Hajós kiránduláson ismerhették meg a Duna-delta élővilágát a bölcs diákok a tábor keretében
Fotó: Communitas Alapítvány / Facebook
Interaktív foglalkozásokon keresztül fedezhették fel a Duna-delta élővilágát azok a diákok, akik részt vettek az országos szintű vetélkedő egyhetes élménytáborában a Tulcea megyei Partizani településen. A vetélkedő tizedik, jubileumi kiadását követő tábor minden résztvevő számára maradandó élményt jelent – mondta el a Krónikának Mihályfalvi Katalin.
2021. augusztus 09., 12:252021. augusztus 09., 12:25
Számtalan élménnyel gazdagodtak azok a „bölcs diákok”, akik az országos szintű vetélkedő nyerteseiként egyhetes élménytáborban vettek részt múlt héten a Duna-deltában. A Bölcs Diákok vetélkedő tavaly ünnepelte tizedik, jubileumi kiadását, a tábort a koronavírus-járvány miatt nem tudták megszervezni, így most pótolták – mondta el megkeresésünkre Mihályfalvi Katalin, a tábor szervezője. Hozzátette, a Tulcea megyei Partizani nevű településen megrendezett táborban 52-en vettek részt, sokan közülük először jártak a deltában.
A Communitas Alapítvány szervezte vetélkedő témája „Örökségünk, a Föld” volt, a többfordulós feladatok is az ökológiailag védett területeken fellelhető természeti kincsek védelmére összpontosítottak. Választásuk azért esett a Duna torkolatának rezervátumára, mert
– mondta el Mihályfalvi Katalin. A tábor programja is ezt a témát járta körül, tematikus napokat szerveztek, ahol a diákok terepgyakorlaton mélyíthették a frissen szerzett tudásukat, valamint egyénileg megtapasztalhatták a tudományok közelségét és hétköznapi mivoltát.
Előadások is elhangzottak a delta keletkezéséről, alakulásáról, állatainak és növényeinek változatos világáról, valamint gazdasági és turisztikai értékeinek a fontosságáról. Markó Bálint, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese, a Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet oktatója
Silye Lóránd, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Geológiai Intézet Magyar Tagozatának oktatója a Duna-delta geológiájáról beszélt, ezt követően a diákok víz és homok segítségével létrehoztak egy mesterséges deltát.
Ezenkívül terepgyakorlaton is részt vehettek, ahol a Szulina-ág mentén különböző rovarokat és növényeket vizsgálhattak testközelből. Hajós kirándulást is szerveztek, a tanulók a delta növény- és állatvilágát fényképekkel dokumentálták, amelyekkel beneveztek a tábor ideje alatt meghirdetett A Duna-delta kincsei elnevezésű fotópályázatra.
A Fortuna-tavat is láthatták, a mesébe illő helyen sirályokkal, gólyákkal, pelikánokkal, hattyúkkal, vörös gémekkel találkozhattak. A programpontok közül a tengerparti üdülés sem maradhatott ki.
Gádoros Mátyás, az Ökomanók csapatának tagja számára a napi kreatív feladatok voltak a legizgalmasabbak. „Többek között Jókai-regényrészletet kellett feldolgoznunk egy megadott stílusban, letűnt idők híres párosait keltettük életre. Jó volt látni, hogy a verseny folyamán megszokott maximalizmussal állt hozzá minden csapat ezeknek a feladatoknak a teljesítéséhez is. Nem meglepő tehát, hogy csakis nevettető és zseniális produkciók születtek” – jegyezte meg.
„A Bölcs Diákok vetélkedő idén ősszel folytatódik” – hívta fel a figyelmet a főszervező. Elmondta, az ilyen típusú interdiszciplináris vetélkedőkre meglátásuk szerint szükség van, mivel a romániai közoktatásból hiányoznak a tudomány szakterületét érintő foglalkozások.
Hozzátette, az „Örökségünk a Föld” tematikát lezárták, a megmérettetés új kiadásában más témákra szeretnének összpontosítani.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!