Bedőházi Beáta a Mesekaland rendezvény keretében interaktív foglalkozást tartott a gyerekeknek
Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház
Egyéves születésnapját ünnepelte a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség, amelynek a Kárpát-medence szinte minden részéről vannak tagjai, köztük két erdélyi tagszervezet. Bedőházi Beáta mesemondó és mesepedagógus, a Szóperencia Egyesület alapítója és Bíró Boróka Júlia, a Benedek Elek Emlékház kulturális menedzsere, Benedek Elek ükunokája az élőszavas népmesemondást népszerűsítésű rendezvényeikről, szervezeti tevékenységeikről, céljaikról beszéltek a Krónikának.
2024. június 18., 18:222024. június 18., 18:22
2024. június 19., 10:282024. június 19., 10:28
A Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség célja és feladata a magyar népmesemondó szervezetek szakmai képviselete, együttműködési lehetőségeinek megteremtése, érdekvédelme, érdekképviselete, az élőszavas népmesemondás népszerűsítése – foglalta össze a Krónika megkeresésére Bedőházi Beáta, a szövetség alapítótagjai között szereplő Szóperencia Egyesület elnöke. Hozzátette, szerinte szépen haladnak, hiszen a szövetséget négy szervezet hívta életre és egy év alatt 6 szervezettel bővült.
„Igyekszünk egymás programjait erősíteni, segíteni, együtt tervezni. A szervezet tiszteletbeli elnökségére Kovács Mariannát kértük fel, a százhalombattai Hamvas Béla Városi Könyvtár igazgatóját, akinek több évtizedes tevékeny múltja van a magyar mesekultúrában, nevéhez fűződik például „A népmese napja”, melyet Benedek Elek születésnapjára tűztek ki” – magyarázta a sepsiszentgyörgyi mesemondó.
„Örülünk, hogy tapasztalataikra és tudásukra támaszkodhatunk, és hálásak vagyunk mindhármuk támogatásáért. Az elmúlt évben megteremtettük a hátteret, leraktuk az együttműködés alapjait” – fogalmazott az alapító tagok egyike.
Bíró Bíborka Eszter Benedek Elekről mesélt a kisbaconi diákoknak
Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház
A szövetségnek jelenleg a Kárpát-medence szinte minden részéről vannak tagjai, így hat magyarországi, két erdélyi, egy felvidéki és egy vajdasági tagszervezetet számlál, és több mint negyven mesemondót képvisel, akik közül legtöbben évtizedek óta művelik a hagyományos mesemondást. Az együttműködéssel, a feladatok ellátásával kapcsolatban Bedőházi Beáta rámutatott, folyamatosan dolgoznak a munka megosztásán.
„A szövetségnek van egy kinevezett titkára Kántor Szilvia személyében, aki rengeteg feladatot levesz a vállunkról, rendkívül operatív és következetes, így az ő segítségével közel maradunk a tengelyhez. A szervezeteinkben nem volt és nincs lehetőség az adminisztratív feladatok ellátását hozzáértő szakemberre bízni, gyakran elfáradunk ebbe egy-egy rendezvény lebonyolításánál. Felüdülés megtapasztalni, amikor valaki a háttérből gyönyörű rendet tart, áldozatos munkájával” – magyarázta a Szóperencia Egyesület elnöke. Hozzátette, kommunikációért felelős kollégájuk is van már, ezt a feladatot egyelőre Draskóczy Noémi vállalta fel, de mindannyian igyekeznek lehetőségeikhez mérten besegíteni.
A Szóperencia Egyesület elnöke előszeretettel népszerűsíti a hagyományos élőszavas mesemondást
Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház
A Tekergő Meseösvény kis testvéreként létrejött Szóperencia Egyesület a szövegfolklór tovább éltetését, a kulturális életben való megjelenését tűzte ki célul Erdélyre összpontosítva. Számos rendezvényre visznek hagyományos élőszavas mesemondás köré felépített programot, iskolákban is népszerűsítik a műfajt. Az egyesület hívta életre az Erdélyi Mesemondó Találkozót, amelyet idén októberben már harmadik alkalommal szerveznek. „Ezt a rendezvényt első perctől a Világszárnya alapító tagszervezetei támogatták, amikor még nem is volt intézményes kerete az összefogásunknak. A szakmai találkozó a különböző meseirányzatok közti átláthatósági felületek létrehozását szeretné acélozni” – fogalmazott Bedőházi Beáta.
