A kenyai Rusinga-sziget lakosainak életét dokumentálja Roseti Bruno csíki fotós Matumaini elnevezésű képsorozata, amelyet kedden mutattak be a kincses városban.
2017. február 22., 23:252017. február 22., 23:25
2017. február 23., 13:392017. február 23., 13:39
Bemutatták a csíkszeredai Roseti Bruno (képünkön középen) Matumaini elnevezésű, Afrikában készített szociodokumentarista fotósorozatát kedden Kolozsváron. Az Életképek Afrikából előadás keretében levetítették Józsa Levente Will Fred című, a kenyai életet szemléltető dokumentumfilmjét is. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem film- és fotóművészet szakos diákjai a Van egy téglám Kenyában (I Have a Brick in Kenya) projekt keretében utaztak Rusinga szigetére, az ott töltött időszakot álló- és mozgóképeken örökítették meg.
„A Matumaini olyan fotósorozat, amelynek révén az érdeklődők betekintést nyerhetnek a luó törzs életébe, megismerhetik történetüket és a problémákat, amelyekkel nap mint nap szembesülnek. A véget nem érő gondok arra késztetik a helyieket, hogy a mának éljenek egy olyan világban, ahol az Isten neve: remény” – ismertette munkáját Roseti Bruno.
A csíki fotós a Krónikának elmondta, a szigeten töltött 19 nap alatt idegenvezetője segítségével felkereste a helyi családokat, majd megpróbálta elnyerni a bizalmukat, megismerni őket. Az évek során rájött arra, hogy az a legjobb szociofotó, amelynek létrehozásában a kép alanya is részt vesz, és ha megismerik egymást, még jobban sikerül az alkotás. A fekete-fehér és színes képekből álló sorozat elnevezésével kapcsolatban az alkotó elmondta, Afrikában az egyik legnagyobb probléma a szárazság, így amikor egyik délután elkezdett esni az eső, egy nő a mezőn félbehagyta a kapálást, az ég felé nézett, és mondatát a matumaini szóval kezdte. A fotós hazatérése után tudta meg, hogy a szó reményt jelent.
A képek főként gyerekeket, dolgozó embereket, szerelmespárokat ábrázolnak, de tájkép is található a gyűjteményben. A szomorúság és boldogság, szegénység és öröm egyaránt felfedezhető az alkotásokban. Roseti Bruno teljes fotósorozatát csütörtökön állítják ki a kolozsvári K+ közösségi térben, ahol az érdeklődők egy hónapon keresztül tekinthetik meg. A csíkszeredai fotós eddigi pályafutása alatt már számtalan nemzetközi kiállításon vett részt munkáival. Két fotóját a National Geographic internetes változata közölte, a Vogue Italia online magazinban is publikált.
A Van egy téglám Kenyában program 2010 óta működik. Alapítása a marosvásárhelyi származású Halmen Balázs nevéhez fűződik, aki visszatérve első Rusinga-szigeti útjáról, ismerőseivel együtt létrehozta a programot. Azóta évente egyszer erdélyi önkéntes csoportok látogatnak a szigetre. A legelső munkatábor lakói az iskolaépítésben segítettek, pénzbeli támogatást is vittek. Egy másik önkéntes táborban napelemeket szereltek fel a lakóházukra, és jótékonysági turizmusprogramot is szerveztek a tehetősebbeknek: a kenyai szafari jótékonysági beugrója 500 euró volt.
Halmen Balázs korábban a Krónikának elmondta, a Rusinga-szigeten körülbelül 30 ezren élnek, a lakosság 40 százaléka HIV-fertőzött. Sok az árva, a szegénység miatt óriási méreteket ölt a prostitúció, s ez elősegíti a vírus terjedését. „Ez ördögi kör, amely ugyan javulni látszik, de még mindig nagyok a gondok” – magyarázta. A szigeten az emberek mezőgazdasággal és halászattal foglalkoznak. A betegségek miatt csak az önkéntes munkát vállaló turisták látogatják a helyet, de Halmen szerint ez 20–30 év múlva változni fog, mert gyönyörű a sziget.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
szóljon hozzá!