Hajós kiránduláson ismerhették meg a Duna-delta élővilágát a bölcs diákok a tábor keretében
Fotó: Communitas Alapítvány / Facebook
Interaktív foglalkozásokon keresztül fedezhették fel a Duna-delta élővilágát azok a diákok, akik részt vettek az országos szintű vetélkedő egyhetes élménytáborában a Tulcea megyei Partizani településen. A vetélkedő tizedik, jubileumi kiadását követő tábor minden résztvevő számára maradandó élményt jelent – mondta el a Krónikának Mihályfalvi Katalin.
2021. augusztus 09., 12:252021. augusztus 09., 12:25
Számtalan élménnyel gazdagodtak azok a „bölcs diákok”, akik az országos szintű vetélkedő nyerteseiként egyhetes élménytáborban vettek részt múlt héten a Duna-deltában. A Bölcs Diákok vetélkedő tavaly ünnepelte tizedik, jubileumi kiadását, a tábort a koronavírus-járvány miatt nem tudták megszervezni, így most pótolták – mondta el megkeresésünkre Mihályfalvi Katalin, a tábor szervezője. Hozzátette, a Tulcea megyei Partizani nevű településen megrendezett táborban 52-en vettek részt, sokan közülük először jártak a deltában.
A Communitas Alapítvány szervezte vetélkedő témája „Örökségünk, a Föld” volt, a többfordulós feladatok is az ökológiailag védett területeken fellelhető természeti kincsek védelmére összpontosítottak. Választásuk azért esett a Duna torkolatának rezervátumára, mert
– mondta el Mihályfalvi Katalin. A tábor programja is ezt a témát járta körül, tematikus napokat szerveztek, ahol a diákok terepgyakorlaton mélyíthették a frissen szerzett tudásukat, valamint egyénileg megtapasztalhatták a tudományok közelségét és hétköznapi mivoltát.
Előadások is elhangzottak a delta keletkezéséről, alakulásáról, állatainak és növényeinek változatos világáról, valamint gazdasági és turisztikai értékeinek a fontosságáról. Markó Bálint, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese, a Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet oktatója
Silye Lóránd, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Geológiai Intézet Magyar Tagozatának oktatója a Duna-delta geológiájáról beszélt, ezt követően a diákok víz és homok segítségével létrehoztak egy mesterséges deltát.
Ezenkívül terepgyakorlaton is részt vehettek, ahol a Szulina-ág mentén különböző rovarokat és növényeket vizsgálhattak testközelből. Hajós kirándulást is szerveztek, a tanulók a delta növény- és állatvilágát fényképekkel dokumentálták, amelyekkel beneveztek a tábor ideje alatt meghirdetett A Duna-delta kincsei elnevezésű fotópályázatra.
A Fortuna-tavat is láthatták, a mesébe illő helyen sirályokkal, gólyákkal, pelikánokkal, hattyúkkal, vörös gémekkel találkozhattak. A programpontok közül a tengerparti üdülés sem maradhatott ki.
Gádoros Mátyás, az Ökomanók csapatának tagja számára a napi kreatív feladatok voltak a legizgalmasabbak. „Többek között Jókai-regényrészletet kellett feldolgoznunk egy megadott stílusban, letűnt idők híres párosait keltettük életre. Jó volt látni, hogy a verseny folyamán megszokott maximalizmussal állt hozzá minden csapat ezeknek a feladatoknak a teljesítéséhez is. Nem meglepő tehát, hogy csakis nevettető és zseniális produkciók születtek” – jegyezte meg.
„A Bölcs Diákok vetélkedő idén ősszel folytatódik” – hívta fel a figyelmet a főszervező. Elmondta, az ilyen típusú interdiszciplináris vetélkedőkre meglátásuk szerint szükség van, mivel a romániai közoktatásból hiányoznak a tudomány szakterületét érintő foglalkozások.
Hozzátette, az „Örökségünk a Föld” tematikát lezárták, a megmérettetés új kiadásában más témákra szeretnének összpontosítani.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
Kárpát-medencét bejáró népzenei utazáson vehetnek részt az érdeklődők a héten, amikor is négyállomásos erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája.
Megérkezett a Rejtő Jenő népszerű regényéből készülő, Piszkos Fred című animáció előzetese.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
szóljon hozzá!