Fotó: Pexels.com
A modern világban felnövő gyerekek negyede influenszer, digitális véleményvezér akar lenni – hiszen példaképeket most már nagyrészt nem közvetlen környezetükből vagy mondjuk az űrből kapnak, hanem a közösségi oldalakról. A YouTube tízéves romániai jelenléte apropóján készült összeállításunkban körbejártuk, miről is szól a hihetetlen népszerűségnek örvendő videómegosztó, melyek a legfelkapottabb csatornák, mennyi pénzt keresnek a legmenőbb youtuberek, milyen bevételszerzési lehetőségek állnak a digitális tartalmakat gyártani kívánók előtt.
2023. április 11., 10:032023. április 11., 10:03
Amerikai kutatások szerint ma már háromszor annyi gyermek szeretne influenszer lenni, mint űrhajós. A nyugati világ fiataljainak mintegy negyede leginkább digitális tartalmak létrehozásával, közösségi oldalak véleményvezéreként keresné meg a kenyerét. És sokan nem is várnának felnőttkorukig, hiszen számos példa van rá, hogy már tinédzserként is milliókat lehet ezzel kaszálni.
Merthogy a hírnév természetesen pénzzel, akár vagyonnal is jár – ez pedig rendkívül csábító a fiatalok körében, akik szabadidejük jelentős részében amúgy is a közösségi oldalakon lógnak. Ezek közül kiemelkedik a YouTube nyilvános videómegosztó portál, amely – mint valamennyi társa – óriási fejlődésen ment keresztül az alapötlet megvalósítása óta:
Persze ez sem fenékig tejfel: bár sok esetben azok álmodoznak ilyen karrierről, akik „nem szeretnének dolgozni”, egy népszerű csatorna működtetése bizony rengeteg munkával jár.
Ugyanakkor tény, hogy a potenciális közönség óriási. Hiszen a világon több mint kétmilliárdan rendelkeznek YouTube-fiókkal, de még ezen felül is sokan használják regisztráció nélkül. Azt a platformot, amely 2005-ben, egy 18 másodperces állatkerti videó feltöltésével indult, és amelyet csupán másfél évvel később 1,5 milliárd dollárért vásárolt meg a Google.
A világ második legnépszerűbb közösségimédia-oldala több mint 80 nyelven érhető el, a felhasználók száznál is több országban fogyaszthatnak saját nyelvükre optimalizált tartalmat. A YouTube Románia idén tavasszal éppen tízéves, és ennek apropóján a Google – amely szerint több mint 12 millió felnőtt romániai használja említett szolgáltatásukat – közvélemény-kutatást készíttetett a videómegosztó népszerűségéről. A megkérdezettek 98 százaléka szerint „minőségi” tartalmat találnak a YouTube-on, 91 százalékuk szerint pedig valami újat tanulnak, ha megnyitják a felületet.
Fotó: Pexels.com
Ahol 2022 végén több mint 8000 romániai csatorna rendelkezett legalább 10 ezer feliratkozóval, 1600 pedig a százezres határt is meghaladta (mindkét esetben 15 százalékos növekedést jegyeztek egy év alatt). A milliós küszöböt először az országban 2016-ban lépte át Mihai Alexandru Hash (Mikey Hash), miközben tavalyi év végén már 150 tartalomgyártó büszkélkedhetett ezzel.
Egyébként a YouTube-on a világszerte legnépszerűbb romániai művész Inna (7,68 millió feliratkozó), a romániai közönséget tekintve pedig Andra (összesen 1,91 millió). A világszerte legnézettebb romániai tartalomgyártó továbbra is a LooLoo Kids, miközben „hazai pályán” Selly (3,2 millió) a legnépszerűbb. Összehasonlításképpen Magyarországon a legtöbb feliratkozóval rendelkező csatorna a R3D ONE Official nevű 2,39 millióval, amelyet a PamKutya (1,37 millió) és a Videómánia (1,2 millió) követ.
Bár a YouTube „küldetése” továbbra is egyszerű és nagyszerű – hogy „mindenkinek hangot adjon, és megmutassa nekik a világot” –, az óriási nézettség természetesen rengeteg pénzt is mozgat. A YouTube Partnerprogram keretein belül lehetséges bevételszerzés módjait rövid leírásban ismerteti a Google.
Egyrészt ott a hirdetési bevétel, amely a videóoldalon megjelenő hirdetésekből és a Shorts-feed hirdetéseiből származik. Másrészt a csatornatagságok is pénzt hoznak: a csatorna tagjai ismétlődő havi befizetés révén juthatnak hozzá a működtető által felajánlott különleges jutalmakhoz (tartalmakhoz). Ugyanakkor vásárlás révén a rajongók megnézhetik és megvásárolhatják az üzletedből származó termékeket, árucikkeket a YouTube-on. Emellett a Super Chat és Super Stickers nevű funkciókkal élő rajongók fizetnek azért, hogy üzeneteik vagy animált képeik kiemelve jelenjenek meg a csevegési streamben. Szuperköszönet is lehetséges: a rajongók fizetnek azért, hogy üzenetük kiemelve jelenjen meg a videó megjegyzések részében. Végül a YouTube Premium tagságból is származhat bevétel: amikor egy YouTube Premium előfizető megnézi a csatornaműködtető tartalmát, utóbbi részesülhet az előbbi által fizetett előfizetési díjból.
