A zene pozitív hatást gyakorol a közérzetre, hozzájárul az önkifejezéshez
Fotó: Pixabay
Különböző pszichés betegségekből való gyógyuláshoz járul hozzá a zeneterápia, ezenkívül segíti az önkifejezést, valamint pozitívan befolyásolja az ember közérzetét. A művészetterápia részeként használt foglalkozások jótékony hatásairól Cioba Henrietta, a jobbágytelki Petres Kálmán Általános Iskola zenetanára beszélt lapunknak.
2021. november 30., 16:532021. november 30., 16:53
A hagyományos orvoslás mellett ma már a művészetterápia, mint a tánc-, képzőművészeti, irodalom- és a zeneterápia is hatást gyakorol az ember pszichés jóllétére. A zene gyógyító hatását számos kutatás bizonyította, amellett hogy fejleszti a szenzomotoros képességeket és a kognitív funkciókat, hozzájárul az érzelmek jobb megértéséhez, a nem tudatosult lelki tartalmak megéléséhez és feldolgozásához – mondta el lapunknak Cioba Henrietta, a jobbágytelki Petres Kálmán Általános Iskola és a marosvásárhelyi Rocksuli zenetanára. Hozzátette,
„A szenzomotoros képességek fejlesztéséhez nagymértékben hozzájárul a zenélés: a ritmusra lépkedés, mozgás, táncolás, egy hangszer megszólaltatása. Emellett a koordinációs képességekre is pozitív hatással van az olyan ütemes mozgás gyakorlásával, mint a tánc, az ujjak, kezek ritmusos mozgatása, amikor egy hangszeren játszik az illető” – mondta a zenetanár. Hozzátette, ezenkívül zenélés közben több dologra kell koncentrálni, kottát követni, emlékezni, mindkét kézre figyelni, összhangban lenni a zenekar többi tagjával. Ezek a kognitív funkciókat is befolyásolják, hisz új ingereket kapunk, melyeket érzékelünk, elemzünk, interpretálunk.
A zene hozzájárul az ember jó közérzetéhez is.
– fejtette ki a szakember. Hozzátette: szomorú lelkiállapot esetén meghallgatni egy számunkra kedves dalt nem biztos, hogy felvidít, viszont megnyugtat, és pozitív töltete lehet. Ilyenkor a zene indirekt módon hat, előidéz valami kellemes élményt, érzést, ami háttérbe szorítja a szomorúságot – jegyezte meg. Arra a kérdésünkre, hogy milyen zenét érdemes hallgatni a mindennapi pozitív közérzetért, Cioba Henrietta elmondta, hogy minden zenei stílusnak megvan a maga szépsége, és másként hat az emberekre.
A klasszikus zenének garantált a jótékony hatása, de ha valakinek az életében más műfaj a meghatározó, akkor az a megfelelő stílus, amely segíthet jókedvre derülni, megnyugodni.
„A terápia során fontosnak tartom, hogy az adott személlyel közösen válasszuk ki a dalokat, hiszen ez is egyfajta kapcsolódás, egymásra hangolódás, egy közös aktivitás a terapeuta és páciens között.
– egészítette ki Cioba Henrietta.
A zeneterápia a művészetterápia egyik formája, amelyben a képzett zeneterapeuta egy tervezett folyamatban használja a zenét vagy zenei elemeket (hang, ritmus, dallam, harmónia) annak érdekében, hogy elősegítse a kommunikációt, kapcsolatokat, tanulást, önkifejezést. Ezenkívül terápiás hatást gyakorol a fizikai, emocionális, mentális, szociális és kognitív területeken.
így jobb intrapszichés és interperszonális integrációt tegyen lehetővé, s a prevenció, rehabilitáció vagy kezelés következtében a személy minőségileg jobb életet élhessen.
A zeneterápia csecsemőkortól időskorig minden életkorban használható, sőt már a születés előtt is. Olyan embereknek nyújt segítséget, akik lelki vagy fizikai betegségben szenvednek, szoronganak, fogyatékossággal élnek, krízisen mennek keresztül, szexuális erőszak vagy testi bántalmazás áldozatai lettek, életük végéhez közelednek, vagy csupán jobban meg szeretnék ismerni önmagukat és a többi emberhez fűződő viszonyukat.
A zene mint nonverbális kifejező eszköz, új csatornát nyújt a kapcsolatteremtéshez és az érzelmek átéléséhez, motiváló hatása pedig jó eszköz a beszéd, a koncentráció és a mozgás fejlesztésére – olvasható a Magyar Zeneterápiás Egyesület honlapján.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
szóljon hozzá!