Gál Éva Gabriella tanárnő, Nyitrai Boglárka, Máté Zsófia és Berta Lara az eredményhirdetés után
Fotó: Facebook/Berta Lara
Egymást inspirálva a legtöbbet hozták ki magukból a nagyváradi Mihai Eminescu Főgimnázium tanulói, akik első helyezést értek el a 14. Bölcs Diákok vetélkedő országos, múlt hétvégi döntőjén. A tizenegyedik osztályos diáklányok és vezetőtanáruk, Gál Éva Gabriella a felkészülés folyamatáról, a verseny során átélt élményekről beszéltek a Krónikának.
2024. március 29., 10:082024. március 29., 10:08
Megtérült a nagyváradi Mihai Eminescu Főgimnázium tanulóinak befektetett ideje és energiája: első helyen végeztek a 14. Bölcs Diákok vetélkedő országos döntőjén, melyet március 23-án, szombaton rendeztek Kolozsváron. Berta Lara megkeresésünkre felidézte, a vetélkedőre való felkészülés élvezetes, de egyben nagyon fárasztó is volt. A nyertes csapat tagja szerint először nagyon megijedtek, amikor meglátták, hogy mennyi mindent kell megtanulni, átnézni.
„Próbáltunk játékosan tanulni, oktatókártyákat készítettünk, kérdezgettük egymást, vissza-vissza tértünk a megadott témákhoz, de a legfontosabb, hogy a csapatban mindenki mindent tanult, nem osztottuk fel az anyagot. Ezáltal igaz, hogy többet kellett tanulnunk, de teljes mértékben megérte a befektetett munka” – magyarázta a Krónika érdeklődésére a csapatkapitány.
„A Vernians csapat vezető tanáraként elmondhatom, hogy kivételesen szorgalmasak, céltudatosak és kitartóak a lányok. Nagy örömmel tapasztaltam, hogy ezen felül milyen sokat fejlődtek a versenyre való felkészülés során. Az online fordulók dokumentációt igénylő, kreatív feladatai révén sok új készségre tettek szert, a döntőben pedig megtérült a befektetett energia” – értékelte a tizenegyedik osztályos tanulók teljesítményét Gál Éva Gabriella fizikatanárnő.
Máté Zsófia csapattag szerint jelentős segítség volt számukra, hogy tavaly is részt vettek a versenyen, így többlettapasztalattal indultak. Úgy véli, a feladatok során mindenkinek nyilvánvalóvá vált az erőssége, illetve mindegyikük különböző módon állt hozzá a témákhoz, és ez segített abban, hogy a találékonyságot igénylő feladatokban jól teljesítsenek. „Bogi a feladott 500 oldalas könyvet két nap alatt elolvasta, valamint mindig a legapróbb részletekre is odafigyelt, és pontosan megjegyzett mindent.
Lara pedig végig remek csapatkapitány volt, mindig tudta, hogy mit, hogyan kell(enne) tenni, határozott jellemével hozzájárult ahhoz, hogy a feladatokat időben elvégezzük” – részletezte a csapat erősségét a diáklány, aki szerint időbeosztásuk még fejlesztésre szorul.
Nyitrai Boglárka a középiskolásoknak szóló verseny online szakaszára kitérve elmondta, bár több hét állt rendelkezésükre, már az első napokban elkezdték a feladatok megoldását. A gyakorlatokat felosztották napokra, és nem léptek tovább egészen addig, amíg a válaszaik nem egyeztek meg. „Többször ellenőriztük az információk helyességét, hogy hibátlanul küldjük vissza. Talán még a tizedik weboldal ellenőrzése után sem voltunk teljesen biztosak válaszainkban, mivel tökéletességre törekedtünk” – mutatott rá a csapattag.
Az offline szakaszban két óra állt a versenyzők rendelkezésére, hogy megoldják a feladatokat
Fotó: Facebook/Communitas Alapítvány
Berta Lara szerint ugyanakkor a verseny offline szakasza volt az a pont, amikor tudatosult bennük, hogy milyen messze jutottak. „Itt volt a leginkább érezhető a verseny tétje. Jóval nehezebbek voltak a feladatok, és csupán két óra állt rendelkezésünkre, hogy megoldjuk őket. Ehhez még az is hozzájárult, hogy az országos szakaszra sajnos csak hárman tudtunk elmenni, míg az összes többi csapat négy tagból állt” – magyarázta a csapatkapitány. Viszont ez nem rendítette meg a partiumi diáklányokat, az utolsó egy percben befejezték az összes feladatot.
A feladatokon kívül az együtt töltött időre is örömmel gondolunk vissza, mert feledhetetlen élményt nyújtott számunkra. A gyakorlatok elvégzése során jobban megismertük egymást, bár három éve osztálytársak vagyunk, mégis a közös cél segített összehozni minket” – összegzett Máté Zsófia.
Vezetőtanáruk ugyanakkor azt látta a diáklányokon, hogy kicsit túlterheltek az iskolai és a versenyfeladatok miatt, ennek ellenére rengeteget készültek. „Úgy éreztem, hogy a legnagyobb lendületet a csapatmunka nyújtotta számukra.
Összességében hálás vagyok, hogy a diákjaimmal olyan vetélkedőn vehettünk részt mint a Bölcs Diákok, amely a tudás gyakorlati felhasználására tanít, és az információk közti összefüggések keresésére ösztönöz” – vélte Gál Éva Gabriella.
Hasznos tudással gazdagodtak a Bölcs Diákok vetélkedőn résztvevő tanulók
Fotó: Facebook/Communitas Alapítvány
A Communitas Alapítvány, a Kolozsvári Református Kollégium és a Babeș–Bolyai Tudományegyetem által szervezett vetélkedőn a második helyezést a szilágysomlyói Simion Bărnuțiu Főgimnázium, a harmadikat pedig a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum csapata érte el.
A tavalyihoz hasonlóan Képzelet és valóság témával szervezik meg a Bölcs Diákok vetélkedőt, hiszen Mihályfalvi Katalin, a verseny megálmodója szerint csupán a már megtapasztalt valóságra támaszkodva lehet építeni a lehetséges valóságokat.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
szóljon hozzá!