OLVASÓI LEVÉL – Orbán Viktor miniszterelnök figyelmébe
2015. november 17., 13:032015. november 17., 13:03
Az átlagos erdélyi magyar fociszurkolók közé tartozom. Nem hagy, nem hagyhat közömbösen az Aranycsapat öröksége, és tudom, érzem: a sportsikerek a nemzet örökkévaló értékei. A nemzeti tizenegyért szurkolás, a kezekben vagy csupán szívekben lobogtatott piros-fehér-zöld zászlók, a Himnusz közös, katartikus eléneklése és a „Ria, ria, Hungária!” csujjogtatása nemzeti identitásunk megkerülhetetlen elemei. Másrészt szerencsés fociszurkolónak tartom magam.
Ma is jól emlékszem a 34 évvel ezelőtti, Salvador elleni tíz-egy örömére, és véletlenszerűen jelen lehettem a Fradi 1995-ös brüsszeli győzelmén, amely BEK-szereplést biztosított a csapat számára. Bár a tucatnyit nem éri el azon focimeccsek száma, ahol személyesen szurkolhattam a magyar válogatottnak vagy magyar focicsapatnak, gyermekeim némelyikével örvendező szemtanúja lehettem a világbajnok olasz csapat legyőzésének vagy a svédek elleni sikernek.
Kétezer-tizenötöt írunk, és a harminc évvel ezelőtti hangulat köszönt vissza ránk, erdélyi magyar fociszurkolókra. Akkoriban a székely focirajongó a romániai határmentére utazott – útlevele a Szekuritátén lévén –, hogy legalább tévében láthassa Nyilasiékat, Détáriékat. És legfőképpen azért, hogy a tévékészülékkel együtt eldúdolhassa, hogy „Isten, áldd meg a magyart!”. (Ilyenkor a sógorom jut eszembe, aki ezerkilencszáznyolcvankilenc júniusában négyszáz kilométernyit autózott, és kéthavi benzinadagját elhasználta, hogy Nagyváradon megnézhesse Nagy Imre budapesti temetését.)
És most? Jelenleg a székely focirajongónak, sőt a szatmárnémetinek is – immár román, sőt magyar útlevéllel a zsebében – egy minél közelebbi magyarországi határ menti településre, mondjuk Berettyóújfaluba kell elutaznia, ha magyar közvetítéssel szeretné végigizgulni a nemzeti tizenegy szereplését. Budapestre is mehet (újabb kétszáz kilométer már nem is számít), ahol leginkább az M4 csatornán, esetleg a Groupama Aréna körüli valamely helyszínen izgulhatja végig a történelmi focieseménynek számító magyar–norvég meccset.
A lelátón ülni csak a kiváltságos és szerencsés erdélyi magyar fociszurkolónak adatik meg, aki rendelkezik szurkolói kártyát birtokló pesti rokonnal vagy jóindulatú ismerőssel, ráadásul a jegyvásárlásnál az internetvonalak is működőképeseknek bizonyulnak. Képzeljük csak el, mit élhetett át az a csíki hokiválogatott és társai, akik – a román közvélemény felháborodásával dacolva – a román–magyar jégkorongmecscsen csak a magyar himnuszra mozgatták meg szájizmaikat, amikor a magyar–román (immár nem zárt ajtós) focimeccset a román állami televíziós főcsatornán követhették, lehetőleg síri csendben, a román tudósító hőbörgéseit mellőzve. Vagy a DigiSport1 csatornán közvetített norvég–magyaron, amikor a román bemondó a norvég himnuszra konferálta fel a magyart.
Meggyőződésem, hogy a határokon átívelő nemzetek esetén a határok túloldalán netán kisebbségi sorban élő nemzettársak a legjobb, leghálásabb és egyúttal legérzékenyebb sportrajongók közé tartoznak. Számukra a nemzeti szimbólumok torlódásának a megtapasztalása mondjuk egy magyar–román meccsen már-már katartikus állapotot idézhet elő, az otthoni megbélyegzéseket ellensúlyozhatja. Mégis kétezertizenöt novemberében az erdélyi magyar fociszurkolónak miért nincs ugyanolyan joga együtt örvendezni vagy akár együtt szenvedni a nemzeti tizeneggyel? Miért nem adatik meg nekünk, hogy szülőföldünkön legalább magyar kommentár mellett énekelhessük el nemzeti imánkat?
Biztos vagyok abban, hogy az erdélyi magyarság döntő többsége által mélyen tisztelt és szeretett miniszterelnökünk, aki köztudomásúan őmaga is nagy focirajongó, teljes mértékben megérti lelkiállapotunkat. És egyetért azzal, hogy a sportműsorokat a Romániában nézhetetlen M4-es csatornára száműzni – a futball nyelvén élve: öngól.
Dr. Ábrám Zoltán
A szerző a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanára
A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.
Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.
A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.
A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.
A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.
A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
szóljon hozzá!