Az élőszavas mesemondás erejét és varázsát közvetítik a Világszárnya szövetség erdélyi tagszervezetei

Bedőházi Beáta a Mesekaland rendezvény keretében interaktív foglalkozást tartott a gyerekeknek •  Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház

Bedőházi Beáta a Mesekaland rendezvény keretében interaktív foglalkozást tartott a gyerekeknek

Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház

Egyéves születésnapját ünnepelte a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség, amelynek a Kárpát-medence szinte minden részéről vannak tagjai, köztük két erdélyi tagszervezet. Bedőházi Beáta mesemondó és mesepedagógus, a Szóperencia Egyesület alapítója és Bíró Boróka Júlia, a Benedek Elek Emlékház kulturális menedzsere, Benedek Elek ükunokája az élőszavas népmesemondást népszerűsítésű rendezvényeikről, szervezeti tevékenységeikről, céljaikról beszéltek a Krónikának.

Bede Laura

2024. június 18., 18:222024. június 18., 18:22

2024. június 19., 10:282024. június 19., 10:28

A Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség célja és feladata a magyar népmesemondó szervezetek szakmai képviselete, együttműködési lehetőségeinek megteremtése, érdekvédelme, érdekképviselete, az élőszavas népmesemondás népszerűsítése – foglalta össze a Krónika megkeresésére Bedőházi Beáta, a szövetség alapítótagjai között szereplő Szóperencia Egyesület elnöke. Hozzátette, szerinte szépen haladnak, hiszen a szövetséget négy szervezet hívta életre és egy év alatt 6 szervezettel bővült.

„Igyekszünk egymás programjait erősíteni, segíteni, együtt tervezni. A szervezet tiszteletbeli elnökségére Kovács Mariannát kértük fel, a százhalombattai Hamvas Béla Városi Könyvtár igazgatóját, akinek több évtizedes tevékeny múltja van a magyar mesekultúrában, nevéhez fűződik például „A népmese napja”, melyet Benedek Elek születésnapjára tűztek ki” – magyarázta a sepsiszentgyörgyi mesemondó.

Kifejtette, a magyar népmesemondó mozgalom elindítóit, Raffai Judit és Agócs Gergely néprajzkutatót is megszólították, hogy segítségükkel és felügyeletükkel haladhassanak munkájukkal a kitűzött célok felé.

„Örülünk, hogy tapasztalataikra és tudásukra támaszkodhatunk, és hálásak vagyunk mindhármuk támogatásáért. Az elmúlt évben megteremtettük a hátteret, leraktuk az együttműködés alapjait” – fogalmazott az alapító tagok egyike.

Bíró Bíborka Eszter Benedek Elekről mesélt a kisbaconi diákoknak •  Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház Galéria

Bíró Bíborka Eszter Benedek Elekről mesélt a kisbaconi diákoknak

Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház

A szövetségnek jelenleg a Kárpát-medence szinte minden részéről vannak tagjai, így hat magyarországi, két erdélyi, egy felvidéki és egy vajdasági tagszervezetet számlál, és több mint negyven mesemondót képvisel, akik közül legtöbben évtizedek óta művelik a hagyományos mesemondást. Az együttműködéssel, a feladatok ellátásával kapcsolatban Bedőházi Beáta rámutatott, folyamatosan dolgoznak a munka megosztásán.

Bár a szövetség egyéves, másfél évtizede dolgozik együtt néhány tagszervezete, vagy azok tagjai, sok közös program valósult meg, szinte az egész Kárpát-medencébe kiterjedt már.

