Maxim Orsolya legutóbbi, 2023-as Camino Primitivo útján
Fotó: Facebook/Orsi Maxim
Leginkább fizikai kihívást látnak az emberek a Via Transilvanicában, ahová azért indulnak el, mert szeretnék Románia kevésbé ismert régióit felfedezni, támogatni a helyi vendéglátókat, és nem utolsósorban közösségi élményt átélni – osztotta meg tapasztalatait Maxim Orsolya, aki már több mint 500 kilométert tett meg az „erdélyi El Caminónak” is nevezett túraútvonalon. A Marosvásárhelyen élő tréner pénteken ismét útnak indul, de előtte még elárult néhány hasznos, túrázási tudnivalót, kiemelve, a nehéz napokon általában segít, ha visszafele néz, és tudatosítja magában, hogy mekkora utat tett már meg.
2024. április 24., 19:072024. április 24., 19:07
2024. április 24., 22:082024. április 24., 22:08
A Via Transilvanica több mint 500 kilométerén és három külföldi Camino útvonalon való gyaloglásáról mesélt a hét elején a kolozsvári közönségnek Maxim Orsolya. A nagyenyedi születésű, jelenleg Marosvásárhelyen élő gyógyszerész rezidenshallgató, tréner mondhatni véletlenül szembesült az „erdélyi El Caminónak” is nevezett túraútvonallal: a gázszámla reklám szekciójában olvasott róla még 2020-ban.
A kincses városi fotós-élménybeszámolón emlékeztetett, hogy
Az első száz kilométert otthonuk körül, Beszterce megyében jelölték ki, innen terjedt tovább az útvonal mindkét irányba: 2020-ra már 800 kilométerrel készültek el, az utolsó jelzést pedig 2022 őszén festették fel. Az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható 1400 kilométeres túraútvonal egyedi arculattal rendelkezik, kitűnik a többi romániai út közül.
A nagyenyedi túrázó szerint a T jelzés biztonságosan vezet végig a Via Transilvanicán keresztül
Fotó: Facebook/Orsi Maxim
Maxim Orsolya szerint a narancssárga T jelzés biztonságosan vezet végig erdőn-mezőn keresztül, az 1000-1200 méterenként jelentkező, egyedi mintával díszített andezit kilométerkövek pedig igazán különlegessé teszik a barangolást. Ezeket egyedi módon faragták ki amatőr vagy híres kőfaragók az egyesület nyári táboraiban. A faragásnál a helyi motívumokra is igyekeztek tekintettel lenni, Székelyföldön például sok tulipános motívum került a kilométerkövekre, de sok esetben a kőfaragók fantáziája érvényesült. Amint az előadáson elhangzott, jellegzetessége miatt
amely egyébként rekordszámú szavazatot begyűjtve közönségdíjat nyert a tavalyi European Heritage Awards gálán.
A nagyenyedi természetjáró azt is elárulta, hogy a kövek negyed tonna súlyosak, s mivel az útvonal a legtöbb esetben autóval nehezen megközelíthető, a legtöbb kilométerkövet helikopterrel szállították a helyszínre. Bár az útvonal a bukovinai Putnáról „indul” és a Duna melletti Szörényvárra (Drobeta Turnu Severin) érkezik, nagyrészt Erdélyen keresztül vonul, a kevésbé ismert és fejlett régiókat népszerűsítve.
Mindegyik andezit kilométerkőről más-más minta köszön vissza
Fotó: Facebook/Orsi Maxim
Maxim Orsolya 2020-ban barátnőjével, Annával indult útnak a Via Transilvanicán, mindketten harmincadik születésnapjukat ünnepelve, a több szakaszban megtett túra Bukovinát, Felsővidéket és a Székelyföld (Terra Siculorum) egy részét érintette. „Főként a kíváncsiság és a fizikai határaim feszegetése motivált, de nagyon gyorsan kiderült, hogy a gyaloglás számomra terápia is: sok időm van ilyenkor magammal lenni, és a természetközeliségen keresztül a Gondviselés erejét is intenzíven megtapasztalni.
Hozzátette, számára ebben rejlik a túrázás tisztító és megtartó ereje, valamint az emberekkel való találkozásokban, beszélgetésekben, a megosztott kilométerekben.
