A zene pozitív hatást gyakorol a közérzetre, hozzájárul az önkifejezéshez
Fotó: Pixabay
Különböző pszichés betegségekből való gyógyuláshoz járul hozzá a zeneterápia, ezenkívül segíti az önkifejezést, valamint pozitívan befolyásolja az ember közérzetét. A művészetterápia részeként használt foglalkozások jótékony hatásairól Cioba Henrietta, a jobbágytelki Petres Kálmán Általános Iskola zenetanára beszélt lapunknak.
2021. november 30., 16:532021. november 30., 16:53
A hagyományos orvoslás mellett ma már a művészetterápia, mint a tánc-, képzőművészeti, irodalom- és a zeneterápia is hatást gyakorol az ember pszichés jóllétére. A zene gyógyító hatását számos kutatás bizonyította, amellett hogy fejleszti a szenzomotoros képességeket és a kognitív funkciókat, hozzájárul az érzelmek jobb megértéséhez, a nem tudatosult lelki tartalmak megéléséhez és feldolgozásához – mondta el lapunknak Cioba Henrietta, a jobbágytelki Petres Kálmán Általános Iskola és a marosvásárhelyi Rocksuli zenetanára. Hozzátette,
„A szenzomotoros képességek fejlesztéséhez nagymértékben hozzájárul a zenélés: a ritmusra lépkedés, mozgás, táncolás, egy hangszer megszólaltatása. Emellett a koordinációs képességekre is pozitív hatással van az olyan ütemes mozgás gyakorlásával, mint a tánc, az ujjak, kezek ritmusos mozgatása, amikor egy hangszeren játszik az illető” – mondta a zenetanár. Hozzátette, ezenkívül zenélés közben több dologra kell koncentrálni, kottát követni, emlékezni, mindkét kézre figyelni, összhangban lenni a zenekar többi tagjával. Ezek a kognitív funkciókat is befolyásolják, hisz új ingereket kapunk, melyeket érzékelünk, elemzünk, interpretálunk.
A zene hozzájárul az ember jó közérzetéhez is.
– fejtette ki a szakember. Hozzátette: szomorú lelkiállapot esetén meghallgatni egy számunkra kedves dalt nem biztos, hogy felvidít, viszont megnyugtat, és pozitív töltete lehet. Ilyenkor a zene indirekt módon hat, előidéz valami kellemes élményt, érzést, ami háttérbe szorítja a szomorúságot – jegyezte meg. Arra a kérdésünkre, hogy milyen zenét érdemes hallgatni a mindennapi pozitív közérzetért, Cioba Henrietta elmondta, hogy minden zenei stílusnak megvan a maga szépsége, és másként hat az emberekre.
A klasszikus zenének garantált a jótékony hatása, de ha valakinek az életében más műfaj a meghatározó, akkor az a megfelelő stílus, amely segíthet jókedvre derülni, megnyugodni.
„A terápia során fontosnak tartom, hogy az adott személlyel közösen válasszuk ki a dalokat, hiszen ez is egyfajta kapcsolódás, egymásra hangolódás, egy közös aktivitás a terapeuta és páciens között.
– egészítette ki Cioba Henrietta.
A zeneterápia a művészetterápia egyik formája, amelyben a képzett zeneterapeuta egy tervezett folyamatban használja a zenét vagy zenei elemeket (hang, ritmus, dallam, harmónia) annak érdekében, hogy elősegítse a kommunikációt, kapcsolatokat, tanulást, önkifejezést. Ezenkívül terápiás hatást gyakorol a fizikai, emocionális, mentális, szociális és kognitív területeken.
így jobb intrapszichés és interperszonális integrációt tegyen lehetővé, s a prevenció, rehabilitáció vagy kezelés következtében a személy minőségileg jobb életet élhessen.
A zeneterápia csecsemőkortól időskorig minden életkorban használható, sőt már a születés előtt is. Olyan embereknek nyújt segítséget, akik lelki vagy fizikai betegségben szenvednek, szoronganak, fogyatékossággal élnek, krízisen mennek keresztül, szexuális erőszak vagy testi bántalmazás áldozatai lettek, életük végéhez közelednek, vagy csupán jobban meg szeretnék ismerni önmagukat és a többi emberhez fűződő viszonyukat.
A zene mint nonverbális kifejező eszköz, új csatornát nyújt a kapcsolatteremtéshez és az érzelmek átéléséhez, motiváló hatása pedig jó eszköz a beszéd, a koncentráció és a mozgás fejlesztésére – olvasható a Magyar Zeneterápiás Egyesület honlapján.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
Az okostelefonok globális kiszállítása 4 százalékkal, 316,1 millióra nőtt az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.
Négy európai ország rendőrei felszámoltak egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett a skandináv országokba – közölte pénteken az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust.
Keményen nekiment Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánius elnökjelölt a The Apprentice – A Trump-sztori című, a kampány finisében mozikba kerülő film stábjának az őt lejárató jelenetek miatt.
Betiltotta a turisták szervezett éjjeli sörtúráit (pub crawls) a prágai önkormányzat.
Szeptember-októberben figyelhető meg az erdőkben a szarvasbőgés, amely a szarvasok párzási időszakában zajlik.
Egy hét szabadsággal indulhat az új év a közalkalmazottak és a hivatalos munkaszüneti napokhoz igazodó magánvállalkozások dolgozói számára, ha elfogadják a 2025-re vonatkozó pluszszabadnapokat.
A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.
szóljon hozzá!