Hajós kiránduláson ismerhették meg a Duna-delta élővilágát a bölcs diákok a tábor keretében
Fotó: Communitas Alapítvány / Facebook
Interaktív foglalkozásokon keresztül fedezhették fel a Duna-delta élővilágát azok a diákok, akik részt vettek az országos szintű vetélkedő egyhetes élménytáborában a Tulcea megyei Partizani településen. A vetélkedő tizedik, jubileumi kiadását követő tábor minden résztvevő számára maradandó élményt jelent – mondta el a Krónikának Mihályfalvi Katalin.
2021. augusztus 09., 12:252021. augusztus 09., 12:25
Számtalan élménnyel gazdagodtak azok a „bölcs diákok”, akik az országos szintű vetélkedő nyerteseiként egyhetes élménytáborban vettek részt múlt héten a Duna-deltában. A Bölcs Diákok vetélkedő tavaly ünnepelte tizedik, jubileumi kiadását, a tábort a koronavírus-járvány miatt nem tudták megszervezni, így most pótolták – mondta el megkeresésünkre Mihályfalvi Katalin, a tábor szervezője. Hozzátette, a Tulcea megyei Partizani nevű településen megrendezett táborban 52-en vettek részt, sokan közülük először jártak a deltában.
A Communitas Alapítvány szervezte vetélkedő témája „Örökségünk, a Föld” volt, a többfordulós feladatok is az ökológiailag védett területeken fellelhető természeti kincsek védelmére összpontosítottak. Választásuk azért esett a Duna torkolatának rezervátumára, mert
– mondta el Mihályfalvi Katalin. A tábor programja is ezt a témát járta körül, tematikus napokat szerveztek, ahol a diákok terepgyakorlaton mélyíthették a frissen szerzett tudásukat, valamint egyénileg megtapasztalhatták a tudományok közelségét és hétköznapi mivoltát.
Előadások is elhangzottak a delta keletkezéséről, alakulásáról, állatainak és növényeinek változatos világáról, valamint gazdasági és turisztikai értékeinek a fontosságáról. Markó Bálint, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese, a Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet oktatója
Silye Lóránd, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Geológiai Intézet Magyar Tagozatának oktatója a Duna-delta geológiájáról beszélt, ezt követően a diákok víz és homok segítségével létrehoztak egy mesterséges deltát.
Ezenkívül terepgyakorlaton is részt vehettek, ahol a Szulina-ág mentén különböző rovarokat és növényeket vizsgálhattak testközelből. Hajós kirándulást is szerveztek, a tanulók a delta növény- és állatvilágát fényképekkel dokumentálták, amelyekkel beneveztek a tábor ideje alatt meghirdetett A Duna-delta kincsei elnevezésű fotópályázatra.
A Fortuna-tavat is láthatták, a mesébe illő helyen sirályokkal, gólyákkal, pelikánokkal, hattyúkkal, vörös gémekkel találkozhattak. A programpontok közül a tengerparti üdülés sem maradhatott ki.
Gádoros Mátyás, az Ökomanók csapatának tagja számára a napi kreatív feladatok voltak a legizgalmasabbak. „Többek között Jókai-regényrészletet kellett feldolgoznunk egy megadott stílusban, letűnt idők híres párosait keltettük életre. Jó volt látni, hogy a verseny folyamán megszokott maximalizmussal állt hozzá minden csapat ezeknek a feladatoknak a teljesítéséhez is. Nem meglepő tehát, hogy csakis nevettető és zseniális produkciók születtek” – jegyezte meg.
„A Bölcs Diákok vetélkedő idén ősszel folytatódik” – hívta fel a figyelmet a főszervező. Elmondta, az ilyen típusú interdiszciplináris vetélkedőkre meglátásuk szerint szükség van, mivel a romániai közoktatásból hiányoznak a tudomány szakterületét érintő foglalkozások.
Hozzátette, az „Örökségünk a Föld” tematikát lezárták, a megmérettetés új kiadásában más témákra szeretnének összpontosítani.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!