A közvetlen környezetünkben található növényekről tudhatnak meg információkat a kolozsvári kisiskolások
Fotó: erdeiprogramok.hu
A nagyvárosokban található természetközeli helyekre, a közvetlen környezetünkben található élővilágra irányítaná rá a kisiskolások figyelmét a kolozsvári természetbúvár vetélkedő. A Nature Education Community Center (NECC) civil szervezet kezdeményezésének célja, felhívni a figyelmet a természettől való elindegenedésre, arra hogy nagyon sok gyerek nem tölt kellő időt a természetben, és emiatt nem érzik magukat felelősnek annak megvédésében sem – mondták el a Krónikának a vetélkedő szervezői.
2022. február 12., 10:332022. február 12., 10:33
Iskolai keretek között hívná fel a figyelmet a nagyvárosok zöldövezeteinek élővilágára a kolozsvári természetbúvár vetélkedő. A Nature Education Community Center kisiskolások számára meghirdetett háromfordulós vetélkedőjét az az igény hívta életre, hogy a felmérések szerint az iskoláskorú gyerekek nagy hányada kevés időt tölt a természetben, nem ismeri a közvetlen környezetében élő fákat, madarakat, állatokat – mondták el a Krónikának Rés Katalin és Szabó Csilla, a civil szervezet munkatársai, a vetélkedő szervezői.
– hívták fel a figyelmet a szervezők.
Hozzátették, kezdeményezésükkel arra szeretnék ráirányítani a gyerekek, szülők, tanítók figyelmét, hogy városi környezetben is jelen van a természet, a közvetlen környezetünkben is megfigyelhetőek a fák, a bokrok, valamint a parkokban és a tömbházak sétányainak fáin is fészkelnek bizonyos madárfajok.
„Nem csak a nagyobb zöldövezetekben, az úgynevezett biodiverzitáspontoknál, mint például a botanikus kertben, Mikó-kertben, a Keleti park környékén találkozhatnak az élővilággal. Ha a gyerekek autóval mennek reggelente iskolába, akkor láthatnak parlagi galambokat, vetési varjakat, ahogy diót törnek, és fekete rigókat is megpillanthatnak a lépcsőház melletti bokorsáv mellett. Ezenkívül a fák leveleit és termését, valamint a tavasz közeledtével a poszméheket és rovarokat is megfigyelhetik, ha felhívjuk rá a figyelmüket” – részletezték a szervezők.
A NECC-csoport fontosnak tartja, hogy már kisiskoláskorban ráirányítsa a figyelmet a természetközelség fontosságára. Mint fogalmaztak, ha valaki már gyerekként találkozik azzal az élménnyel, hogy a város közepén is ébredhet a fekete rigó énekére, akkor felnőttkorában is úgy igyekszik alakítani az életét, hogy hozzájárulhasson az úgynevezett városi refúgiumok megmentéséhez, ahol a környezeti viszonyok megváltozása miatt extrazonális helyzetbe került élőlények meghúzhatják magukat.
„Úgy látjuk, hogy a »növényvakság« megfigyelhető a kolozsvári gyerekek esetében is, azaz a kicsiknek a mák magjáról hamarabb eszébe jut a chiamag, mint maga a mák, illetve azt is tapasztaljuk, hogy horvátországi üdülőhelyek kacifántos neveit kívülről fújják, de azt, hogy a mellettünk lévő erdőt Hójának vagy Bükknek hívják, már nem tudják” – fogalmazták meg a szervezők.
Fotó: erdeiprogramok.hu
A kezdeményezés másik célja, hogy felhívja a figyelmet a természettől való elidegenedés szindrómájára is. A Richard Louv amerikai író által először leírt jelenség nem orvosi értelemben használt diagnózis, hanem azt a problémát járja körül, hogy a természettől eltávolodva az emberek egyre kevésbé érzik át a természet jelenségeit és ritmusát. Ez főként a gyerekek és fiatalok fejlődését érinti, de kihatással van a felnőtt társadalomra is. A jelenség okai között szerepel a gyerekek féltése, a természetes közeghez való korlátozott hozzáférés és a képernyő csalogatása.
Ennek következtében a gyermekek már nem tudják kiépíteni ösztönös kapcsolatukat a természettel, ami hosszú távon a mentális egészségükre is hatással van.
A média hozzájárul a külvilágtól való félelem növeléséhez, ugyanis a technikai fejlődéssel a gyerekek számára újabb szórakozási lehetőségek nyíltak meg, a tévé, a videójátékok mind arra csábítják a gyereket, hogy maradjon bent a szobában. Ezenkívül a természettől való eltávolodáshoz vezet, hogy a rajzfilmek sok esetben torz képet közvetítenek a természetről.
A pszichológiában Bambi-szindrómának nevezett jelenség rávilágít, milyen veszélyeket rejt, ha a gyerekek idealizálva látják az élővilágot, a mesefilmekből táplálják tudásukat a természet jelenségeiről, állatokról növényekről, és nem saját tapasztalatokból. Az utóbbi időben világszerte több olyan kezdeményezés született, amely az ember és a természet közötti kapcsolat helyreállítását tűzte ki célul, mivel felmérések bizonyítják, hogy a természettel való szoros kapcsolat csökkenti az agressziót, a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar tüneteit, és erősíti a gyermekek immunrendszerét.
A NECC-csoport más programjaiban is a természetben végezhető tevékenységeket népszerűsíti. A szervezők elmondták, rendszeresen szerveznek természetismereti foglalkozásokat minden korosztály számára a Kolozsvár környéki zöldövezetekben, valamint nagy hangsúlyt fektetnek az interaktív környezetismereti oktatóanyagok készítésére is. További részletek a vetélkedőről és a civil szervezet tevékenységeiről a Nature Education Community Center Facebook-oldalán olvashatók.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők.
Klaus Iohannis államfő hétfőn kihirdette azt a törvényt, amelyik az országos takarítási nappá nyilvánítja minden év szeptemberének harmadik szombatját.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!