Kézilabdában az Európa-bajnokság a legkomolyabb verseny, szinte a teljes mezőny képes lehet nyolc közé jutni, de az aranyesélyesek száma is öt-hat – mutatott rá Németh András, a társházigazda Magyarország női válogatottjának szövetségi kapitánya.
2014. december 06., 20:132014. december 06., 20:13
Ezzel együtt ő, illetve a 2010-es Eb-bronzszerzése óta visszaesést mutató román csapat mestere, Gheorghe Tadici is bizakodva várja a vasárnap kezdődő magyar–horvát közös rendezésű kontinensviadalt, amelyen a piros-fehér-zöldek hivatalos célkitűzése a legjobb hat közé jutás, míg Románia a top nyolcban szeretne végezni.
Az ehhez vezető út a csoportkörrel kezdődik, ahol a terhessége miatt „szünetet tartó” Görbicz Anita nélkül felálló magyarok Győrben, a kiegyenlített erőviszonyú A csoportban küzdenek a spanyolokkal, az oroszokkal és a lengyelekkel. „A magunk részéről elvégeztük az eltervezett munkát. Az Eb megmutatja, mennyit is érünk. A felkészülés egyetlen negatívuma, hogy mostanáig nem tudtunk igazán erős válogatottal megmérkőzni. Komoly világverseny lesz, már a csoportmeccsek is nehéznek ígérkeznek” – szögezte le Németh.
Az első ellenféllel, az orosz együttessel szemben rossz a magyarok mérlege: 26 mérkőzésen mindössze hat győzelmet és négy döntetlent jegyeztek; legutóbb, a két évvel ezelőtti Eb középdöntőjében 31-25-re nyert a rivális.
Idén ősszel Románia játszott Nagyváradon edzőmeccseket az oroszokkal, és bár az első számú válogatott nyerni tudott ellenük, Tadici óva intett attól, hogy ebből bárki is messzemenő következtetéseket vonjon le.
A lengyeleket sem szabad lebecsülni: noha kontinensviadalon 2000 óta (amikor is a magyarok aranyérmesek lettek Bukarestben) csak egyszer szerepeltek, 2006-ban Svédországban a nyolcadik helyen zártak. Ezzel együtt több játékosuk játszik a Bajnokok Ligájában érdekelt klubban, és tavaly elődöntőig – negyedik helyig – jutottak a vb-n. A spanyolok ellen hagyományosan jól megy a magyar csapatnak, ám míg az ibériaiak a londoni olimpián bronzérmesek voltak, Görbiczék ki sem jutottak az ötkarikás játékokra.
Északi riválisok
Ahhoz, hogy a Németh-együttes bekerüljön a legjobb hat közé, a középdöntős csoportjában a legjobb három között kell végeznie. Vagyis nem elég továbbjutnia Győrből, Debrecenben is jól kell majd szerepelnie. Ott a B előjelű, román–norvég–dán–ukrán négyes legjobb három együttese következik.
A két északi válogatott egyértelműen a sportág elitjébe tartozik, de mellettük várhatóan a fogadóirodákban immár aluljegyzett Románia is továbbjut, hiszen a papírforma alapján az ukránok esnek majd ki a kvartettből. Tadici emlékeztetett rá, hogy az elmúlt időszakban várakozáson alul teljesítettek: a 2012-es Eb-n és a tavalyi világbajnokságon csak tizedikek lettek, ugyanakkor ezen most változtatni akar.
„Nagyon kemény csoportba kerültünk, de optimistán várom a tornát” – fogalmazott a kapitány, aki keretét a Brassói Corona és a BL-ben szereplő Nagybányai HCM játékosaira alapozta. Bízik abban, hogy a rutinos kézilabdázók, mint amilyen Aurelia Brădeanu, Paula Ungureanu, Cristina Neagu vagy Valentina Elisei jól megfér majd a fiatal Denisa Deduval és Gabriela Perianuval egy csapatban.
