Már megérkezett Leske, a magyarfenesi gólyafészek fiatal tojója
Fotó: Gazda Árpád clujbird.ro
Érkeznek vissza Erdélybe a gólyák, azonban a négy fal közé zártság miatt csak kevesen figyelhetik élőben őket. Alternatívát jelenthet, és az online oktatásban is segíthet a webkamerával felszerelt gólyafészkek követése. A madarak megfigyeléséről Szabó D. Zoltán kolozsvári biológus, a Milvus Csoport Madártani Egyesület munkatársa és Gazda Árpád magyarfenesi lakos, a Clujbird.ro madárfigyelő honlap működtetője beszélt a Krónikának.
2020. március 30., 13:452020. március 30., 13:45
2020. március 30., 13:482020. március 30., 13:48
Erdély-szerte kezdenek megérkezni a gólyák, és bár a járványhelyzet miatti bezártság megakadályozza, hogy élőben is figyelemmel követhessük röptüket, életüket, szerencsére vannak olyan fészkek, amelyeknek történései élőben figyelhetőek meg a világhálón. Ilyen a Kolozs megyei Magyarfenesen található fészek, amelyet a Clujbird.ro honlapon lehet követni, vagy a Maros megyei Sáromberkén található két gólyalak, amelynek történései a Milvus Csoport Madártani Egyesület honlapján láthatóak.
A Milvus honlapján hamarosan egy marosvásárhelyi lakótelep konyhaablakának párkányán fészkelő vörösvércse-párt is meg lehet lesni, ezek a madarak fészkelnek a városokban is – mondta el Szabó D. Zoltán kolozsvári biológus, a Milvus munkatársa a Krónika megkeresésére. Kifejtette,
A Milvus szakemberei a megfigyelésekkel kapcsolatos kérdéssorozatot, támpontokat fognak szétküldeni, a honlapon is megjelentetik, illetve van egy tavaly készített négyrészes sorozatuk, amely a gólyák életét mutatja be, ezekből is ihletődhetnek a pedagógusok. Szabó D. Zoltán kifejtette, mivel a gyerekek bekényszerültek a négy fal közé, ha élővilágot szeretnének látni, akkor erre nagyon jó lehetőség, hogy a webkamerán keresztül kövessék a madarakat.
„Érdekes napok következnek a gólyák életében, a magyarfenesi tojónak remélhetőleg megérkezik a párja. Ez nagyon dinamikus időszak, amikor vonulás zajlik. Az is előfordulhat, hogy jön egy másik gólya, amelyik elkergeti a fészekben levőt, és nem lehet tudni, hogy a tulajdonos-e az, vagy egy másik gólya, amelyik bitorolja a fészket” – mondta el Szabó D. Zoltán. Kifejtette, előfordult, hogy a magyarfenesi fészekbe megérkezett egy gólya, lerakott egy tojást, majd érkezett egy másik, és elkergette a madarat, kidobta a tojását, és lerakta a sajátját.
Március 26-án 15.49-kor leszállt az idei első gólya a webkamerával megfigyelhető magyarfenesi fészekre. Amint a Clujbird.ro honlapon olvasható, a vándormadár rövid kelepelés és tollászkodás után el is repült nyugat felé, majd bő fél óra múlva tért vissza, közben pár órával az érkezése előtt olvadt el az utolsó hófolt. „A fényképek alapján nagy valószínűséggel állíthatjuk, hogy Leske érkezett haza, a tavalyi tojó” – szerepel a madárfigyelő honlapon. Gazda Árpád magyarfenesi lakos, a Milvus Csoport és a Clujbird.ro önkéntese, utóbbi egyik létrehozója, működtetője megkeresésünkre elmondta,
„Most már elég nagy biztonsággal meg tudom állapítani, hogy melyik a hím, melyik a tojó. A szemük körüli fekete folt alakjáról ismerhetőek fel. Míg a legtöbb gólyának ovális alakú a foltja, aminek a két vége elkanyarodik, addig Leskének hosszú, egyenes fekete sáv látható a szeme körül. Leske fiatal gólya, talán emiatt érkezik haza hamarabb, míg Miska, a fészek idősebb, hím madara még nem érkezett meg” – fejtette ki Gazda Árpád. Hozzátette, onnan is meg lehet különböztetni a két madarat, hogy az öregebbik csőre kopott, míg a Leskéé élénk színű. Ugyanakkor más külső jelekből is megkülönböztethetőek az egyedek: az idősebb madár lábhajlatai fehérek, mintha fehér térdvédője lenne Miskának, Leskének viszont nincs ilyen.
„Hogy melyik madár érkezik meg hamarabb, az nemcsak attól függ, hogy melyik a fiatalabb, és repül gyorsabban, hanem attól is, hogy melyik mikor indul el. Egyébként ősszel nem is egyszerre mentek el: Leske korábban útra kelt, és hamarabb is jött haza, Miska később indult, talán később érkezik. A szakirodalom szerint általában a hímek jönnek haza előbb, de itt, Magyarfenesen ennél a fészeknél azt figyelhettük meg, hogy a tojó érkezik hamarabb: tavaly is, tavaly-
előtt is így történt” – mondta el Gazda Árpád.
Amint a Clujbird.ro honlapon szerepel, a mostoha múlt heti időjárás minden bizonnyal lelassította a gólyák vonulását, de volt már példa későbbi érkezésre is. 2007, 2008 és 2009-ben március 28-án, 2011-ben pedig március 31-én érkezett az első gólya a magyarfenesi fészekre. A párjára általában további 3-20 napot kellett várni.
A legkorábbi érkezést (március 14.) 2015-ben jegyezték fel. 2018-ban március 15-én, 2014-ben március 20-án, 2010-ben és 2019-ben március 21-én, 2016-ban és 2017-ben március 22-én érkezett az első gólya Magyarfenesre.
„Az idei gólyaszezon azért lesz különleges, mert most először találkozhatunk olyan gólyákkal a környéken, amelyeket 2017-ben meggyűrűztünk. 2017-ben a Kolozs megyei gólyafészkek jelentős hányadában került gyűrű az abban az évben felnőtt kisgólyák lábára. Ezek a gólyák három, Afrikában eltöltött év után most először térnek vissza szülőföldjükre. Ha valaki gyűrűzött gólyát lát, arra kérjük, hogy próbálja lefényképezni, vagy próbálja leolvasni a gyűrűn szereplő számot, és értesítsen bennünket” – írják a Clujbird.ro működtetői.
A magyarfenesi fészeklesésnek idéntől van egy olyan lehetősége, hogy minden napnak a történéseit vissza lehet nézni gyorsított képkockákon, hiszen ha az érdeklődők nem is nézik a képernyőt állandóan, végig lehet pörgetni, hogy a gólya mikor ment el, mikor érkezett.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
szóljon hozzá!