A nagylelkű és bőkezű Szent Miklós ünnepének története

A nagylelkű és bőkezű Szent Miklós ünnepének története

Fotó: Haáz Vince

A katolikus egyház december 6-án emlékezik meg Szent Miklós püspökről, aki nagylelkű és bőkezű felebaráti szeretetével a karácsony előhírnöke. Ez a nap egyben a gyermekek által annyira várt Mikulás-ünnep is.

Krónika

2021. december 05., 14:352021. december 05., 14:35

Az MTVA Sajtóarchívumának összeállítása szerint Szent Miklós (Nikolaosz) a keleti egyházak legtiszteltebb szentje, ünnepét Nyugaton a 10. század óta tartják. A hagyomány szerint Miklós a 3. században született a kis-ázsiai Patarában, gazdag kereskedőcsaládban.

Úgy tartják, hogy már csecsemő korában is tartotta a böjtöt, e napokon csak egyszer szopott.

Szüleit kiskorában elvesztette, egyik rokona, a város püspöke nevelte fel. Megtérése után Miklós jótékony célokra szétosztogatta örökségét, a hívők pedig égi jelre megválasztották Müra püspökévé. A hivatalt ötvenkét évig töltötte be. Diocletianus és Galerius császár keresztényüldözése (303-311) idején börtönbe került. 325-ben részt vett a Nagy Konstantin császár által összehívott niceai zsinaton.

Az emberek tiszteletét és szeretetét jótékonykodásával vívta ki, tettei miatt már életében szentnek tartották. A legenda szerint 343. december 6-án halt meg püspöki székhelyén, és sírja már akkor zarándokhely lett.

Amikor Mürát 1087-ben elfoglalták a muszlim szeldzsuk törökök, maradványait az itáliai Bariból érkezett hajósok városukba vitték, ahol bazilikát építettek tiszteletére, ereklyéit Orbán pápa helyezte el a főoltáron. (A relikviák egy részét 2017 májusában, Ferenc pápa és Kirill moszkvai pátriárka előző évi megállapodása értelmében Oroszországba vitték, és néhány hónapig Moszkvában, majd Szentpéterváron tették közszemlére, egyedül az orosz fővárosban egymillió ember állt sorba, hogy egy pillantást vethessen rájuk.)

Miklós kultusza nem sokkal halála után kezdődött, már a 6. században templomot emelt neki Konstantinápolyban I. Justinianus bizánci császár. A szent nevéhez számtalan legenda fűződik.

Csodatettei között tartják számon, hogy imáival lecsillapított egy iszonyatos vihart és megmentett egy vízbe esett tengerészt, ezért ő az utazók, kereskedők, zarándokok, tengerészek és révkalauzok védőszentje.

űAmikor városát éhínség sújtotta, és egy gonosz hentes három kisgyermeket ölt meg, hogy húsukat kimérje, Miklós leleplezte bűnét, sőt a fiúkat is feltámasztotta, ezért a gyermekek és diákok védőszentje is.

Egy másik legenda szerint az éhínség idején a kikötőbe érkezett, a császári gabonakészletek feltöltésére szánt hajók kapitányait rábeszélte, hogy minden hajóról százmérőnyi gabonát adjanak a városnak, mert ezt a hiányt nem fogják észrevenni az ellenőrök. A tengerészek így is tettek, de amikor megérkeztek Bizáncba, csodálkozva látták, hogy a rakomány egy gabonaszemmel sem csökkent.

Megint másik történet szerint Miklós, amikor a fülébe jutott, hogy a helytartó három ártatlan embert akar kivégeztetni a vagyonáért, a császár éppen nála lévő küldöttjeit faképnél hagyva megakadályozta a jogsértést. Az udvarba visszatérő küldötteket ellenségeik hamis váddal börtönbe juttatták, ők pedig kivégzésük előtt maguk is Miklóshoz fohászkodtak segítségért. Szent Miklós meg is jelent Konstantin császár álmában, és azt kérte, bocsássa szabadon a foglyokat. A császár, aki a püspököt nem ismerte, kételkedni kezdett, de amikor kiderült, hogy a per bírája ugyanilyen álmot látott, újra megvizsgálta az ügyet, és szabadon bocsáttatta a vádlottakat.

