Németország és az egész világ a labdarúgó-vb lázában ég
A müncheni nyitógálával és a Németország–Costa Rica mérkőzéssel kezdődik pénteken az egy hónapon át tartó 18. labdarúgó-világbajnokság. Az idei év legjelentősebb sporteseményére rendkívüli biztonsági intézkedéseket hoztak, többek között a NATO vigyázza a német légteret. Németország ennek ellenére futball-lázban ég, és ez az ország minden pontján érződik (képünkön a kölni pályaudvar vb-freskója). Miközben a 64 mérkőzést várhatóan összesen 32 milliárd tévénéző követi majd figyelemmel, Romániában gondot okoz, hogy a csak magyarországi közvetítési jogokkal rendelkező RTL Klub az előírások szerint nem sugározhatna az RTV „területén”.
A müncheni Allianz Arénában pénteken megkezdődik az idei év legjelentősebb sporteseménye, a 18. labdarúgó-világbajnokság. A Németország– Costa Rica nyitómérkőzés előtt százhetven korábbi világbajnok, köztük Pelé és Diego Maradona is felvonul. Teljes létszámban jelen lesz az 1974-ben világbajnokságot nyert nyugatnémet válogatott, míg az 1990-ben Rómában diadalmaskodó német együttesből csak Thomas Hässler fog hiányozni. A kupát Pelé és a német sztármanöken, Claudia Schiffer viszi majd be az arénába. A müncheni nyitóünnepség félig-meddig helyettesíti a Berlinbe szánt nagyszabású gálát. A 20 millió euró költségvetésű berlini programot a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) januárban arra hivatkozva mondta le, hogy kímélni kell a stadion gyepét.
A FIFA kiemelkedő pénzdíjakat biztosít a világbajnokságon szereplő csapatoknak, amelyek közül természetesen az aranyérmes jár a legjobban: a győztes 15,6 millió, a finálé vesztese 14,6 millió euróval lesz gazdagabb, míg az elődöntőben elvérző gárdák 13,9 milliót kapnak. A negyeddöntős csapatok 7,5 millió, a nyolcaddöntősök 5,5 millió, a csoportokból tovább nem jutó csapatok pedig 3,9 millió eurót kapnak. A hivatalos díjazás mellett a különböző országok szövetségei is prémiumokkal igyekeznek jobb teljesítményre sarkallni labdarúgóikat. Ebből a szempontból Spanyolország a rekorder: a válogatott játékosai egyenként 540 ezer eurót kapnak a végső siker esetében. Utánuk az angolok (444 ezer euró) és az olaszok (350 ezer euró) következnek, míg a címvédő brazilok (160 ezer euró) csak a 22.-ek ebben a rangsorban. A futball-vb találkozóinak Münchenen kívül további 11 város ad otthont; a döntőt július 9-én, Berlinben játsszák. A torna idejére egymillió érdeklődőt várnak külföldről, míg az előzetes felmérések szerint a világbajnokság 31 napja alatt összesen 32 milliárd tévénézőt vonzanak a képernyő elé a találkozók. A 64 mérkőzés élő képeit a müncheni televíziós központból sugározzák majd, ahol 53 országból mintegy száz tévé- és rádióállomás rendezett be stúdiókat.
Emellett ez a torna lesz minden idők legalaposabban ellenőrzött világbajnoksága, részben a terrorakciók veszélye, részben pedig a huligánok miatt. A rend fenntartására több tízezer rendőr és hétezer katona vigyáz majd, míg a NATO AWACS-gépei már járőröznek a német légtérben, feladatuk a légi veszély felderítése.
A világbajnokságon körmérkőzéses csoportkör után a nyolc, négyfős csoportból az első két helyezett jut a legjobb 16 közé. Győzelemért 3, döntetlenért 1 pont jár. Pontazonosság esetén a gólkülönbség rangsorol, amennyiben ez is megegyezik, a több lőtt gól dönt. Abban az esetben, ha még ezek figyelembevételével sem lehet eldönteni a sorrendet, az egymás elleni eredmények határoznak, végül pedig sorsolás dönt a továbbjutóról. A nyolcaddöntőtől 2x15 perc hosszabbítás következik, amennyiben a rendes játékidő alatt nem születik döntés. A ráadást végigjátsszák, azaz nincs arany- vagy ezüstgól. Ha a hosszabbítás sem hoz döntést, következnek a 11-esek.
Futball minden mennyiségben
Szakács Zsuzsanna, Németország Nehéz dolga van manapság Németországban annak, aki nincs különösen jó viszonyban a futballal. Aki eddig nem ismerte volna fel, most biztosan rájön, hogy az égvilágon mindennek köze van a focihoz: a szemüvegkeretnek, a parfümnek, a sörről nem is beszélve, és lassan az is elképzelhetetlen, hogy lehetett eddig labdát formázó hatszögminta nélküli kenyeret megenni – olyan szalámival, ami nem nemzetiszínű bőrbe van csomagolva. Bár nem titkolt célja futballnimbuszát megőrizni, Németország most elsősorban vendégszeretetből szeretne jelesre vizsgázni a világ előtt. Miközben nemcsak a nemzetközi futballhuliganizmussal kell megbirkóznia, de saját szélsőjobboldali csoportosulásaival is. Még nem ült el a botrány, amelyben német politikusok jó tanácsként kertelés nélkül kijelentették: a biztonság érdekében az ország egyes vidékeit, főleg a nagyvárosok hírhedt kerületeit nem ajánlják turistáknak, a színes bőrűeket pedig egyenesen óva intették. Mindezzel együtt az utcákon jól megfér egymás mellett a német lobogó és a Costa Rica-i mez, a házigazdák pedig mosolyogva adnak felvilágosítást – akár kézzel-lábbal magyarázva – a turistaáradatnak. Egy közvélemény-kutatás szerint a hazai szurkolóknak amúgy csak mintegy negyede bízik a háromszoros világbajnok Németország mostani sikerében, a megkérdezettek 40 százaléka a címvédő Brazíliát tippelte az első helyre. A német győzelemben bízó optimisták közé tartozik azonban Angela Merkel kancellár, aki ezen a héten meglátogatta a csapatot berlini szállásán, és közösen elköltött vacsorán igyekezett lelket önteni a csapatba.
szóljon hozzá!