A legutóbbi, Németország elleni sikeres felkészülést követően már összekovácsolódottnak érezte csapatát, ugyanakkor sérülésekre panaszkodott, és csak bízni tud abban, hogy kulcsemberei erőnlétük csúcsán lesznek majd vasárnap, a történelmük során öt Eb-címet szerző norvégok elleni öszszecsapáson.
Hazai előnyök
Bár a két évvel ezelőtt bronzérmes magyarok hivatalos célkitűzése a legjobb hat közé jutás,
a játékosok ismét a dobogón akarják ünnepelni a hazai rendezésű tornát. Magasak az elvárások, de a hazai pálya előnyei, a szurkolók biztatása pluszösztönzést jelent számukra.
A debreceni helyszín a románoknak is kedvez, hiszen közelsége révén várhatóan több drukker kíséri el őket a hajdú-bihari városba. Nagyváradról például már jó néhány sportrajongó jelezte, hogy a helyszínen nézi majd a meccseket, de ugyanezt megtehetik a tévé képernyője mögül is, hiszen az m1 és a TVR 2 is élőben közvetíti a meccseket.
Úton a riói olimpiára
Miközben a magyar sportági szövetség a jó szereplés mellett a sikeres rendezésre is összpontosít, addig Románia legjobbjainak egyértelműen a 2016-os riói olimpiára való kijutás a fő cél. A mostani kontinensviadalon a legjobb nyolc, a jövő évi vb-n pedig az első hat közé igyekeznek kerülni, mert akkor részt vehetnek az ötkarikás selejtezőtornán.
A jövő évi dániai, olimpiai kvalifikációs világbajnokságra csak az aranyérmes jut ki. Amennyiben a felkészülési időszakban lehengerlő sikereket arató Dánia nyeri az Eb-t, akkor az ezüstérmes lesz automatikus vb-résztvevő. A kontinensviadal további 14 csapata jövő júniusban selejtezőt vív, és ezek győztesei szerepelhetnek a vb-n. A párharcok sorsolását december 21-én Budapesten, az Eb zárónapján tartják.
A csoportkörből a kvartettek legjobb három helyezettjei jutnak a középdöntős csoportba, ahonnan a legjobb két-két alakulat játszhat elődöntőt.
A 11. női kézilabda-Eb csoportbeosztása és az első forduló programja:
A csoport (Győr): Magyarország, Spanyolország, Oroszország, Lengyelország. Vasárnap: Spanyolország–Lengyelország (19 óra), Magyarország–Oroszország (m1, 21.30).
B csoport (Debrecen): Norvégia, Dánia, Románia, Ukrajna. Vasárnap: Norvégia–Románia (TVR2, 19.15), Dánia-Ukrajna (20.30).
C csoport (Varasd): Svédország, Németország, Horvátország, Hollandia. Hétfő: Németország–Hollandia (19), Svédország–Horvátország (21.15).
D csoport (Eszék): Montenegró (címvédő), Franciaország, Szerbia, Szlovákia. Hétfő: Franciaország–Szlovákia (19), Montenegró–Szerbia (21.15).
Egy-egy arany- és ezüstérmet nyert a magyar utánpótláskorú úszók országos bajnokságán az Erdélyből áttelepült Nagy Nándor, de júniusban még nem képviselheti Magyarországot a korosztályos Euróba-bajnokságon.
Az egyformán újonc Csongvai Áron és Vitális Milán is bekerült a magyar labdarúgó-válogatott keretébe, amely a júniusi barátságos mérkőzésekre készül.
Hétfő délben bejelentette visszavonulását a magyar labdarúgó-válogatottból Gulácsi Péter, a nemzeti csapat elsőszámú kapusa. A 35 éves hálóőr a legutóbbi a közösségi oldalára feltöltött videóban jelentette be döntését.
Vasárnapi vereségével a Sepsi OSK búcsúzott a román labdarúgó-bajnokság élvonalától, nyolc évvel azután, hogy – a nulláról építkezve – feljutott a legjobbak közé, s ez idő alatt két-két Román Kupa-, illetve Szuperkupa-győzelmet aratott.
Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.
A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.
Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.
A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.
A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.
A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.
szóljon hozzá!