„A szövetségnek van egy kinevezett titkára Kántor Szilvia személyében, aki rengeteg feladatot levesz a vállunkról, rendkívül operatív és következetes, így az ő segítségével közel maradunk a tengelyhez. A szervezeteinkben nem volt és nincs lehetőség az adminisztratív feladatok ellátását hozzáértő szakemberre bízni, gyakran elfáradunk ebbe egy-egy rendezvény lebonyolításánál. Felüdülés megtapasztalni, amikor valaki a háttérből gyönyörű rendet tart, áldozatos munkájával” – magyarázta a Szóperencia Egyesület elnöke. Hozzátette, kommunikációért felelős kollégájuk is van már, ezt a feladatot egyelőre Draskóczy Noémi vállalta fel, de mindannyian igyekeznek lehetőségeikhez mérten besegíteni.

A Szóperencia Egyesület elnöke előszeretettel népszerűsíti a hagyományos élőszavas mesemondást •  Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház Galéria

A Szóperencia Egyesület elnöke előszeretettel népszerűsíti a hagyományos élőszavas mesemondást

Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház

A Tekergő Meseösvény kis testvéreként létrejött Szóperencia Egyesület a szövegfolklór tovább éltetését, a kulturális életben való megjelenését tűzte ki célul Erdélyre összpontosítva. Számos rendezvényre visznek hagyományos élőszavas mesemondás köré felépített programot, iskolákban is népszerűsítik a műfajt. Az egyesület hívta életre az Erdélyi Mesemondó Találkozót, amelyet idén októberben már harmadik alkalommal szerveznek. „Ezt a rendezvényt első perctől a Világszárnya alapító tagszervezetei támogatták, amikor még nem is volt intézményes kerete az összefogásunknak. A szakmai találkozó a különböző meseirányzatok közti átláthatósági felületek létrehozását szeretné acélozni” – fogalmazott Bedőházi Beáta.

Hozzátette, igyekeznek erősíteni a kapcsolattartást a mesekultúrához szorosan kapcsolódó, de a mesemozgalomban nem szereplő, intézményekkel, szervezetekkel, valamint az anyaországi és külhoni társaikkal, tanítóikkal, és szakmai betekintést nyújtani érdeklődő pedagógusok számára.

„Ami a Benedek Elek Emlékházzal való közös munkát illeti, büszkén mondhatjuk, hogy a találkozó keretében jó kapcsolat jött létre, és Kisbaconban már több alkalommal volt hagyományos élőszavas mesemondáshoz kapcsolódó esemény, amire korábban nem volt példa, sőt az emlékház megnyitotta kapuit a helyi gyerekek számára, kifejezetten hozzájuk szóló programmal, melynek szintén az általunk képviselt élőszavas mesemondás adta a gerincét. A második találkozót közösen szerveztük Kisbaconban, és a harmadikat ismét közösen tervezzük, Benedek Elek születésének 165. és az emlékház megnyitásának 55. évfordulója jegyében” – részletezte a mesepedagógus.

Bíró Bíborka Eszter és Bíró Boróka Júlia Kovács Mariannal (jobbra) beszélgetett a történetmesélés világnapja alkalmából •  Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház Galéria

Bíró Bíborka Eszter és Bíró Boróka Júlia Kovács Mariannal (jobbra) beszélgetett a történetmesélés világnapja alkalmából

Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház

Az erdélyi rendezvények kapcsán Bíró Boróka Júlia elmondta, egy év leforgása alatt több olyan program is megvalósult, amelyben a Benedek Elek Emlékházzal nem csak szakmai, hanem aktív programszervezői szerepet is vállaltak. Ezek között szerepelt a tavaly szeptemberben Kisbaconban tartott

Mesekaland, amely az élőszavas mesemondás köré épülő, kézműves tevékenységeket is magába foglaló egész napos programkínálatot nyújtott a helyi gyerekeknek.