Fotó: Pexels.com
Dan Oros, a Google és a YouTube Románia marketingigazgatója a tízéves szülinap alkalmából szervezett rendezvényen úgy fogalmazott, sok mindentől függ, hogy mennyit kereshet egy romániai tartalomgyártó. Hiszen mindenki más-más bevételszerzési funkciót részesít előnyben, a jövedelem hónapról hónapra is nagyban változhat. Példaként említette, hogy a YouTube Shorts részlegben a tartalomgyártót a bevétel 45 százaléka illeti meg, 10 százalék a felhasznált zenért fizetett jogdíj, a többi a YouTube-nál marad. De például a feliratkozók-csatornatagságok után befolyó összegen körülbelül fele-fele arányban osztozik a tulajdonos és a platform. Természetesen sok minden függ a nézettségtől is, és a reklámozóktól.
„Sok millió lejt” hajtott be az Országos Adóhatóság (ANAF) olyan személyektől, akik jövedelemhez jutottak a közösségi oldalakon közzétett bejegyzéseik révén – jelentette ki egy televíziós interjúban Lucian Heiuş, az intézmény vezetője.
Az összeg bizony jókora, nem véletlenül kápráztathatja el a hasonló pályafutásban gondolkodókat. Ugyanakkor mindez „kismiska” ahhoz képest, hogy a legnagyobbak mennyit kaszálhatnak a YouTube-ból. A Forbes 2020-as listáján pedig a legnagyobb az akkor kilencéves Ryan Kaji volt: az elsősorban játékok kipróbálásával hihetetlen népszerűségre szert tevő kisfiú csatornájának 27,6 millió követője volt (ez a szám ma már 34,6 millió), ami közel 30 millió dollár reklámbevételt eredményezett az alsó tagozatos kisfiúnak – számolt be az Innotéka tudományos magazin egyik tavalyi lapszámában. De még a Forbes-lista 10. helyezett is 15 millió dollárral gazdagodott egyetlen év alatt.
Fotó: Pexels.com
Egyébként a magyarországi szaklap átfogó cikkében megszólaltatta Bodrogi Bozán András minősített YouTube-szakértőt is, aki szerint a sikerhez elengedhetetlen, hogy egy videós autentikus és kitartó legyen. Mint fogalmazott, a hitelesség azért fontos, mert „kizárólag akkor lesznek kíváncsiak a véleményedre, ha annak súlya van”,
Bodrogi Bozán tapasztalatai szerint rengeteg időt és energiát kell fektetni ebbe a szakmába, minimum két évre van szükség ahhoz, hogy valakit jegyezzenek a piacon. A rendszeres tartalomgyártás azonban ezt követően sem maradhat el – áll az Innotéka.hu oldalon olvasható cikkben.
Az általános nézet szerint ha az Instagram az új divatmagazin, a podcast az új rádió, akkor a YouTube az új tévé. Utóbbi népszerűsége ismeretében nem is kérdés, hogy a Z generáció tagjai közül sokak számára ez jelenti az álommunkát.
Fotó: Pexels.com
Bodrogi Bozán András megemlítette a negatív vélemények okozta nehézségeket is: arra senki sem tudja felkészíteni az embert, hogy nyilvánosan kritizálják a munkáját. „Kutatják is, hogy milyen mentális problémákat és frusztrációkat okozhat egy-egy negatív komment” – jegyezte meg a szakértő az Innotéka magazinnak.
Megesett már, hogy a legújabb típusú okostelefont egyszerűen ledarálta vagy kirántott egy Ipadet, de nem csak erről híres a legismertebb erdélyi youtuber, Dezső Bence. Kitartóan, immár hat éve készít videókat, s lassan fél millió követője van, magyar Youtube toplistán ő a tizenötödik.
Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.
Négy európai ország rendőrei felszámoltak egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett a skandináv országokba – közölte pénteken az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust.
Keményen nekiment Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánius elnökjelölt a The Apprentice – A Trump-sztori című, a kampány finisében mozikba kerülő film stábjának az őt lejárató jelenetek miatt.
Betiltotta a turisták szervezett éjjeli sörtúráit (pub crawls) a prágai önkormányzat.
Szeptember-októberben figyelhető meg az erdőkben a szarvasbőgés, amely a szarvasok párzási időszakában zajlik.
Egy hét szabadsággal indulhat az új év a közalkalmazottak és a hivatalos munkaszüneti napokhoz igazodó magánvállalkozások dolgozói számára, ha elfogadják a 2025-re vonatkozó pluszszabadnapokat.
A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.
Csütörtök este Kelet-Közép-Európában is látható volt a sarki fény, egyáltalán nem számít ritkaságnak a térségünkben. Az viszont különlegesség, hogy az október 10-i aurora borealis negyedórán át szabad szemmel is látható volt.
Hat személy kórházba került Spanyolországban, miután az FC Barcelona új stadionja építésén dolgozó román és albán vendégmunkások összeverekedtek.
Véletlenül lelőtték és meghalt egy 53 éves férfi egy Iaşi megyében szervezett vadászaton.
szóljon hozzá!