A nevéhez fűződő leghíresebb legenda szerint élt Mürában egy szegény ember, aki nem tudta férjhez adni három lányát, mert nem tellett neki a hozományra. A dolog Miklós fülébe is eljutott, de a püspök túl szerény volt ahhoz, hogy nyíltan segítsen.

Inkább az éjszaka leple alatt dobott be három erszényt az apának, így a lányok megmenekültek attól, hogy örömlánynak adják el őket. E tettéért Szent Miklós a hajadonok és az aggszüzek védőszentje, oltalmazója továbbá a házasságnak és az anyaságnak.

Védőszentje ezen felül Oroszországnak, Görögországnak, Szicíliának, Lotaringiának és Apuliának, a zálogházak tulajdonosainak, az illatszerészeknek, a gyógyszerészeknek, a pálinkafőzőknek, Magyarországon Kecskemét városának.

Szent Miklós ünnepe mintegy a karácsony vigíliája, bevezetése, hagyományai összemosódtak a karácsonyi ünnepkörrel. A középkor óta a tizennégy segítő szent közé sorolják, a legnagyobb tiszteletet a régi Oroszországban tanúsították iránta. Magyarországon a bizánci kapcsolatok alapozták meg tiszteletét, mintegy hatvan községet neveztek el róla, többek között Kunszentmiklóst és Szigetszentmiklóst. Erdélyben is számos település viseli a nevét; Gyergyószentmiklóson a hétvégén Szent Miklós Napokat is rendeznek.

A nagylelkűségéhez és kedvességéhez fűződő történetek nyomán alakult ki a Mikulás-kultusz (a Mikulás a Miklós név cseh formája). Hosszú, prémes, vörös köpenyben járó, deres szakállú, nagycsizmás alakjához kapcsolódik a Mikulás-napi ajándékozás szokása.

Német nyelvterületen a Mikulásnak fenyegető külsejű „kísérői” vannak, akik veréssel vagy éppen megevéssel fenyegették a rossz gyermekeket: Németországban a gólyalábon közlekedő Knecht Ruprecht, Svájcban Schmutzli, Ausztriában a Magyarországon is ismert krampuszok. Az ajándékozás szokása Magyarországon a városi értelmiség révén terjedt el, feltehetően német-osztrák hatásra, falura csak a múlt században jutott el, jóllehet a parasztságnál korábban is voltak Miklós-napi alakoskodások. Miklós napja a magyar népi kalendáriumban asszonyidolog-tiltó nap volt, emellett termőnap a malacok születésére, és a bérletek megfizetésének napja.

A püspök legendája a különböző népek ajkán más és más változatban él, ennek megfelelően neve is hol Szent Miklós, Heiliger Nikolaus, Mikulás, az Amerikában ismert Santa Claus a holland Sinterklaas torzult változata. A Télapó elnevezés a második világháború után szovjet-orosz hatásra terjedt el Közép- és Kelet-Európában: az orosz hagyomány szerint Gyed Moroz (Fagy apó) a jóságos Sznyegurocskával (Hópelyhecske) hozza a fenyőfát az ajándékokkal, de Szilveszter napján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 23., kedd

Több mint nyolcvan éve a múlt vasárnap volt a legmelegebb nap a világon

Vasárnap, július 21-én mérték a legmagasabb hőmérsékletet a világon a feljegyzések kezdete, azaz 1940 óta; a globális átlagos felszíni hőmérséklet ezen a napon 17,09 Celsius-fok volt.

Több mint nyolcvan éve a múlt vasárnap volt a legmelegebb nap a világon
2024. július 23., kedd

A kincses városban ad jótékonysági koncertet Richard Clayderman zongorista, a romantika hercege

Jótékonysági koncertet ad október 10-én a kincses városban Richard Clayderman világhírű zongorista.