„Ami a Benedek Elek Emlékházzal való közös munkát illeti, büszkén mondhatjuk, hogy a találkozó keretében jó kapcsolat jött létre, és Kisbaconban már több alkalommal volt hagyományos élőszavas mesemondáshoz kapcsolódó esemény, amire korábban nem volt példa, sőt az emlékház megnyitotta kapuit a helyi gyerekek számára, kifejezetten hozzájuk szóló programmal, melynek szintén az általunk képviselt élőszavas mesemondás adta a gerincét. A második találkozót közösen szerveztük Kisbaconban, és a harmadikat ismét közösen tervezzük, Benedek Elek születésének 165. és az emlékház megnyitásának 55. évfordulója jegyében” – részletezte a mesepedagógus.
Bíró Bíborka Eszter és Bíró Boróka Júlia Kovács Mariannal (jobbra) beszélgetett a történetmesélés világnapja alkalmából
Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház
Az erdélyi rendezvények kapcsán Bíró Boróka Júlia elmondta, egy év leforgása alatt több olyan program is megvalósult, amelyben a Benedek Elek Emlékházzal nem csak szakmai, hanem aktív programszervezői szerepet is vállaltak. Ezek között szerepelt a tavaly szeptemberben Kisbaconban tartott
A Világszárnya alapító- és tagszervezetei színes szakmai programmal képviseltették magukat a II. Erdélyi Népmesemondó Találkozón is. „A főszerep itt is az élőszavas mesemondásé volt, a húgommal, Bíró Bíborka Eszterrel közösen Benedek Elek hagyatéka a mesereneszánsz tükrében címmel tartottunk előadást ezen a rendezvényen. Idén márciusban pedig az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy Pintér Zsolt, a Világszárnya elnöke és Kovács Marianna tiszteletbeli elnök meghívtak bennünket Százhalombattára, ahol a történetmesélés világnapja alkalmából családtörténeteket meséltünk Bíborkával az érdeklődő közönségnek” – elevenítette fel a Krónika érdeklődésére Benedek Elek Emlékház kulturális menedzsere.
Hozzátette, a Kisbaconban tartott mindenkori rendezvényeik egyik fontos momentuma az emlékház bemutatása. „Édesanyánk, Bíró Enikő, Benedek Elek dédunokája és édesapánk, Bíró Béla, húgom, Bíborka, illetve jómagam egy-egy ilyen program alkalmával résztvevők, vendégek százainak tartunk előadást a múzeumban, bemutatva neves elődünk tárgyi és szellemi hagyatékát” – hangsúlyozta a nagy mesemondó ükunokája.
A II. Erdélyi Népmesemondó Találkozó egyik programpontja volt a Benedek Elek Emlékház tárlatvezetéssel egybekötött látogatása
Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház
Az egyéves születésnap alakalmából kitűzött célokat illetően elmondta, az emlékház perspektívájából fontosnak tartják mind az országon belüli, mind a határon átívelő együttműködéseket a Világszárnyát alapító tagokkal, és más, később csatlakozott szervezetekkel egyaránt. „Azt látjuk, hogy szükség van új típusú programokra, amelyek keretében interaktívan és interdiszciplinárisan foglalkozhatunk a mesével, illetve a mesemondással.
A Szóperencia Egyesület ugyanakkor azt szeretné, hogy minél több mesemondó legyen, ehhez képzésekkel kívánnak hozzájárulni, és segíteni, hogy minél több pedagógus szeresse meg a mesei nyelv használatát, a hagyományos mesemondást. „Igyekszünk feltérképezni a mesemondáshoz kapcsolódó műhelyeket, és népszerűsíteni azokat, illetve segítünk eljuttatni minél több helyre. Immár tíz, pedagógusokat képző felsőfokú intézménybe – köztük erdélyi tanintézményekbe is – ígértünk műhelynapokat, hogy ízelítőt adjunk a hagyományos mesemondás varázsáról” – vázolta terveiket Bedőházi Beáta, hozzátéve, hogy a szövetségbe készséggel fogadnak jelentkező szervezeteket, amelyek a Világszárnya alapításakor megfogalmazott feltételeknek megfelelnek, illetve el tudják fogadni azokat.
Hiánypótló és egyedi az erdélyi szakmai eseménytérben a hétvégén Kisbaconban rendezendő népmesemondó találkozó. A második alkalommal megvalósuló rendezvény céljáról és kínálatáról Benedek Elek ükunokája is beszélt a Krónikának.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!