsóval driftelés a fiatal sofőrnek

Azonosította és megbírságolta a közlekedés-rendészet azt a Iași megyei fiatalt, aki szilveszterkor koporsót kötött az autója után, és azzal furikázta a barátait. Mindezt egy TikTok-kihívás alapján.

Sokba került a TikTok-kihívás nyomán koporsóval driftelés a fiatal sofőrnek
2025. január 03., péntek

Érdekes égi jelenséget figyelhetünk meg szombaton este

Január 4-én kora este a Hold elfedi a Szaturnusz bolygót. Térségünkből legközelebb 2036-ban lesz látható hasonló égi jelenség.

Érdekes égi jelenséget figyelhetünk meg szombaton este
2025. január 03., péntek

„Csoda, hogy túlélte”: oroszlánoktól hemzsegő vadonban maradt épségben egy gyermek

Öt napot élt túl az oroszlánoktól hemzsegő zimbabwei nemzeti parkban egy hétéves kisfiú – számolt be pénteken a nemzetközi sajtó.

„Csoda, hogy túlélte”: oroszlánoktól hemzsegő vadonban maradt épségben egy gyermek
2025. január 03., péntek

Ízek a világ körül: sajttal töltött krumpli sertéssülttel

A svájci konyha közkedvelt fogása a sajttal töltött krumpli, sertéssülttel kiegészítve pedig fenomenális ételt tehetünk az asztalra.

Ízek a világ körül: sajttal töltött krumpli sertéssülttel
2025. január 02., csütörtök

EKE: 2025-ben is minden korosztályt megmozgat

Sikeres évet zárt, rekordszámú résztvevővel szervezte meg teljesítménytúráit az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) kolozsvári tagszervezete Kismihály Boglárka irodavezető szerint.

EKE: 2025-ben is minden korosztályt megmozgat
EKE: 2025-ben is minden korosztályt megmozgat
2025. január 02., csütörtök

EKE: 2025-ben is minden korosztályt megmozgat

2024. december 31., kedd

„Bedugták” az egységes töltő irányelvét

Életbe lépett az Európai Unió új irányelve, miszerint az új mobiltelefonoknak és más kis és közepes méretű hordozható elektronikus eszközöknek egységes töltőt kell biztosítani.

„Bedugták” az egységes töltő irányelvét
2024. december 31., kedd

Beköszöntött 2025 a világ túlsó felén

Már 2025-öt írnak egy kicsiny csendes-óceáni szigeten, Kiritimatin, más néven a Karácsony-szigeten. Beköszöntött az új év Új-Zélandon is.

Beköszöntött 2025 a világ túlsó felén
2024. december 29., vasárnap

Mi legyen az ünnepi ételmaradék sorsa? – Tárolási és újrahasznosítási tanácsok

Ünnepi előkészületekkor sokan hajlamosak a szükségesnél több fogást vagy nagyobb mennyiségű ételt, süteményt készíteni, mindez rendszerint nem fogy el karácsonykor. Okos-Rigó Dóra kolozsvári dietetikussal azt jártuk körül, hogyan tároljuk a maradékokat.

Mi legyen az ünnepi ételmaradék sorsa? – Tárolási és újrahasznosítási tanácsok
2024. december 27., péntek

Ízek a világ körül: szalámis tészta

Rendkívül egyszerű olaszországi recepttel jelentkezik Ízek a világ körül című sorozatunk. A szalámis tésztához csak néhány könnyen beszerezhető alapanyag kell.

Ízek a világ körül: szalámis tészta
Ízek a világ körül: szalámis tészta
2024. december 27., péntek

Ízek a világ körül: szalámis tészta

2024. december 25., szerda

Koncertmustra 2025 – mit tartogat a jövő év?

Az előző évekhez képest a 2025-ös év kissé szegényesebbnek ígérkezik a koncertekre vágyó erdélyiek, romániaiak számára.

Koncertmustra 2025 – mit tartogat a jövő év?