Hol is lesz a vb?! – a városok és a stadionok bemutatása (I.)

A pénteken kezdődő dél-afrikai világbajnokság mérkőzéseit 9 város 10 stadionjában rendezik meg. Az ezeket bemutató sorozatunk első részében Bloemfonteinbe, Durbanba és Fokvárosba látogatunk, a többi helyszínt pedig holnapi lapszámunkban járjuk be.

Kiss Csaba

2010. június 10., 10:372010. június 10., 10:37

Bloemfontein: Free State-stadion

Dél-Afrikának három fővárosa van: Fokváros a törvényhozási, Pretoria a közigazgatási, Bloemfontein pedig az igazságszolgáltatási. A hivatalos név a holland „virágok kútja” kifejezésből ered, az őshonos sesotho nyelven a település neve Mangaung, azaz a „gepárdok helye”. A sesotho amúgy a közeli Lesotho hivatalos nyelve is, hiszen Bloemfontein az ország szívében, a Dél-Afrika által körülölelt államtól mintegy 100 km-re fekszik, 1395 méteres tengerszint feletti magasságban. A városban mintegy 370 ezer ember lakik, míg a többi szomszédos településsel együtt tíz éve létrehozott Mangaung municípium lakossága közel 650 ezer fő. Bloemfonteinben a mostani téli időszakban éjszaka általában fagypont alá süllyed a hőmérséklet – minden bizonnyal ez is közrejátszott abban, hogy a futball-vb ide tervezett hat mérkőzése közül csak egyet játszanak este.

Bár a fehér ember megjelenése után a terület leginkább a búr telepesek földjének számított, 1846-ban mégis a brit hadsereg alakított ki támaszpontot itt. A britek és a búrok közötti konfliktusok miatt a város hol az egyik, hol a másik táborhoz tartozott. Ebben az időszakban, 1982. január 3-án, látta meg a napvilágot itt J. R. R. Tolkien, a Gyűrűk Ura-sorozat írója. A második búr háború alatt a britek itt is létrehoztak egy koncentrációst tábort, ahová a gerillataktikát folytató búr katonák feleségeit és gyermekeit gyűjtötték be. A harcokat követően, a 20. század elején a település az Orange-folyó Kolónia fővárosa lett, azóta Free State tartomány központja is. Amikor 1910-ben a megalakult a Dél-afrikai Unió, Bloemfontein lett az igazságszolgáltatási főváros, és jelenleg is a Legfelsőbb Bíróság székhelye.

A főszponzor után Vodacom Parknak is nevezett Free State-stadion 1995-ben épült a Rögbi Világkupára, az első nagyszabású sporteseményre, amelyet a demokratikus Dél-Afrika rendezhetett. Az arénát a labdarúgó-világbajnokságra jelentősen modernizálták: az eredetileg 36 538 férőhelyes létesítményt 45 058 férőhelyesre bővítették ki, emellett a szabványoknak megfelelő szintre hozták a biztonsági és világítási rendszert, illetve a média kiszolgálását is. A 30 millió dolláros beruházásnak 2007 nyarán kezdtek neki és egy év alatt le kellett volna zárulnia, ám a munkálatokat sztrájk is késleltette. A tavalyi Konföderációs Kupára azonban így is készen állt: a Free State-stadionban 4 mérkőzést játszottak. A vb-n öt csoportmeccsnek és egy nyolcaddöntős találkozónak ad otthont az aréna.

Durban: Moses Mabhida-stadion

A selejtezők sorsolásának 2007-ben otthont adó Durban Afrika legforgalmasabb kikötője. KwaZulu-Natal tartomány legnagyobb városa az ország keleti felében, az Indiai-óceán partján fekszik, és meleg szubtrópusi éghajlata miatt nemcsak gazdasági, de jelentős idegenforgalmi központ is. A vizet az Aghulas-áramlat melegíti, így az télen, vagyis a futballtorna ideje alatt sem hűl le 15 foknál hidegebbre – a szárazföldön ebben az időszakban 11 és 23 fok között váltakozik a hőmérséklet. Az első emberek még mintegy 100 ezer évvel ezelőtt érkeztek ide. A település alapjait maga Vasco da Gama, a híres portugál hajós fektette le, amikor 1497. december 25-én kikötött az itteni lagúnában. Azt azonban egy folyó torkolatának hitte, és az ünnepek tiszteletére Rio de Natalnak, azaz Karácsony-folyónak nevezte el; ezt később Port Natalra változtatták.

A modern Durbant a britek hozták létre: 1824-ben egy, a déli kolóniából érkező brit szakasz települést alakított ki a Natal-öbölben. Létét azonban leginkább Henry Francis Fynn kalandornak köszönheti, aki segített meggyógyítani az itt élő zuluk híres uralkodójának, Shaka királynak egy harci sebesülését. Az uralkodó hálából nagy kiterjedésű földterületet ajándékozott Flynnek, amelyen 1835-ben döntöttek arról, hogy várost építenek d’Urban néven, Sir Benjamin d’Urban, a fokföldi gyarmat akkori kormányzója előtt tisztelegve. Nem sokkal később a településtől északra búr telepesek létrehozták a Natalia Köztársaságot, a három itt élő népcsoport harcaiból pedig a britek kerültek ki győztesen, akik 1844-ben annektálták a környező területeket is.

Az 1860-as években az angolok cukornádültevényeket hoztak létre, és mivel a zulu őslakosok között nehezen találtak munkaerőt, Indiából toboroztak munkásokat. Ennek köszönhetően alakult ki itt Dél-Afrika legnagyobb ázsiai közössége, és így vált a mai Durban igazi multikulturális világvárossá, amelyben mintegy 3,5 millió ember él.

