Fotó: Gecse Noémi
A kínai új esztendőt, a tűzkakas évét ünnepelték pénteken Csíkszeredában, ahol a Hargita megyei diákok az eddig megszerzett kínainyelv-tudásukat felhasználva tartottak előadásokat.
2017. február 06., 12:442017. február 06., 12:44
Az iskolások az idei tanévben részt vesznek a világszerte elterjedt Konfuciusz-programban, amely lehetővé teszi a kínai kultúra és nyelv tanulását. Az eseményt a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában tartották, ahol a tanulók mellett tanárok, igazgatók, a tanfelügyelőség illetékesei, valamint a romániai Konfuciusz Intézet munkatársai is részt vettek.
Köszöntőbeszédében Jean Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa elmondta: örül, hogy a megyéből több száz tanuló nyerhet betekintést a kínai nyelv és kultúra világába, és dicséretes a diákok eltökéltsége, ugyanis a világ egyik legnehezebb nyelvét tanulják. A kormánymegbízott kiemelte, a Konficiusz-program segíthet elmélyíteni a két ország közötti gazdasági, szociális és diplomáciai kapcsolatokat. Song Shaofeng kínai egyetemi tanár, a nagyszebeni Lucian Blaga-egyetem Konfuciusz Intézetének igazgatója a kínai újévről beszélt: az ázsiai országban már a 4715-ik esztendőt írják.
„Örülök, hogy a program másfél éves beindulását követően már azt is sikerült elérni, hogy az itteni diákok a kínai nyelvet és kultúrát felhasználva tartsanak egy kis bemutatót. Gratulálok a tanulóknak, az iskoláknak, illetve a két tanárnőnek, akik megyeszerte oktatják a kínai nyelvet. Remélem, hogy a program a térségünkben további sikereket hoz” – részletezte Görbe Péter, Hargita megye főntanfelügyelője. A diákok előadását követően kerekasztal-megbeszélésekre került sor, ahol mind a tanulók, mind a tanárok beszámolhattak a programmal kapcsolatos tapasztalataikról.
A 2015/2016-os tanévben nyílt először lehetőség, hogy a programban részt vevő Hargita megyei iskolák diákjai szervezett, iskolaidőn kívüli formában tanulhassák a kínai nyelvet két kínai tanár segítségével. Akkor a megyéből hat iskola vett részt a programban, az idei tanévben pedig már nyolc: Csíkszeredában az Octavian Goga Főgimnázium, a Liviu Rebreanu Általános Iskola, a Márton Áron Főgimnázium és a Kájoni János Szakközépiskola csatlakozott a programhoz, Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen pedig további 2-2 tanintézetben zajlik kínainyelv-oktatás. A tavalyi programban részt vevő 256 diákból 13-nak sikerült alapfokú nyelvvizsgát letennie.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!