A Világszárnya alapító- és tagszervezetei színes szakmai programmal képviseltették magukat a II. Erdélyi Népmesemondó Találkozón is. „A főszerep itt is az élőszavas mesemondásé volt, a húgommal, Bíró Bíborka Eszterrel közösen Benedek Elek hagyatéka a mesereneszánsz tükrében címmel tartottunk előadást ezen a rendezvényen. Idén márciusban pedig az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy Pintér Zsolt, a Világszárnya elnöke és Kovács Marianna tiszteletbeli elnök meghívtak bennünket Százhalombattára, ahol a történetmesélés világnapja alkalmából családtörténeteket meséltünk Bíborkával az érdeklődő közönségnek” – elevenítette fel a Krónika érdeklődésére Benedek Elek Emlékház kulturális menedzsere.

Hozzátette, a Kisbaconban tartott mindenkori rendezvényeik egyik fontos momentuma az emlékház bemutatása. „Édesanyánk, Bíró Enikő, Benedek Elek dédunokája és édesapánk, Bíró Béla, húgom, Bíborka, illetve jómagam egy-egy ilyen program alkalmával résztvevők, vendégek százainak tartunk előadást a múzeumban, bemutatva neves elődünk tárgyi és szellemi hagyatékát” – hangsúlyozta a nagy mesemondó ükunokája.

A II. Erdélyi Népmesemondó Találkozó egyik programpontja volt a Benedek Elek Emlékház tárlatvezetéssel egybekötött látogatása •  Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház Galéria

A II. Erdélyi Népmesemondó Találkozó egyik programpontja volt a Benedek Elek Emlékház tárlatvezetéssel egybekötött látogatása

Fotó: Facebook/Benedek Elek Emlékház

Az egyéves születésnap alakalmából kitűzött célokat illetően elmondta, az emlékház perspektívájából fontosnak tartják mind az országon belüli, mind a határon átívelő együttműködéseket a Világszárnyát alapító tagokkal, és más, később csatlakozott szervezetekkel egyaránt. „Azt látjuk, hogy szükség van új típusú programokra, amelyek keretében interaktívan és interdiszciplinárisan foglalkozhatunk a mesével, illetve a mesemondással.

Idézet
Mindemellett Benedek Eleknek, a »nép mesemondó fiának« helyét és szerepét, életművének jelentőségét is kutatjuk a mesék világában” – magyarázta Bíró Boróka Júlia.

A Szóperencia Egyesület ugyanakkor azt szeretné, hogy minél több mesemondó legyen, ehhez képzésekkel kívánnak hozzájárulni, és segíteni, hogy minél több pedagógus szeresse meg a mesei nyelv használatát, a hagyományos mesemondást. „Igyekszünk feltérképezni a mesemondáshoz kapcsolódó műhelyeket, és népszerűsíteni azokat, illetve segítünk eljuttatni minél több helyre. Immár tíz, pedagógusokat képző felsőfokú intézménybe – köztük erdélyi tanintézményekbe is – ígértünk műhelynapokat, hogy ízelítőt adjunk a hagyományos mesemondás varázsáról” – vázolta terveiket Bedőházi Beáta, hozzátéve, hogy a szövetségbe készséggel fogadnak jelentkező szervezeteket, amelyek a Világszárnya alapításakor megfogalmazott feltételeknek megfelelnek, illetve el tudják fogadni azokat.

korábban írtuk

Elek apó ükunokája: az élőszóval elmondott mese a magyar kultúra átörökítésének ékköve
Elek apó ükunokája: az élőszóval elmondott mese a magyar kultúra átörökítésének ékköve

Hiánypótló és egyedi az erdélyi szakmai eseménytérben a hétvégén Kisbaconban rendezendő népmesemondó találkozó. A második alkalommal megvalósuló rendezvény céljáról és kínálatáról Benedek Elek ükunokája is beszélt a Krónikának.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 20., péntek

Mamutfenyőre bukkantak egy bánsági erdőben (Videó)

A Romsilva erdőgazdálkodási vállalat lenyűgöző felfedezésről számolt be a napokban: egy Észak-Amerikában őshonos mamutfenyő (Sequoia) nőtt és fejlődött ki teljesen egyedül, természetes környezetben a Szemenik–Krassói-szurdok Nemzeti Park területén.