A labdarúgó-vb-re épített öt új aréna egyikét, a Moses Mabhida-stadiont az egykori Kings Park aréna helyére húzták fel. A munkálatokat 2006-ban kezdték el, a mintegy 450 millió dolláros befektetéssel létesített stadion tavaly novemberben nyitotta meg kapuit. A modern, multifunkcionális létesítményt a Dél-afrikai Kommunista Párt egykori főtitkáráról nevezték el, legjellegzetesebb építészeti jegye a már messziről látható, a 350 méter hosszú és 105 méter magas boltív, amely a nemzet egységét szeretné jelképezni. A boltív tetejére az északi oldalról fogaskerekű viheti fel a látogatókat.

A torna ideje alatt 69 957 férőhelyes arénát sokrétűen lehet alakítani, a tervek szerint a vb-t követően 54 ezer ülőhely marad benne, de rövid idő alatt akár 80 ezresre is bővíthető a stadion. A 46 ezer négyzetméteres átlátszó tető az ülőhelyek 88 százalékát takarja be. A Moses Mabhida-stadion a vb-n öt csoportmérkőzésnek, egy nyolcaddöntőnek és egy elődöntőnek ad otthont. A belső sportterem mellett a létesítményben futballmúzeumot is berendeztek, hiszen 1882-ben itt hozták létre Dél-Afrika első, négycsapatos futballbajnokságát, a helyi Zulu Royals pedig 1971-ben a Nemzeti Profiliga első győztesének vallhatta magát.

Fokváros: Cape Town-stadion

A rendkívüli földrajzi adottságai miatt sokak által a világ legszebb városának tartott Fokvárosból indult a modern Dél-Afrika története: miután a 15. század végén portugál felfedezők jártak erre, a település alapjait Jan van Riebeeck fektette le 1652-ben, a Holland Kelet-indiai Társaság megbízásából.
Van Riebeeckék feladata egy olyan támaszpont létrehozása volt, amely Európa és India között félúton friss vízzel és élelemmel látja el az erre tartó hajókat.

A város fölé tornyosuló Tábla-hegyből eredő folyóból csatornákat alakítottak ki, ültetvényeket létesítettek, az őshonos kosza törzsektől pedig bárányokat és szarvasmarhákat szereztek be. Az első európai erődítmény, a Jóreménység várának építése 1679-ben fejeződött be, és ma ez a legrégibb épület Dél-Afrikában. Az otthoni protestánsüldözések elől menekülő francia hugenották első csoportja 1688-ban érkezett, és a magukkal hozott szőlőtermelő hagyományaikkal a világ egyik híres borvidékét hozták létre, amely ma is a környék egyik turisztikai vonzerejét adja.

A britek 1795-ben elfoglalták az akkor már több mint 10 ezer lakosú várost, majd miután 1834-ben az egész birodalomban betiltották a rabszolgatartást, a munkaerő nélkül maradt és az angol térhódítástól megcsömörlött búr telepesek – mintegy 10 ezer fokföldi holland család – megkezdték a Nagy Trek néven ismert vándorlást észak felé. Az északnyugati bányák megnyitásával a 19. század második felében Fokváros fokozatosan elveszítette domináns jellegét a dél-afrikai gyarmatokon, de megmaradt az egyik legfontosabb regionális kikötőnek. Ebben az időben indult meg a fekete lakosság elkülönítése is, amely aztán 1948-tól, az apartheidpolitika jogerőre emelkedését követően folytatódott a kormány által nem fehéreknek nyilvánított személyek kiköltöztetésével a Cape Flat néven ismert részre.

A nyugat-fokföldi tartomány fővárosában, amely egyben az ország törvényhozási fővárosa is, ma a HIV-fertőzés és a bűnözés magas aránya keseríti meg a mintegy 3,5 millió lakos életét. A rendszerváltást követően azonban a turizmus és az ingatlanfejlesztések révén a gazdasági fejlődés így is töretlen volt.
A 69 070 férőhelyes Cape Town-stadion a labdarúgó-világbajnokságra épült a korábbi, lerombolt Green Point-stadion helyén. A munkálatok 2007 márciusában kezdődtek, a 600 millió dolláros beruházást tavaly decemberben adták át. A hivatalos stadionavató-mérkőzést a két helyi élvonalbeli csapat, az Ajax Cape Town és a Santos játszotta 2010. január 23-án, és a vb után többek között ez a két együttes is használja majd az arénát.

A tervezők két fő tulajdonságot emeltek ki: a nézők viszonylag közel vannak a pályához (a legtávolabbi szék 187 méterre van a küzdőtértől), és a létesítmény akár 15 perc alatt kiüríthető. A különleges tetőszerkezet nemcsak átlátszó, de hangszigetelő hatással is rendelkezik. A biztonságról a belső kamerarendszer mellett az épületben található rendőrségi iroda is gondoskodik. Az arénában összesen nyolc vb-meccset játszanak majd: öt csoporttalálkozó mellett egy nyolccadöntőt és egy negyeddöntőt rendeznek itt, de Fokváros ad otthont az egyik elődöntőnek is.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

2025. május 11., vasárnap

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban

Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban
2025. május 09., péntek

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján

A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján
2025. május 08., csütörtök

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben

A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben
2025. május 04., vasárnap

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán

A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán
2025. május 02., péntek

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott

A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott
2025. április 30., szerda

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt

Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt
2025. április 28., hétfő

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után

Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után
2025. április 27., vasárnap

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal

A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal
2025. április 25., péntek

Európa-bajnok lett a cselgáncsozó Özbas Szofi

Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.

Európa-bajnok lett a cselgáncsozó Özbas Szofi