Lépésről lépésre nőttek és változtak az álmaik. Erdélyben csap a húrok közé a szülinapos Bohemian Betyars

Szűcs Levente (jobbra) szerint a banda az évek során minden lépcsőt megmászott a mostani helyzetükért •  Fotó: Facebook/Bohemian Betyars

Szűcs Levente (jobbra) szerint a banda az évek során minden lépcsőt megmászott a mostani helyzetükért

Fotó: Facebook/Bohemian Betyars

Négyállomásos erdélyi turnéra indul márciusban az idén 15 éves Bohemian Betyars. A balkáni és cigány népzenét punkkal és más műfajokkal ötvöző magyarországi együttes frontembere, Szűcs Levente határon túli élményeikről, készülő lemezükről, eddigi pályafutásukról beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2024. március 02., 10:062024. március 02., 10:06

– Az erdélyi fesztiválok és klubkoncertek közönségét egyaránt megmozgattátok az elmúlt években lendületes, pörgős dalaitokkal. Milyen érzéssel tértek vissza?

– Mindig nagyon várjuk az erdélyi koncerteket! Imádunk kibámulni a buszablakból, csodálni a tájat, és kifejezetten szeretjük az itteni közönséget is. Csak jó koncertek és élmények jutnak eszembe, legyen az Kolozsvár vagy Csíkszereda, mindenhol kedves a fogadtatás, és egyre többen látogatnak el a koncertünkre.

– A 15. születésnapotok alkalmából készülő lemez koncepciója együttműködéseken alapul, köztük magyarországi és külföldi zenekarokkal. A katalán La Pegatina együttessel nemrég jelent meg egy közös dal. A márciusi turnéig még várható újabb szerzemény?

– Voltak pillanatok, amikor nem sok esélyt láttunk rá, hogy összejönnek ezek a dalok, hiszen nem könnyű több száz, vagy ezer kilométerre lévő zenészekkel dalt írni, de az internet segítségével és némi szerencsével sikerült. Az első ilyen a Platon Karataev együttessel való közös dalunk, a Mezítláb, a már említett katalán La Pegatinával a Quatre Grapes és már célegyenesben van egy francia és egy bosnyák zenekarral is a közös munka gyümölcse, de a megjelenésig sajnos még várni kell néhány hónapot.

" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">

– Hogyan értékelitek az eddigi zenei tevékenységeteket, milyen mérföldkövek voltak a banda életében?

– Úgy gondolom, szép nagy ívet járt be a pályánk 15 év alatt. Még a gimnáziumi években alakult a banda, amikor még éppen hogy meg tudtuk szólaltatni a hangszereinket. Nem tudtuk, hogy mit akarunk pontosan zeneileg, de ami biztos volt, hogy energiákat akarunk megmozgatni a színpadon és majd utána jön, ami jön. Lépésről lépésre nőttek és változtak az álmaink, és azt hiszem, ezért nincs egy-egy sorsfordító nagy esemény vagy mérföldkő, minden lépcsőt megmásztunk a mostani helyzetünkért. Így lettek kis bulikból nagy bulik, és azóta is igazából buli buli hátán, nem csak itthon, de szerte Európa összes országában, Kanadában, Japánban vagy Dél-Koreában is egész szép kis rajongótábort alakítottunk ki, és nagy sikerei voltak az ottani koncertjeinknek.

Külön öröm, hogy a zenénkben megjelenő népzenei motívumok extra erőt adnak, és kuriózumnak számítanak a külföldi színtéren, ez is szárnyakat adott ahhoz, hogy bejárhassuk a világot az együttessel.

A Bohemian Betyars muzsikájában megjelenő népzenei motívumok extra erőt adnak a zenekar tagjai számára •  Fotó: Facebook/Bohemian Betyars Galéria

A Bohemian Betyars muzsikájában megjelenő népzenei motívumok extra erőt adnak a zenekar tagjai számára

Fotó: Facebook/Bohemian Betyars

– A sűrűnek ígérkező 2024-es programból melyik fellépésetek emelnétek ki, amelyre már most érdemes jegyet váltaniuk a bulizni vágyóknak?

– Természetesen az erdélyi turnénk összes állomásán kívül a Budapest Parkos 15. szülinapi koncertünkre invitálnék mindenkit nagy szeretettel, május 31-én. Itt olyan műsorban lesz része az embereknek, ami megismételhetetlen, hiszen mind a technika, mind a látványvilág, valamint a vendégfellépők miatt ez csak ott és akkor lesz kivitelezhető. Természetesen egész évben ünnepeljük majd ezt a kerek szülinapi számot, de az lesz a hab a tortán.

" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">

A Bohemian Betyars március 20-án a kolozsvári Atelier kávéházban kezdi koncertsorozatát, másnap pedig a marosvásárhelyi Republic HUB színpadán lép fel. Március 22-én a csíkszerdai Zengőtér, 23-án a nagyváradi Moszkva kávézó ad otthont a miskolci együttes bulijának.

A zenekar tagjai:
Szűcs Levente – ének, akusztikus gitár
Palágyi Máté – hegedű, vokál
Muhari Krisztián – trombita
Mihályfi Máté – szólógitár, vokál
Fehér Gábor – bőgő, vokál
Dankó Dániel – dob

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 31., hétfő

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdelene College vegyes kara

Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdelena College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdelene College vegyes kara
2025. március 30., vasárnap

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról

A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról
2025. március 29., szombat

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól

Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól
2025. március 28., péntek

Hamisítatlan cigányzenével mutatja meg Erdélyben a Parno Graszt, hogyan kell mulatni

Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.

Hamisítatlan cigányzenével mutatja meg Erdélyben a Parno Graszt, hogyan kell mulatni
2025. március 28., péntek

Visszatérni a természethez, a természetes ízekhez – Macalik Kunigunda az ehető vadnövényekről

Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.

Visszatérni a természethez, a természetes ízekhez – Macalik Kunigunda az ehető vadnövényekről
2025. március 28., péntek

Ízek a világ körül: fish and chips

Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.

Ízek a világ körül: fish and chips
Ízek a világ körül: fish and chips
2025. március 28., péntek

Ízek a világ körül: fish and chips

2025. március 27., csütörtök

Egy diák átlagban két tantárgyból jár magánórára, ami egyre nagyobb terhet ró a szülőkre

Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.

Egy diák átlagban két tantárgyból jár magánórára, ami egyre nagyobb terhet ró a szülőkre
2025. március 26., szerda

Részleges napfogyatkozás lesz szombaton, a Partiumban látható a legjobban

Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.

Részleges napfogyatkozás lesz szombaton, a Partiumban látható a legjobban
2025. március 25., kedd

Miniatűr vonatok univerzuma látható Kolozsváron

Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.

Miniatűr vonatok univerzuma látható Kolozsváron
2025. március 25., kedd

Varga Csaba nagyváradi hegymászó a nyolcezres megmászása előtt egyedül akklimatizálódik 5600 méteren

Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.

Varga Csaba nagyváradi hegymászó a nyolcezres megmászása előtt egyedül akklimatizálódik 5600 méteren