Fotó: Pexels.com
A modern világban felnövő gyerekek negyede influenszer, digitális véleményvezér akar lenni – hiszen példaképeket most már nagyrészt nem közvetlen környezetükből vagy mondjuk az űrből kapnak, hanem a közösségi oldalakról. A YouTube tízéves romániai jelenléte apropóján készült összeállításunkban körbejártuk, miről is szól a hihetetlen népszerűségnek örvendő videómegosztó, melyek a legfelkapottabb csatornák, mennyi pénzt keresnek a legmenőbb youtuberek, milyen bevételszerzési lehetőségek állnak a digitális tartalmakat gyártani kívánók előtt.
2023. április 11., 10:032023. április 11., 10:03
Amerikai kutatások szerint ma már háromszor annyi gyermek szeretne influenszer lenni, mint űrhajós. A nyugati világ fiataljainak mintegy negyede leginkább digitális tartalmak létrehozásával, közösségi oldalak véleményvezéreként keresné meg a kenyerét. És sokan nem is várnának felnőttkorukig, hiszen számos példa van rá, hogy már tinédzserként is milliókat lehet ezzel kaszálni.
Merthogy a hírnév természetesen pénzzel, akár vagyonnal is jár – ez pedig rendkívül csábító a fiatalok körében, akik szabadidejük jelentős részében amúgy is a közösségi oldalakon lógnak. Ezek közül kiemelkedik a YouTube nyilvános videómegosztó portál, amely – mint valamennyi társa – óriási fejlődésen ment keresztül az alapötlet megvalósítása óta:
Persze ez sem fenékig tejfel: bár sok esetben azok álmodoznak ilyen karrierről, akik „nem szeretnének dolgozni”, egy népszerű csatorna működtetése bizony rengeteg munkával jár.
Ugyanakkor tény, hogy a potenciális közönség óriási. Hiszen a világon több mint kétmilliárdan rendelkeznek YouTube-fiókkal, de még ezen felül is sokan használják regisztráció nélkül. Azt a platformot, amely 2005-ben, egy 18 másodperces állatkerti videó feltöltésével indult, és amelyet csupán másfél évvel később 1,5 milliárd dollárért vásárolt meg a Google.
A világ második legnépszerűbb közösségimédia-oldala több mint 80 nyelven érhető el, a felhasználók száznál is több országban fogyaszthatnak saját nyelvükre optimalizált tartalmat. A YouTube Románia idén tavasszal éppen tízéves, és ennek apropóján a Google – amely szerint több mint 12 millió felnőtt romániai használja említett szolgáltatásukat – közvélemény-kutatást készíttetett a videómegosztó népszerűségéről. A megkérdezettek 98 százaléka szerint „minőségi” tartalmat találnak a YouTube-on, 91 százalékuk szerint pedig valami újat tanulnak, ha megnyitják a felületet.
Fotó: Pexels.com
Ahol 2022 végén több mint 8000 romániai csatorna rendelkezett legalább 10 ezer feliratkozóval, 1600 pedig a százezres határt is meghaladta (mindkét esetben 15 százalékos növekedést jegyeztek egy év alatt). A milliós küszöböt először az országban 2016-ban lépte át Mihai Alexandru Hash (Mikey Hash), miközben tavalyi év végén már 150 tartalomgyártó büszkélkedhetett ezzel.
Egyébként a YouTube-on a világszerte legnépszerűbb romániai művész Inna (7,68 millió feliratkozó), a romániai közönséget tekintve pedig Andra (összesen 1,91 millió). A világszerte legnézettebb romániai tartalomgyártó továbbra is a LooLoo Kids, miközben „hazai pályán” Selly (3,2 millió) a legnépszerűbb. Összehasonlításképpen Magyarországon a legtöbb feliratkozóval rendelkező csatorna a R3D ONE Official nevű 2,39 millióval, amelyet a PamKutya (1,37 millió) és a Videómánia (1,2 millió) követ.
Bár a YouTube „küldetése” továbbra is egyszerű és nagyszerű – hogy „mindenkinek hangot adjon, és megmutassa nekik a világot” –, az óriási nézettség természetesen rengeteg pénzt is mozgat. A YouTube Partnerprogram keretein belül lehetséges bevételszerzés módjait rövid leírásban ismerteti a Google.