Orsolya és barátnője, útitársa Anna
Fotó: Facebook/Orsi Maxim
Mint kifejtette, a nehéz napokon (problémás terepviszonyok, folyamatos eső, türelemhiány) általában segít, ha visszafele néz, és tudatosítja magában, hogy mekkora utat tett már meg. „Ilyenkor nem arra összepontosítok, hogy mennyi van még hátra, hanem arra, hogy mennyit haladtam már. Volt, hogy belső erőforráshoz nyúltam: kerestem magamban egy szép élményt, egy ügyet, ami motivált, vagy valaki olyanra gondoltam, aki fontos az életemben. Máskor beszélgetni kezdtem egy útitárssal, így a táv is gyorsabban rövidült. Igazából változó, hogy mikor mi segít, de a tapasztalatok alapján már egyre több alternatíva van a zsebemben” – részletezte lapunknak Maxim Orsolya, aki 2022-ben a portugál Camino útvonalat tette meg Porto–Santiago de Compostela–Finisterre szakaszon, 2023-ban pedig előbb a Camino del Norte Bayonne–Villaviciosa szakaszon járt, majd Oviedoból indult el a Camino Primitivón Finisterréig.
A túraútvonalon használatos „útlevél”, amelyet az ajánlott szakaszok végpontjain lehet lepecsételni
Fotó: Facebook/Orsi Maxim
A fiatal túrázó ezekre a tapasztalatokra alapozva emelt ki néhány lényeges különbséget a Via Transilvanica és a Camino világa között. Mint mondta, az egyik legnagyobb eltérés a szállásoknál van, ugyanis a Caminón a zarándokok nagy része a nyilvános albergékbe (municipal/public albergues) tér be, melyeket nem lehet előre lefoglalni, az ágyakat érkezési sorrendben osztják ki.
A szállások itt egyházi épületeket, panziókat jelentenek, de akad jócskán olyan is, hogy a helyiek saját lakóházuk egyik vagy több szobáját adják ki éjszakára.
A természetjáró érdekességként megjegyezte, 2023 tavaszán Marosvécsen áthaladva azt tapasztalták, hogy a 2020-tól vezetett nyilvántartás szerint nem járt előttünk magyar túrázó az útvonal ezen szakaszán. A házigazdákkal és „házinénikkel” kapcsolatban rámutatott, útjuk során vendégszeretet, nyitottságot és hálát tapasztaltak, sokszor kérés nélkül is finomságokkal lepték meg őket. A helybéliekkel való beszélgetések és az útközben megismert zarándokoknak köszönhetően Maxim Orsolya úgy érzi, hogy „az emberek adják a túrázás igazi ízét”.
Célállomás. Maxim Orsolya számára a túrázásnak tisztító és megtartó ereje van
Fotó: Facebook/Orsi Maxim
Az egyéb különbségeket és fontos tudnivalókat a matusinka.ro blogon osztja meg az érdeklődőkkel Orsolya és Anna, akik
Székely Anna, a Tășuleasa Social Egyesület ügyvezetője korábban azt ajánlotta mindenkinek, aki a Via Transilvanica bármelyik szakaszán elindul, hogy az út honlapjáról töltse le az útikalauzt, amelyet ő maga írt, bejárván a teljes útvonalat. Az útikalauz magyar változatban is elérhető az amúgy román és angol nyelvű honlapon, és arra is választ ad, hogy mit kell magunkkal vinnünk, hogyan kell olvasnunk a kijelzéseket, hogyan kell a kutyáktól, medvéktől távol tartanunk magunkat, hol, milyen telefonszámon foglalhatunk szállást, hogyan osszuk be az időnket.
A Via Transilvanica elnyerte a közönségdíjat (Public Choice Award) a csütörtök este Velencében megrendezett European Heritage Awards 2023 gálán – közölte pénteken Facebook-oldalán a túraútvonalat kezdeményező Tăşuleasa Social Egyesület.
Nemzetközi szinten is „berobbant” a köztudatba a hivatalosan tavaly októberben megnyitott Via Transilvanica: az 1400 kilométeres hosszúságú túraútvonal felkerült a Euronews portál angol nyelvű utazási rovatának top 10-es listájára.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Kapu Tibor bejelentkezett a Dragon űrhajó fedélzetéről a kilövést követően, a magyar űrhajós egyebek mellett azt mondta, 15 millió magyar emelte ma idáig.
szóljon hozzá!