Sokszínűség. A Drusza Kamara előadásában szerepelnek császárszállási, rábaközi, kalotaszegi román, méhkeréki, szatmári és gyimesi táncok
Fotó: József Gorácz
A Drusza Kamara néptáncegyüttes és a Premier Jazz Band lép fel pénteken az aradi nagyszínházban az Arad és Budapest XII. kerülete közötti testvértelepülési együttműködés keretében.
2019. augusztus 15., 13:362019. augusztus 15., 13:36
A 18 órakor kezdődő, ingyenes előadást a folklóregyüttes nyitja, amely egy baráti társaságból verbuválódott. Tagjai gyerekkoruk óta táncolnak, a budapesti táncházmozgalom hozta őket össze: Armstrong Laura Győrből, Bíró Éva Mezőkövesdről, Didici Norbert Gyimesközéplokról, Gellén Péter Békésről, Josy Musa Érdről, Józsa Tamás kétszeres Aranysarkantyús táncos és a Népművészet Ifjú Mestere Debrecenből, Lajti Ákos Nyírbátorból, Marosy Gerda Aranygyöngyös táncos Veszprémből, Nagy Albert Szegedről érkezett a magyar fővárosba.
Mindannyian tagjai és tanárai valamely budapesti vagy Budapest környéki táncegyüttesnek. Többen a Magyar Táncművészeti Főiskolán tanulnak, és olyan együttesek, társulatok tagjai mint az Angyalföldi Vadrózsa Táncegyüttes, a Fitos Dezső Társulat, a Foundry Dance Theatre, a Szentendre Táncegyüttes vagy a Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttes. A zenekar tagjai a Liszt Ferenc Zeneakadémián és a Nyíregyházi Főiskolán tanultak.
Zenei kíséret: Nagy Albert és zenekara.
A hegyvidéki Premier Jazz Band 12 tagú könnyűzenei együttes, amely három éve alakult, felsőfokú zenei végzettséggel rendelkező, magasan kvalifikált hangszeres művészekből. Az együttes művészeti vezetője Szalóky Béla, akit ismerhetnek a Benkó Dixiland Band trombitásaként is. Az együttes énekes-szólistája Czutor Ignác. Az állandó tagok mellé gyakran hívnak neves vendégszólistákat. Többször léptek már fel Charlie-val, Majsay Gáborral, Gallusz Nikivel, Nagy Sándorral, a Madách Színház jeles musicalszínészeivel.
Repertoárjukban magyar és külföldi slágerek szerepelnek. Az LGT, Demjén Ferenc, Bruno Mars, Stevie Wonder jól ismert és népszerű melódiái képezik műsoraik gerincét. Az együttes hangzásvilágát az teszi különlegessé, hogy ezeket a műveket Frey György, az együttes basszusgitárosa áthangszereli. A hangszerelés nem egyszerűen a hangszerre történő átírást jelenti, hanem sajátos, egyedi hangzásvilág kialakítását is. Az együttes megalakulása óta sikeresen lépett fel számos hazai fesztiválon, rendezvényen. Külföldön eddig Lengyelországban és Szerbiában mutatkoztak be.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!