Az FK-nál összesen négy csapatot tesztelnek rendszeresen, a számla pedig eddig már 40 ezer eurónál jár (archív felvétel)
Fotó: Pinti Attila
Két csoportba sorolná a másodosztály mezőnyét a Temesvári ASU Poli futballklubja, amely a játékosok számára ingyenes koronavírus-tesztelést is javasolt a Román Labdarúgó-szövetségnek címzett nyílt levelében. Bár az egészségügyi protokoll átszervezésére vonatkozó elképzeléssel mások is egyetértenek, az FK Csíkszeredánál továbbra is egycsoportos Liga 2-t szeretnének.
2020. augusztus 13., 12:172020. augusztus 13., 12:17
2020. augusztus 13., 13:032020. augusztus 13., 13:03
Nyílt levélben kér támogatást a járványhelyzet okozta problémák orvoslására a Temesvári ASU Poli futballklubja, amely a Román Labdarúgó-szövetséghez és a Liga 2-ben érintett klubokhoz intézett javaslatcsomagjában párbeszédet kezdeményez a versenykiírás átszervezéséről és a protokoll módosítására vonatkozóan. Hangsúlyozták: a koronavírus-járvány nemcsak az elmúlt bajnoki idényt, hanem a klubok költségvetését is felborította. A Temesvári ASU Poli csapatát a helyi egyetem és a Druckeria szurkolói egyesület működteti, magántámogatók segítségével. Önkormányzati támogatásban nem részesülnek.
„Becsléseink szerint a klub bevétele mintegy 50 százalékkal fog csökkenni a következő szezonban, mivel nézők nélkül rendezik a mérkőzéseket és kevesebb támogatást kapunk a partnereinktől. Emellett viszont nőnek a kiadások a kötelező koronavírus-tesztelések miatt, mindez pedig pénzügyi válsághoz vezet, ami nem csak a mi klubunkra lesz hatással. Meggyőződésünk, hogy más Liga 2-es klubok is hasonló gondokkal szembesülnek, támogatás nélkül nagyon nehéz túlélni ezt a kényes időszakot” – vázolták.
Emiatt szeretnék, ha az érintettek párbeszédet folytatnának annak érdekében, hogy átszervezéssel megelőzzék a válságot és könnyítsenek a sportegyesületek helyzetén.
„Ezáltal csökkennének a klubok utazási költségei és a fertőzésveszély is kisebb lenne” – magyarázták. Mindemellett egy nagyon egyértelmű szabályrendszert szeretnének azokra az esetekre, amikor az érintett csapatoknál fertőzöttet diagnosztizálnak, ugyanakkor a kötelező tesztelésekre ingyenes megoldást javasolnak. „A Román Labdarúgó-szövetség, az egészségügyi minisztérium és minden más érintett hatóság kezdeményezzen párbeszédet az egészségügyi protokoll felülvizsgálatára, figyelembe véve, hogy a labdarúgásban a munkavégzéshez kötelező a teszt elvégzése. Amennyiben ez nem változik, akkor
– vélekednek a temesváriak. Arról korábban Hadnagy Attila, az élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban érdekelt Sepsi OSK ügyvezetője nyilatkozott, hogy heti tesztelés esetén mintegy 10 ezer euró havi pluszköltséggel kell számolniuk az egyesületeknek, ami még a Liga 1-es csapatok költségvetésére is jelentős terhet ró.
Az ASU Poli nyílt levelében megfogalmazott javaslatok között így a Román Labdarúgó-szövetség támogatása is szerepel, meglátásuk szerint akár a nevezési illetékek értékének ideiglenes csökkentése is segítséget jelene a jelenlegi helyzetben. „Amennyiben az FRF-nek nem áll módjában közvetlenül támogatni a klubokat, célszerűnek tartanánk, ha a hatóságoknál folytatna lobbit annak érdekében, hogy projektalapú, vissza nem térítendő, kormánytámogatásra lehessen pályázni” – magyarázták.
A támogatási lehetőségekre vonatkozó rendszeres tájékoztatást és az utánpótlás-bajnokságok hatékonyabb megszervezését is beleszőtték a javaslataik közé, ugyanakkor hangsúlyozták: mindezt konzultáció céljával fogalmazták meg, és rendkívül fontosnak tartanák, ha a Liga 2-es bajnokság 2020–2021-es szezonjának minden érintettje közösen vitatná meg és demokratikus döntést hoznának.
