Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
A magyar népdalkincs érzékeny líraiságát, a Fekete-tenger partjának török dallamait és a ghánai törzsi zenét egyaránt megismerhették azok, akik a Méra Világzenei Csűrfesztivál harmadik napján is kilátogattak a kalotaszegi faluba. A korán érkezők a helyi kistermelők finomságait kóstolhatták, illetve Bruce Dale, a National Geographic egykori fotósa életútjáról hallhattak.
2022. augusztus 07., 15:142022. augusztus 07., 15:14
2022. augusztus 07., 15:292022. augusztus 07., 15:29
Hagyományos kalotaszegi reggelivel-ebéddel kezdtük a napot a Méra Világzene Csűrfesztivál harmadik, szombati napján: a Bánffyhunyad környéki falvak kistermelői által kínált finomságokból kaptunk kóstolót.
Sara Meaker és Douglas McFarlane Skóciából érkeztek Kalotaszegre, ahol a fenntartható fejlődés jegyében kertészkednek és összefogják a biogazdálkodásban fantáziát látó környékbeli gazdákat. Termékeik csütörtökönként kaphatók a bánffyhunyadi vásáron, de a csűrfesztivál látogatói is megkóstolhatták.
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
Biozöldségektől gyógynövényekig, sajtokig, savanyúságokig, helyi fűszernövényekkel, gyümölcsökkel „megbolondított” süteményekig volt miből válogatni, és
A délelőtti csipegetés után ebédidőbe is megérte visszatérni a bivalymúzeum udvarára, ekkora készült el a mangalicahúsból főtt gulyás a zsoboki Gergely Tibi jóvoltából, míg a kispetri Tobias Pasăre, a Casa Verde működtetője vegán lecsóval várta a házias ízekre kiéhezett fesztiválközönséget.
Kulturális programokból is bőven akadt, a népzene- és néptáncoktatás mellett a mérai népviselettel is meg lehetett ismerkedni dr. Tötszegi Tekla etnográfus előadása révén és a bivalymúzeumban is volt tárlatvezetés.
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
A csűr melletti sátorban eközben bor- és pálinkakóstolót tartottak, majd Bruce Dale amerikai fotóművésszel zajlott életút-beszélgetés.
Középiskolásként kezdte el érdekelni az újságírás, több helyi lapban is publikált képeket, amikor egy nyári egyetemen felfigyeltek rá a National Geographic szerkesztői. A magazinnál töltött 30 év alatt fotózott víz alatt és levegőben, eljutott a világ legeldugottabb tájaira, de legnépszerűbb a cigányok, illetve az amerikai hegylakók életét bemutató antropológiai projektje lett.
A National Geographicnál töltött időszakot Dale a sajtófotózás „platinakorszakának” nevezte, hisz a magazin kiadói mindent feltételt biztosítottak a fotósoknak, újságíróknak ahhoz, hogy jó munkát végezhessenek. A pénz és idő nem volt akadály, mesélte, kedvére válogathatott a kamerák, műszaki felszerelések között és legtöbb útjára 10–12 bőrönddel ment.
Amit akkor tengernyi felszereléssel lehetett megcsinálni, ma, a digitális érában egy okostelefonnal megvalósítható, mondta Dale, aki szerint a kreatív embereknek már nem kell érteni a technikához. 3000 fotót publikált életében, ezek fele ma telefonnal jobb lenne, vélte.
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
– mesélte munkamódszeréről Bruce Dale, aki a vándorcigányok életmódját bemutató sorozathoz Liverpooltól Indiáig követte őket. Mérába is eljutott 1969-ben, amikor a helyi roma közösség tagjait és a vándorcigányokat fotózta, élethű képeiből a Szarka-telken látható szabadtéri kiállítás.
Ezek mélységét, életszerűségét az adja, mesélte, hogy nem volt idő hosszabb ideig együtt lenni az alanyokkal, nem volt idő „szerepelni”, a valóságot mutatják, nyoma sincs mesterkéltségnek a képeken. Legveszélyesebb útjai azok voltak, amikor magángéppel kellett repülni,
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
„A legfurcsább emberekkel találkoztam a legfurcsább helyeken” – mondta pályafutásáról Dale, aki évtizedek után is igyekszik nyomon követni egy-egy alany sorsának alakulását. Mérában is igyekezett megtalálni őket, de többségük már nem él, csupán egyiküket – egy 95 éves nénit – kaphatta újra lencsevégre kékre festett háza előtt, most épp ez a kedvenc fotója, mutogatta mosolyogva.
A kulturális programok és a kerti sziesztázás után a szombati napon is a koncerteké volt a főszerep Mérában, estére zsúfolásig megtelt fesztiválozókkal a Szarka-telek.
A fellépők sorát a magyarországi Uljana Quartet nyitotta, az előző nap a gyerekeknek kedveskedő Paár Julcsi legfrissebb formációja magyar népdalokból ihletődött kamarazenét játszik, hitelesen, érzékenyen és korszerűen egyszerre, az ősi dallamkincset kortárs, improvizatív elemekkel tarkítják.
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
A fiatal magyarországi együttes egyre népszerűbb az anyaországi fesztiválpalettán, ami nem csoda, hiszen tagjai nagy kaliberű zenészek. Előadásaikhoz a zenekart megálmodó Arif Erdem Ocak és húga, Derya Ocak biztosítják a „fűszert”, a két török származású zenész az anatóliai népzene archaikus dallamait adja hozzá a jazz lüktetéséhez.
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
Az isztambuli bazárok és a Fekete-tenger-parti városkák keleti hangulatát megidéző zenéjükre akaratlanul is táncra perdült a csűrszínpad közönsége. És alig maradt ideje megpihenni, hiszen következett az est sztárfellépője, a ghánai Alostmen.
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
Ebből sokan akkor ocsúdtak fel, amikor a zenekar egyik tagja, Wanlov the Kubolor (eredeti nevén Emmanuel Owusu-Bonsu), tökéletes román kiejtéssel kezdett el egy román dalt énekelni. Kevesen tudtuk, hogy az akan (Ghána és Elefántcsontpart területén élő afrikai törzs) apától és román anyától származó zenész Romániában született, és bár csecsemőként került Ghánába, nem felejtette el anyanyelvét.
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
Az ősi afrikai hangszerek miatt látványában is izgalmas koncert után a csűrben és a sátorban is fergeteges hangulatban folytatódott a buli, a ghánai zenészek által elért fokozatból nehezen lehetett visszavenni.
Fotó: Facebook/Méra Világzenei Fesztivál
A mérai csűrfesztivál vasárnapi zárónapja is bulisnak ígérkezik, 19 órától az amerikai-brit zenészek alkotta Interstate Express lép színpadra, majd a cigányzenéé lesz a főszerep a magyarországi Romengo és a spanyolországi Barcelona Gipsy Balkan Orchestra tolmácsolásában. A részletes program és utazási lehetőségek a fesztivál honlapján olvashatók.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!