A Puskás Arénában felfokozott hangulat uralkodott, több tízezren szurkoltak a magyar válogatottnak
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Számos erdélyi szurkolócsapat volt jelen Budapesten, ahol élőben, felfokozott hangulatban buzdította az Európa-bajnokságon a magyar válogatottat, amely szerdán hősies küzdelem után esett ki Münchenben a kontinenstornáról. A Krónika kíváncsi volt, milyen szurkolói élményekkel tértek haza a budapesti mérkőzésekről az erdélyi futballrajongók. Mint elmondták: kivételes érzés volt együtt szurkolni, mindent összevetve gyönyörűen játszottak a fiúk, a magyar csapatnak pedig a jövőben is lesznek ehhez hasonló szép pillanatai.
2021. június 24., 20:512021. június 24., 20:51
2021. június 24., 20:552021. június 24., 20:55
Erdély és a Partium minden szögletéből érkeztek szurkolócsapatok Budapestre, hogy személyesen drukkoljanak a magyar válogatottnak az Európa-bajnokságon (Eb) a Puskás Arénában.
Szatmárnémetiből, Nagyváradról, Temesvárról, Kolozsvárról, de a Budapesttől 7–800 kilométerre található székelyföldi városokból is szép számmal utaztak a magyar fővárosba, hogy élőben láthassák a június 15-i magyar–portugál és a június 19-i magyar–francia mérkőzést, érezzék a lelkes és lelkesítő, felforrósodott szurkolói hangulatot. Annál is inkább, mivel a magyarok az úgynevezett „halálcsapatba” kerültek, így a legerősebb európai válogatottakkal, a portugál, a francia és a német csapattal kellett megmérkőzniük.
Az erdélyi szurkolók is lelkesen drukkoltak a magyaroknak, sokan utaztak el Budapestre az első két meccsre, de persze a képernyőkön is rengetegen követték a fiúk hősies küzdelmét. Farcádi Botond, a sepsiszentgyörgyi Háromszék napilap főszerkesztője, lapunk volt munkatársa tucatnyi székelyföldi honfitársával együtt volt jelen a két pesti mérkőzésen. Bár kikapott a portugál csapattól, majd döntetlent játszott a franciákkal, szerda este a németek ellen hősiesen helytállva búcsúzott a kontinenstornától a magyar válogatott Münchenben, az erdélyi szurkolók mindent összevetve úgy érzik: gyönyörűen fociztak a fiúk.
– mondta Farcádi. Kifejtette, ez nemcsak azért volt érezhető, mert hazai pályán játszott a csapat és hazai szurkolókkal volt tele a magyar főváros, de a magyar–magyar összetartozás is határozottan érzékelhető volt. „Nagyon-nagyon sokan érkeztek szurkolni Erdélyből, de más határon túli területekről is. Felemelő és jó érzés volt megtapasztalni szentgyörgyiként, hogy Budapesten is szeretett város a miénk. Csapatunk egyik tagja a Sepsi OSK-mezben érkezett szurkolni, és ezt nagyon sokan felismerték, azt kiabálták: hajrá, Sepsi!” – mondta Farcádi Botond. Hozzátette,
„A szurkolói körökben Pesten mindenki melegen fogadott, barátságok szövődtek, sokan tisztelettel néztek ránk, hogy 7–800 kilométert utaztunk, hogy ott lehessünk a meccseken. Azért is volt „hazatérésszerű” atmoszférája a pesti szurkolásnak, mert felszabadultan visszatérhetett a világ a pandémia előtti állapotába, lehetett végre kezet fogni, ölelkezni, együtt enni, együtt inni, szurkolni, hiszen nagyon régen nem volt erre alkalmunk” – mondta Farcádi.