A kincses városban ad jótékonysági koncertet Richard Clayderman zongorista, a romantika hercege
2024. július 23., kedd

Rekordidő alatt, kánikulában futotta le az 1400 kilométeres Via Transilvanicát egy Fehér megyei fiatal

Újabb rekord született a Via Transilvanicán: a Fehér megyei Andrei Sovereșan mindössze 15 nap alatt futotta le az 1400 kilométeres túraútvonalat, ráadásul kánikulában.

Rekordidő alatt, kánikulában futotta le az 1400 kilométeres Via Transilvanicát egy Fehér megyei fiatal
2024. július 20., szombat

Küszöbön a harmadik világháború? A globális elit kibertámadása? – konteók a világszintű üzemzavar után

Miközben a szolgáltatások már péntek este kezdtek újraindulni a Microsoft rendszerében bekövetkezett, számítógépes üzemzavar után, az összeesküvés-elméletek hívei nem hagyták ki a lehetőséget, és konteókat kezdtek gyártani és terjeszteni a neten.

Küszöbön a harmadik világháború? A globális elit kibertámadása? – konteók a világszintű üzemzavar után
2024. július 19., péntek

Mentés a holdfényben: barlangban, sziklafalakon végeztek éjszakai gyakorlatot a hegyi- és barlangi mentők

Moonlight Rescue (mentés a holdfényben) elnevezéssel rendeztek komplex mentési gyakorlatot első ízben a Románia valamennyi régiójából összegyűlt hegyi- és barlangi mentők – köztük a Kolozs megyeiek is.

Mentés a holdfényben: barlangban, sziklafalakon végeztek éjszakai gyakorlatot a hegyi- és barlangi mentők
2024. július 19., péntek

Több emberölést is elkövethetett az egyik áldozatát bőröndbe rejtő moldvai pár

A Vaslui megyei Pungeşti településen bőröndben talált holttest ügyében letartóztatott férfi és nő feltételezhetően egy másik gyilkosságot is elkövetett tavaly, a nyomozók szerint egy 51 éves nőről van szó, aki 2023 augusztusa óta eltűnt.

Több emberölést is elkövethetett az egyik áldozatát bőröndbe rejtő moldvai pár
2024. július 18., csütörtök

Felkészíteni a négykerekűt: hasznos tanácsok a hőségben autós kirándulásra indulóknak

Az immár hetek óta tartó kánikula, a hőség nem csak a szervezetünket viseli meg, hanem a vakációzást, a régóta tervezett nyaralást is megnehezítheti, megkeserítheti.

Felkészíteni a négykerekűt: hasznos tanácsok a hőségben autós kirándulásra indulóknak
2024. július 18., csütörtök

Kutyatartás kutyamelegben: el is kobozhatják a kánikulának kitett állatokat a rendőrök

Ugyan a kutyamelegnek nem sok köze van az ebekhez, a kutyák és más háziállatok egészségére is káros a kánikula. A nemtörődöm gazdikat pedig busásan meg is bírságolhatják, sőt a négylábút el is kobozhatják egy kevésbé ismert törvény előírásai szerint.

Kutyatartás kutyamelegben: el is kobozhatják a kánikulának kitett állatokat a rendőrök
2024. július 18., csütörtök

Aki unja a buszozást, helikopterrel is utazhat az Electric Castle fesztiválra

Szerdán kezdetét vette az ország egyik legnépszerűbb fesztiválja a Kolozs megyei Bonchidán: elrajtolt az Electric Castle.

Aki unja a buszozást, helikopterrel is utazhat az Electric Castle fesztiválra
2024. július 17., szerda

„Ha Costinești úgy nézne ki, mint Nizza...” – kifakadt az indokolatlanul magas árak miatt a fogyasztóvédelem vezetője

Kifakadt az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) főigazgatója, Paul Anghel amiatt, hogy Costinești-en van olyan hely, ahol 16 lejbe kerül egy üveg szénsavmentes ásványvíz.

„Ha Costinești úgy nézne ki, mint Nizza...” – kifakadt az indokolatlanul magas árak miatt a fogyasztóvédelem vezetője