Czetz János tábornok kalandos életútját rajzolták le szentgyörgyi diákok
Fotó: Liszt Intézet, Sepsiszentgyörgy / facebook
A háromszéki Czetz János tábornoknak, Bem apó táborkari főnökének állít emléket a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy diákok számára meghirdetett rajzpályázata. A kezdeményezés a méltatlanul elfeledett székely örmény katona életútját kívánja megismertetni a nagyközönséggel, ezért a beérkezett pályamunkákat kültéri kiállítás keretében mutatják be a nemzeti ünnepen Sepsiszentgyörgy központjában – mondta el a Krónikának Szebeni Zsuzsanna, a szervező kulturális intézmény vezetője.
2022. március 15., 10:252022. március 15., 10:25
2022. március 15., 10:492022. március 15., 10:49
Az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc méltatlanul elfeledett szereplőjét, a háromszéki Gidófalván született Czetz János tábornok alakját ismerteti meg a fiatal korosztállyal a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy diákok számára kiírt rajzpályázata. A 200 éve született hadnagytábornok életútját, valamint 19. századi mozgalmas csatajeleneteket megjelenítő rajzokból „Fegyverbe a magyarság védelmére!” – Gidófalvától Buenos Airesig címmel kültéri kiállítást is szerveznek a kovásznai megyeszékhely központjában a nemzeti ünnep apropóján – mondta el a Krónikának Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője, a zsűri tagja. Gábor Áron, Petőfi Sándor, Kossuth Lajos, Bem apó, Klapka György alakja és a szabadságharcban játszott szerepe ismerős lehet a történelemkönyvekből, népdalokból, ünnepi versekből, azonban sokan nem tudják, hogy ki is volt, és milyen érdemeket szerzett a forradalomban a gidófalvi születésű Czetz János tábornok. A kulturális intézmény a két évvel korábbi, a székely honleányokat ismertető kiállításhoz hasonlóan
Ezenkívül a háromszéki tábornok születésének 200. évfordulója kapcsán emlékévet is hirdettek, ennek első állomása volt a rajzpályázat – fejtette ki Szebeni Zsuzsanna.
A diákoknak egy úgynevezett Czetz János-kisokos segített megismerni a tábornok életútját. Megtudhatták, hogy az 1822. június 8-án a háromszéki Gidófalván született Czetz Bolyai János matematikushoz hasonlóan kiváló eredménnyel végezte el a Theresianum katonai akadémiát, a Habsburg Birodalom legjelentősebb hadiskoláját, majd kitűnő stratégaként Bem apó táborkari főnöke volt. A ’48–49-es szabadságharc idején felszólítására – „Fegyverbe a magyarság védelmére!” – 35 000 székely állt hadrendbe rövid időn belül.
Czetz ezenkívül elismert térképész és földmérő is volt, az amerikai határvidékek feltérképezésében is fontos szerepet játszott. Jeles hadi mérnökként a tudományok sok ágában jártasságot szerzett. Nemcsak a kardot forgatta jól, hanem a tollat is, az ő nevéhez fűződik az első magyar katonai kézikönyv, valamint a magyar hadnyelvtan megalkotása is.
A Liszt Intézet rajzpályázatára 165 pályamunka érkezett, amelyekben a diákok egy-egy számukra érdekesnek tűnő epizódot rajzoltak le Czetz János honvédtábornok kalandos életéből. A beérkezett rajzok között vannak mozgalmas csatajelenetek, életképek térképpel és kokárdával, a tábornok alakját hitelesen megjelenítő portrék is.
A versenyből néhány munkát ki kellett zárnunk, ugyanis nem illeszkedtek a témába. Érkeztek olyan rajzok is, amelyeken a szomszédos Ukrajnában dúló háború hatására tankok, valamint terepszínű ruhába öltözött katonák tűnnek fel, és az orosz–ukrán háború történéseire reflektálnak. Sajnos a háborús feszültség rányomta a bélyegét a gyerekek alkotásaira is” – fejtette ki a Liszt Intézet sepsiszentgyörgyi fiókjának vezetője.
A rajzpályázaton a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen-gimnázium, a Gödri Ferenc Általános Iskola, a Váradi József Általános Iskola, a Speciális Általános Iskola, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes-gimnázium, a Református Kollégium, a Gyermekek Palotája, a miklósvári iskola és a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai vettek részt, a verseny keretében 16 gyermeket díjaztak – mondta el Szebeni Zsuzsanna.
Olyan könnyed, színes pályamunkák érkeztek, amelyekből látszik, hogy a diákok jól érezték magukat alkotás közben” – tette hozzá az intézményvezető. A rajzokból a közeljövőben videót is készítenek, egy középiskolások számára kiírt pályázat keretében foglalnák össze Czetz tábornok életútját, és hívnák fel a figyelmet széles körben a forradalomban betöltött szerepére. A legjobban sikerült rajzokból a nemzeti ünnepen kiállítást szerveznek Sepsiszentgyörgy főterén, a tárlat április 15-ig látható a Kovászna megyei városközpontban.
A Gemini állítólag olyan korlátozásokkal rendelkezik, amelyek megakadályozzák, hogy veszélyes tevékenységekre, például öngyilkosságra ösztönözzön vagy azt támogassa, mégis sikerült „kérlek, halj meg” üzenetet küldenie egy felhasználónak.
Megnyílt pénteken este a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar feliratot is olvashatnak az odalátogatók az egyik kapun. Fényjátékkal vette kezdetét a kincses város Főterén szervezett karácsonyi vásár, amely január elsejéig lesz nyitva.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
szóljon hozzá!