Fotó: MTI
Úgy fogalmazott, a bajnokságon az érződött: a világ is hazatérni látszott a járvány előtti állapotába. Arról is beszélt, a portugálokkal folytatott meccsen, bár három góllal kapott ki a magyar csapat, euforikus érzés lett úrrá a szurkolókon, a meg nem adott gólnál mondhatni felrobbant a lelátó, a mérkőzés végén pedig mindenki, ha nem is boldogan, de büszkén távozott.
– mondta Farcádi Botond. „A franciákkal folytatott meccs közben volt egy olyan érzés, hogy most lesz, ami lesz, így is, úgy is büszkék vagyunk a magyar csapatra, és fantasztikus élmény együtt szurkolni, együtt lenni, énekelni a himnuszt. És főleg, örülni annak, hogy van egy olyan csapatunk, amiről nem tudtuk, hogy ilyen szép eredményt fog elérni” – mondta Farcádi Botond.
Toró Tamás, aki Kolozsvárról ment szurkolni Budapestre, szintén elragadtatással szólt arról az érzésről, ami a szurkolókat eltöltötte. Mint fogalmazott, egy ilyen élmény egy szóval leírva: hihetetlen. „Jártunk Marseilles-ben is EB-meccsen, ami szintén hihetetlen volt, de ez a mostani szurkolás sokszorosan erősebb volt. Eleve az, hogy ennyi ember között lehet az ember hosszú idő után, a vonulás a Hősök teréről a stadionhoz, érzed a pirotechnika karbidszagát, gyakorlatilag végig szurkolsz és énekelsz a gyülekezőhelytől a meccs végéig. Az egész hangulat annyira beszippant, hogy még annak is libabőr, aki nem követi a focit, és nem szokott a válogatott meccseire járni” – ecsetelte lelkesen Toró Tamás. Hozzátette, mindehhez hozzájárul az is, hogy ő úgy nőtt fel, hogy – finoman szólva – nem a legdicsőségesebb időszakát kapta el a magyar focinak.
– összegzett. Arról is lelkesen beszélt, hogy nincs mese, ki kell jutnunk a katari világbajnokságra. „Ezért csak azt tudom mondani, hogy aki teheti, menjen válogatott meccsre. Mindörökké hajrá magyarok!” – fogalmazta meg a jövőre vonatkozó biztatását is Toró Tamás.
„Ahogy a sok ezer ember együtt énekelt, még azok számárais megható volt, akik nem vallják magukat nagy hazafinak”
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Szintén a mérkőzéseken tapasztalható felszabadult, felemelő közös érzésről számolt be Tóth Gödri Iringó munkatársunk. Mint fogalmazott, a mérkőzés több mint másfél órája, az együtt ordítás, a pár pillanat öröm, a sok káromkodás és szomorkodás leírhatatlan élmény.
– fejtette ki. Arról is beszélt, érzése szerint a meccs előtti közel kétórányi várakozás olyan volt, mint amit annak idején az egyetemi vizsgák előtt érzett az ember, de ezt a várakozást jóleső érzés követte.
„A himnusz, az, ahogyan több mint ötvenezer ember együtt énekelt, még azok számára is megható volt, aki nem vallják magát nagy hazafiaknak” – ecsetelte munkatársunk. Beszámolt arról is, már hétfőn kivette a védettséget igazoló karszalagot, ami az első pillanattól kezdve nem azt jelezte a szurkoló számára, hogy aki viseli, nem vírusos, hanem azt, hogy ott lesz a keddi magyar–portugál meccsen. „Volt annak varázsa, ahogy az ember a budapesti utcákon észrevette az emberek csuklóján a sárga karszagot, lehetett az öltönyös üzletember, kék hajú punk, óvodás gyereket csitító családanya vagy sörét kortyolgató munkás. A karszalagosok cinkosan néztek egymásra, összemosolyogtak: igen, te is ott leszel. Kedden már nem kellett a karszalagot lesni, a piros mezes szurkolók özönlöttek a négy égtáj felől egyazon irányba” – ecsetelte munkatársunk.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!