A zene pozitív hatást gyakorol a közérzetre, hozzájárul az önkifejezéshez
Fotó: Pixabay
Különböző pszichés betegségekből való gyógyuláshoz járul hozzá a zeneterápia, ezenkívül segíti az önkifejezést, valamint pozitívan befolyásolja az ember közérzetét. A művészetterápia részeként használt foglalkozások jótékony hatásairól Cioba Henrietta, a jobbágytelki Petres Kálmán Általános Iskola zenetanára beszélt lapunknak.
2021. november 30., 16:532021. november 30., 16:53
A hagyományos orvoslás mellett ma már a művészetterápia, mint a tánc-, képzőművészeti, irodalom- és a zeneterápia is hatást gyakorol az ember pszichés jóllétére. A zene gyógyító hatását számos kutatás bizonyította, amellett hogy fejleszti a szenzomotoros képességeket és a kognitív funkciókat, hozzájárul az érzelmek jobb megértéséhez, a nem tudatosult lelki tartalmak megéléséhez és feldolgozásához – mondta el lapunknak Cioba Henrietta, a jobbágytelki Petres Kálmán Általános Iskola és a marosvásárhelyi Rocksuli zenetanára. Hozzátette,
„A szenzomotoros képességek fejlesztéséhez nagymértékben hozzájárul a zenélés: a ritmusra lépkedés, mozgás, táncolás, egy hangszer megszólaltatása. Emellett a koordinációs képességekre is pozitív hatással van az olyan ütemes mozgás gyakorlásával, mint a tánc, az ujjak, kezek ritmusos mozgatása, amikor egy hangszeren játszik az illető” – mondta a zenetanár. Hozzátette, ezenkívül zenélés közben több dologra kell koncentrálni, kottát követni, emlékezni, mindkét kézre figyelni, összhangban lenni a zenekar többi tagjával. Ezek a kognitív funkciókat is befolyásolják, hisz új ingereket kapunk, melyeket érzékelünk, elemzünk, interpretálunk.
A zene hozzájárul az ember jó közérzetéhez is.
– fejtette ki a szakember. Hozzátette: szomorú lelkiállapot esetén meghallgatni egy számunkra kedves dalt nem biztos, hogy felvidít, viszont megnyugtat, és pozitív töltete lehet. Ilyenkor a zene indirekt módon hat, előidéz valami kellemes élményt, érzést, ami háttérbe szorítja a szomorúságot – jegyezte meg. Arra a kérdésünkre, hogy milyen zenét érdemes hallgatni a mindennapi pozitív közérzetért, Cioba Henrietta elmondta, hogy minden zenei stílusnak megvan a maga szépsége, és másként hat az emberekre.
A klasszikus zenének garantált a jótékony hatása, de ha valakinek az életében más műfaj a meghatározó, akkor az a megfelelő stílus, amely segíthet jókedvre derülni, megnyugodni.
„A terápia során fontosnak tartom, hogy az adott személlyel közösen válasszuk ki a dalokat, hiszen ez is egyfajta kapcsolódás, egymásra hangolódás, egy közös aktivitás a terapeuta és páciens között.
– egészítette ki Cioba Henrietta.
A zeneterápia a művészetterápia egyik formája, amelyben a képzett zeneterapeuta egy tervezett folyamatban használja a zenét vagy zenei elemeket (hang, ritmus, dallam, harmónia) annak érdekében, hogy elősegítse a kommunikációt, kapcsolatokat, tanulást, önkifejezést. Ezenkívül terápiás hatást gyakorol a fizikai, emocionális, mentális, szociális és kognitív területeken.
így jobb intrapszichés és interperszonális integrációt tegyen lehetővé, s a prevenció, rehabilitáció vagy kezelés következtében a személy minőségileg jobb életet élhessen.
A zeneterápia csecsemőkortól időskorig minden életkorban használható, sőt már a születés előtt is. Olyan embereknek nyújt segítséget, akik lelki vagy fizikai betegségben szenvednek, szoronganak, fogyatékossággal élnek, krízisen mennek keresztül, szexuális erőszak vagy testi bántalmazás áldozatai lettek, életük végéhez közelednek, vagy csupán jobban meg szeretnék ismerni önmagukat és a többi emberhez fűződő viszonyukat.
A zene mint nonverbális kifejező eszköz, új csatornát nyújt a kapcsolatteremtéshez és az érzelmek átéléséhez, motiváló hatása pedig jó eszköz a beszéd, a koncentráció és a mozgás fejlesztésére – olvasható a Magyar Zeneterápiás Egyesület honlapján.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
szóljon hozzá!