Mamutfenyőre bukkantak egy bánsági erdőben (Videó)
2025. június 20., péntek

Történelmi koncerttel is készül az idei Egyfeszt Gyergyószentmiklóson

A Tisztelgés – Illés 60 című est lesz a gyergyószentmiklósi Egyfeszt Összművészeti Fesztivál idei kiadásának egyik kiemelkedő produkciója, amely a szervezők szerint kultúrtörténeti jelentőséggel bír.

Történelmi koncerttel is készül az idei Egyfeszt Gyergyószentmiklóson
2025. június 18., szerda

Dzsessz- és borszerelmeseket várnak a hétvégén Szatmárnémetibe

Zenei különlegességek és változatos borkínálat várja a szatmáriakat és mindazokat, akik ellátogatnak a hétvégén a Samfest Jazz&Wine rendezvényre.

Dzsessz- és borszerelmeseket várnak a hétvégén Szatmárnémetibe
2025. június 18., szerda

Al Pacino filmszínészt fogadta magánkihallgatáson XIV. Leó pápa

Látogatást tett a Vatikánban Al Pacino hollywoodi színész, akit XIV. Leó pápa fogadott.

Al Pacino filmszínészt fogadta magánkihallgatáson XIV. Leó pápa
2025. június 17., kedd

Ép testben: életmódváltásra ösztönöz a székelyföldi kezdeményezés

Immár ötödik éve működik Sepsiszentgyörgyön egy különleges életmódprogram, amely a mozgáshiányos életvitel és a helytelen táplálkozás csapdáiból próbálja kivezetni a résztvevőket.

Ép testben: életmódváltásra ösztönöz a székelyföldi kezdeményezés
2025. június 17., kedd

Népviseletekbe öltözött élettörténetek – Dávid Botond fotográfus a Geofolk nemzetközi viseletfotó-projektről

Uruguaytól Norvégiáig a világ különböző részein élő közösségek népviseletét örökíti meg fényképeken a székelyudvarhelyi Dávid Botond. A fotográfus a népviseletfotók mögött rejlő történetekről, a Geofolk folytatásáról beszélt a Krónikának.

Népviseletekbe öltözött élettörténetek – Dávid Botond fotográfus a Geofolk nemzetközi viseletfotó-projektről
2025. június 15., vasárnap

„Puskást mindenki ismeri, a pápa is” – a magyar cigány válogatott Rómában

XIV. Leó pápa szentévi audienciáján részt vettek szombaton a Magyar Cigány Labdarúgó Válogatott tagjai is menedzserükkel, Mezei Istvánnal.

„Puskást mindenki ismeri, a pápa is” – a magyar cigány válogatott Rómában
2025. június 14., szombat

Több mint 130-szor adott már vért Szeben megye legkitartóbb donora

Egy nagyszebeni férfi, Petru Fehervari 136-szoros véradóként jelenleg a legaktívabb donor Szeben megyében. Több mint két és fél évtizedes elkötelezettségével mintegy 54 liter vért adott – csendes példát mutatva a segítségnyújtás erejéről.

Több mint 130-szor adott már vért Szeben megye legkitartóbb donora
2025. június 14., szombat

Lovaggá ütötte a brit uralkodó David Beckham futballistát

A királyi elismerések kitüntetettjeinek névsorát évente kétszer, a mindenkori uralkodó hivatalosan júniusban megünnepelt születésnapján, illetve újév előtt hirdetik ki.

Lovaggá ütötte a brit uralkodó David Beckham futballistát
2025. június 13., péntek

Ízek a világ körül: mulgipuder

Laktató, olcsó, és könnyen hozzáférhető alapanyagokból készül Észtország hagyományos étele, a mulgipuder.

Ízek a világ körül: mulgipuder
Ízek a világ körül: mulgipuder
2025. június 13., péntek

Ízek a világ körül: mulgipuder