A közvetlen környezetünkben található növényekről tudhatnak meg információkat a kolozsvári kisiskolások
Fotó: erdeiprogramok.hu
A nagyvárosokban található természetközeli helyekre, a közvetlen környezetünkben található élővilágra irányítaná rá a kisiskolások figyelmét a kolozsvári természetbúvár vetélkedő. A Nature Education Community Center (NECC) civil szervezet kezdeményezésének célja, felhívni a figyelmet a természettől való elindegenedésre, arra hogy nagyon sok gyerek nem tölt kellő időt a természetben, és emiatt nem érzik magukat felelősnek annak megvédésében sem – mondták el a Krónikának a vetélkedő szervezői.
2022. február 12., 10:332022. február 12., 10:33
Iskolai keretek között hívná fel a figyelmet a nagyvárosok zöldövezeteinek élővilágára a kolozsvári természetbúvár vetélkedő. A Nature Education Community Center kisiskolások számára meghirdetett háromfordulós vetélkedőjét az az igény hívta életre, hogy a felmérések szerint az iskoláskorú gyerekek nagy hányada kevés időt tölt a természetben, nem ismeri a közvetlen környezetében élő fákat, madarakat, állatokat – mondták el a Krónikának Rés Katalin és Szabó Csilla, a civil szervezet munkatársai, a vetélkedő szervezői.
– hívták fel a figyelmet a szervezők.
Hozzátették, kezdeményezésükkel arra szeretnék ráirányítani a gyerekek, szülők, tanítók figyelmét, hogy városi környezetben is jelen van a természet, a közvetlen környezetünkben is megfigyelhetőek a fák, a bokrok, valamint a parkokban és a tömbházak sétányainak fáin is fészkelnek bizonyos madárfajok.
„Nem csak a nagyobb zöldövezetekben, az úgynevezett biodiverzitáspontoknál, mint például a botanikus kertben, Mikó-kertben, a Keleti park környékén találkozhatnak az élővilággal. Ha a gyerekek autóval mennek reggelente iskolába, akkor láthatnak parlagi galambokat, vetési varjakat, ahogy diót törnek, és fekete rigókat is megpillanthatnak a lépcsőház melletti bokorsáv mellett. Ezenkívül a fák leveleit és termését, valamint a tavasz közeledtével a poszméheket és rovarokat is megfigyelhetik, ha felhívjuk rá a figyelmüket” – részletezték a szervezők.
A NECC-csoport fontosnak tartja, hogy már kisiskoláskorban ráirányítsa a figyelmet a természetközelség fontosságára. Mint fogalmaztak, ha valaki már gyerekként találkozik azzal az élménnyel, hogy a város közepén is ébredhet a fekete rigó énekére, akkor felnőttkorában is úgy igyekszik alakítani az életét, hogy hozzájárulhasson az úgynevezett városi refúgiumok megmentéséhez, ahol a környezeti viszonyok megváltozása miatt extrazonális helyzetbe került élőlények meghúzhatják magukat.
„Úgy látjuk, hogy a »növényvakság« megfigyelhető a kolozsvári gyerekek esetében is, azaz a kicsiknek a mák magjáról hamarabb eszébe jut a chiamag, mint maga a mák, illetve azt is tapasztaljuk, hogy horvátországi üdülőhelyek kacifántos neveit kívülről fújják, de azt, hogy a mellettünk lévő erdőt Hójának vagy Bükknek hívják, már nem tudják” – fogalmazták meg a szervezők.
Fotó: erdeiprogramok.hu
A kezdeményezés másik célja, hogy felhívja a figyelmet a természettől való elidegenedés szindrómájára is. A Richard Louv amerikai író által először leírt jelenség nem orvosi értelemben használt diagnózis, hanem azt a problémát járja körül, hogy a természettől eltávolodva az emberek egyre kevésbé érzik át a természet jelenségeit és ritmusát. Ez főként a gyerekek és fiatalok fejlődését érinti, de kihatással van a felnőtt társadalomra is. A jelenség okai között szerepel a gyerekek féltése, a természetes közeghez való korlátozott hozzáférés és a képernyő csalogatása.
Ennek következtében a gyermekek már nem tudják kiépíteni ösztönös kapcsolatukat a természettel, ami hosszú távon a mentális egészségükre is hatással van.
A média hozzájárul a külvilágtól való félelem növeléséhez, ugyanis a technikai fejlődéssel a gyerekek számára újabb szórakozási lehetőségek nyíltak meg, a tévé, a videójátékok mind arra csábítják a gyereket, hogy maradjon bent a szobában. Ezenkívül a természettől való eltávolodáshoz vezet, hogy a rajzfilmek sok esetben torz képet közvetítenek a természetről.
A pszichológiában Bambi-szindrómának nevezett jelenség rávilágít, milyen veszélyeket rejt, ha a gyerekek idealizálva látják az élővilágot, a mesefilmekből táplálják tudásukat a természet jelenségeiről, állatokról növényekről, és nem saját tapasztalatokból. Az utóbbi időben világszerte több olyan kezdeményezés született, amely az ember és a természet közötti kapcsolat helyreállítását tűzte ki célul, mivel felmérések bizonyítják, hogy a természettel való szoros kapcsolat csökkenti az agressziót, a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar tüneteit, és erősíti a gyermekek immunrendszerét.
A NECC-csoport más programjaiban is a természetben végezhető tevékenységeket népszerűsíti. A szervezők elmondták, rendszeresen szerveznek természetismereti foglalkozásokat minden korosztály számára a Kolozsvár környéki zöldövezetekben, valamint nagy hangsúlyt fektetnek az interaktív környezetismereti oktatóanyagok készítésére is. További részletek a vetélkedőről és a civil szervezet tevékenységeiről a Nature Education Community Center Facebook-oldalán olvashatók.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!