A Liga 2-es szezon 2020–2021-es idénye, mint ismeretes, augusztus 29-én rajtolna. A mezőny a Mioveni–Târgoviștéi Chindia osztályozós párharc vesztesével lett teljes szerdán: a Mioveni a hazai visszavágón csupán 1-1-et ért el, így 3-1-es összesítéssel alulmaradt. Ez utóbbi csapat az ASU Poli elképzelése szerint velük együtt a 2. csoportba kerülne, ahol még a Târgu Jiu-i Viitorul Pandurii, a Temesvári Ripensia, a Kolozsvári U, a Resicabánya, az FK Csíkszereda, a Târgu Jiu-i Pandurii, a Craiovai U 1948, a Slatina és a Lénárdfalva együttesei szerepelnének.
Az 1-es csoportba a Turris-Oltult, a Ploiești-i Petrolult, a Rapidot, a Bukaresti Metaloglobust, a Călărași-t, a Buzăut, a Konstancai Farult, a Chiajnai Concordiát, a Slobiziát, valamint a Bákói Aerostart sorolnák. Emlékezetes, hogy a hazai futballtörténelem során már korábban is szerveztek másodosztályos labdarúgó-bajnokságot két vagy három csoportba osztva, akkor többen szintén az utazási költségekkel érveltek a mezőny összevonása ellen.
Erre emlékeztette lapunkat Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda elnöke is, aki viszont komolytalannak tartja a Béga-partiak távolságra vonatkozó érvelését.
– mutatott rá. A sportvezető a mezőny felszabdalását „hülyeségnek” nevezte, és kiemelte, hogy a sportági szövetség évek óta „kínlódik azért, hogy valamennyire emelje a másodosztályú bajnokság színvonalát”. Ezért is lett egy csoportba szervezve, de a húsz csapattal sem volt olyan kiírás, hogy az összes alakulat végigjátssza a szezont és ne legyen visszalépés.
De a két temesvári klub a telekonferenciáinkon folyamatosan arrogánsan lép fel, folyamatosan az összes többi klub nevében beszélnek úgy, hogy meg sem kérdezték a többieket. A Temesvári ASU Poli állandóan első osztályról ábrándozik, és egyre sírnak, hogy nincs pénzük. Nem kötelező részt venni a másodosztály küzdelmeiben. Ha nincs pénze, ne vegyen részt a bajnokságban. Ilyen egyszerű” – fogalmazott Szondy, leszögezve: „az FK Csíkszereda egyértelműen az egy csoportos és maximum húszcsapatos bajnokság mellett van.”
A koronavírus-tesztelés kapcsán ugyanakkor már Szondy Zoltán is egyetért a temesváriakkal, de szerinte ez már nem a futballhoz tartozik.
– tette fel a kérdést. Elmondása alapján az FK Csíkszeredánál épp a héten végezték el újra a teszteket, de náluk nemcsak a felnőtt csapatot tesztelik, hanem az akadémista gyermekeket is, így
Ismeretes, hogy a kérésre végzett tesztelésekért Romániában fizetni kell, a futballisták – akik szintén fizetik a biztosítást – viszont anélkül nem léphetnek pályára.
„Tudnunk kell, hogy Romániában a szövetség nagyon szegény. Nincs kormányzati támogatás, nincs sporttámogatási rendszer. Néhány polgármester támogat csapatokat, mások nem. Itt a bánsági kollégáknak igazuk van, az egész protokollal kicsit másképp kellene eljárni. Magyarországon a bajnokságot is lejátszották, nézők is vannak, de nincs vírusos eset. Nálunk a bajnokságot sem játszották le, nézők sincsenek, de egyik eset a másik után. Azért ezen el lehet gondolkodni” – tette hozzá az FK Csíkszereda klubvezetője.
A másodosztályos klubok számára csütörtökön szervez videokonferenciát a Román Labdarúgó-szövetség, a napirendi pontok között pedig a 2020–2021-es szezon kiírása is szerepel.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
szóljon hozzá!