Egyrészt ott a hirdetési bevétel, amely a videóoldalon megjelenő hirdetésekből és a Shorts-feed hirdetéseiből származik. Másrészt a csatornatagságok is pénzt hoznak: a csatorna tagjai ismétlődő havi befizetés révén juthatnak hozzá a működtető által felajánlott különleges jutalmakhoz (tartalmakhoz). Ugyanakkor vásárlás révén a rajongók megnézhetik és megvásárolhatják az üzletedből származó termékeket, árucikkeket a YouTube-on. Emellett a Super Chat és Super Stickers nevű funkciókkal élő rajongók fizetnek azért, hogy üzeneteik vagy animált képeik kiemelve jelenjenek meg a csevegési streamben. Szuperköszönet is lehetséges: a rajongók fizetnek azért, hogy üzenetük kiemelve jelenjen meg a videó megjegyzések részében. Végül a YouTube Premium tagságból is származhat bevétel: amikor egy YouTube Premium előfizető megnézi a csatornaműködtető tartalmát, utóbbi részesülhet az előbbi által fizetett előfizetési díjból.
Fotó: Pexels.com
Dan Oros, a Google és a YouTube Románia marketingigazgatója a tízéves szülinap alkalmából szervezett rendezvényen úgy fogalmazott, sok mindentől függ, hogy mennyit kereshet egy romániai tartalomgyártó. Hiszen mindenki más-más bevételszerzési funkciót részesít előnyben, a jövedelem hónapról hónapra is nagyban változhat. Példaként említette, hogy a YouTube Shorts részlegben a tartalomgyártót a bevétel 45 százaléka illeti meg, 10 százalék a felhasznált zenért fizetett jogdíj, a többi a YouTube-nál marad. De például a feliratkozók-csatornatagságok után befolyó összegen körülbelül fele-fele arányban osztozik a tulajdonos és a platform. Természetesen sok minden függ a nézettségtől is, és a reklámozóktól.
„Sok millió lejt” hajtott be az Országos Adóhatóság (ANAF) olyan személyektől, akik jövedelemhez jutottak a közösségi oldalakon közzétett bejegyzéseik révén – jelentette ki egy televíziós interjúban Lucian Heiuş, az intézmény vezetője.
Az összeg bizony jókora, nem véletlenül kápráztathatja el a hasonló pályafutásban gondolkodókat. Ugyanakkor mindez „kismiska” ahhoz képest, hogy a legnagyobbak mennyit kaszálhatnak a YouTube-ból. A Forbes 2020-as listáján pedig a legnagyobb az akkor kilencéves Ryan Kaji volt: az elsősorban játékok kipróbálásával hihetetlen népszerűségre szert tevő kisfiú csatornájának 27,6 millió követője volt (ez a szám ma már 34,6 millió), ami közel 30 millió dollár reklámbevételt eredményezett az alsó tagozatos kisfiúnak – számolt be az Innotéka tudományos magazin egyik tavalyi lapszámában. De még a Forbes-lista 10. helyezett is 15 millió dollárral gazdagodott egyetlen év alatt.
Fotó: Pexels.com
Egyébként a magyarországi szaklap átfogó cikkében megszólaltatta Bodrogi Bozán András minősített YouTube-szakértőt is, aki szerint a sikerhez elengedhetetlen, hogy egy videós autentikus és kitartó legyen. Mint fogalmazott, a hitelesség azért fontos, mert „kizárólag akkor lesznek kíváncsiak a véleményedre, ha annak súlya van”,
Bodrogi Bozán tapasztalatai szerint rengeteg időt és energiát kell fektetni ebbe a szakmába, minimum két évre van szükség ahhoz, hogy valakit jegyezzenek a piacon. A rendszeres tartalomgyártás azonban ezt követően sem maradhat el – áll az Innotéka.hu oldalon olvasható cikkben.
Az általános nézet szerint ha az Instagram az új divatmagazin, a podcast az új rádió, akkor a YouTube az új tévé. Utóbbi népszerűsége ismeretében nem is kérdés, hogy a Z generáció tagjai közül sokak számára ez jelenti az álommunkát.
Fotó: Pexels.com
Bodrogi Bozán András megemlítette a negatív vélemények okozta nehézségeket is: arra senki sem tudja felkészíteni az embert, hogy nyilvánosan kritizálják a munkáját. „Kutatják is, hogy milyen mentális problémákat és frusztrációkat okozhat egy-egy negatív komment” – jegyezte meg a szakértő az Innotéka magazinnak.
Megesett már, hogy a legújabb típusú okostelefont egyszerűen ledarálta vagy kirántott egy Ipadet, de nem csak erről híres a legismertebb erdélyi youtuber, Dezső Bence. Kitartóan, immár hat éve készít videókat, s lassan fél millió követője van, magyar Youtube toplistán ő a tizenötödik.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
szóljon hozzá!