Hosszú Katinka interjúadás közben a kolozsvári uszodában
Fotó: Páva Adorján
Hosszú Katinka már harmincévesen élő legenda. Így hát nem csoda, hogy első kolozsvári látogatását is telt ház övezte szombaton az Universitas úszóközpontban, ahol a háromszoros olimpiai és kilencszeres világbajnok magyar úszónő volt a sztármeghívottja az Univer 24 – Az úszás ünnepe 2019 elnevezésű, a sportág népszerűsítését szolgáló rendezvényen. A beszédeket tekintve kétnyelvű, javarészt magyar nézősereget felvonultató eseményen rengeteg gyerek úszhatott együtt, fotózkodhatott az „Iron Ladyvel”, akivel megmártózása után beszélgettünk a sportolás fontosságáról, erdélyi „ismereteiről”, dühről és szeretetről, a jövő évi tokiói olimpia célba vételéről.
2019. szeptember 28., 17:442019. szeptember 28., 17:44
2019. szeptember 28., 20:192019. szeptember 28., 20:19
– Ha jól tudom, körülbelül négyéves korában kezdett el úszni. Most a négyéves lányom, bár még nem tud úszni, a rengeteg gyerek, és persze Hosszú Katinka láttán be akart ugrani a medencébe. Hagynom kellett volna?
– Ha nem tud úszni, akkor nem biztos, mert azért nagyon mély a medence.
– Miért tartja fontosnak, hogy ne csak a sikerei révén, hanem a mostanihoz hasonló rendezvényeken is népszerűsítse a sportágat?
– Pontosan ezért: mivel testközelben itt lehetek, és beszélhetek a gyerekekkel, a fotózkodás, az autogramosztás, mind-mind jobban buzdíthatja őket, hogy ők is kezdjenek el úszni, sportolni. Most ugye én az úszást képviselem, de úgy gondolom, hogy
Azért is fontos számomra, hogy Kolozsváron lehetek, mert a kiemelkedő eredményt elért sportolók példát és ösztönzést adhatnak a gyerekeknek – jelentette ki Hosszú Katinka a kincses városi úszómaratonon.
– Milyen a kolozsvári víz?
– Jó, nagyon jó, alig vártam, hogy ússzak egy kicsit.
Hosszú Katinka a rajtnál
Fotó: Sport Culture Egyesület
– Egyébként járt már Erdélyben, ápol valamiféle kapcsolatot az itteniekkel?
– Megmondom őszintén, talán gyerekkoromban voltunk kirándulni errefelé, Erdélyben. Kolozsváron nem jártam még. Most autóval jöttünk, nagyon szép a táj. Egyébként anyukám mindig idejár pihenni, Erdélybe, mindig máshová megy el.
– Erdélyben is nagyon sokan szurkolnak Önnek. Az idei, az eredményeinek köszönhetően történelmi vébé után azt nyilatkozta, immár nem méregből versenyez, meg akar felelni annak, hogy mindenki szereti. Csak ettől lesz más Hosszú Katinka a jövő évi tokiói olimpián? Miben tud még fejlődni?
Egyéves felkészülés még előttem áll, ami nagyon nagy megterhelés. Én azon vagyok, hogy ez úgy sikerüljön, ahogy lennie kell.
Hosszú Katinka kolozsvári „felségvizeken”
Fotó: Sport Culture Egyesület
– A szurkolók felől áradó szeretetnek a befogadása segíthet abban, hogy újabb szintet lépjen?
– Remélem. Nagyon remélem.
– Kimondva, kimondatlanul mindannyian tudjuk, hogy jövőre világcsúcsokra tör. Van más ellenfele önmagán kívül?
– Mindig van ellenfelem. Természetesen nyolcan fogunk beugrani a medencébe a döntőkben, nagyon remélem, hogy ott leszek. Mindig minden versenyhez úgy szoktam hozzáállni, hogy mindenkit komolyan kell venni, és fel kell készülni a legrosszabbra is.
– És mindenki Hosszú Katinkát akarja legyőzni…
– Az meg a másik. Viszont a nap végén nekem azért magamra kell figyelnem. Valószínűleg a legjobbak, a többiek is ugyanúgy magukra figyelnek, önmagukból próbálják kihozni a maximumot. Én ezt tartom szemem előtt a felkészülés során.
A gyerekek alig várták, hogy megmártózhassanak. Persze csak egy kis pacsizás és fotózkodás után
Fotó: Páva Adorján
– Jelent valamiféle pluszhajtóerőt, hogy egyik riválisát, a 19 éves olasz Ilaria Cusinatót (aki a tavalyi Európa-bajnokságon 200 és 400 méter vegyesen is ezüstérmet szerzett) idén nyár óta volt férje és edzője, Shane Tusup készíti fel?
– Megmondom őszintén, amikor hallottam ezt a hírt, egy kicsit örültem, éreztem egy kis pluszmotivációt, egy kis felhergelést.
Meg hát azért úgy gondolom, neki azért még jó pár évet le kell dolgoznia, hogy oda jusson, ahova szeretne. Egy szóval sem mondom, hogy nem fog odajutni, de ahhoz még hosszú évek kellenek.
Gyerekek és Hosszú Katinka úszás közben
Fotó: Páva Adorján
– Az idei kvangdzsui világbajnokság után úgy fogalmazott, immár tényleg csapatot alkot a magyar úszóválogatott. Eközben a magyar szövetség sorra kapja a világversenyek rendezési jogát és a rengeteg dicséretet. Hogyan érzi, megtörtént az a reform a magyar úszósportban, amelyért néhány éve tűzzel-vassal küzdött?
– Nagyon remélem. Ez volt a nagy cél, és örülök, hogy részese lehetek ennek a nagyon jó hangulatnak.
Hosszú Katinka egy kislány Iron Lady feliratú sapkájára is autogramot adott
Fotó: Páva Adorján
– Ennek fényében mire számíthatunk a tokiói olimpián?
– Pfú. Remélem, hogy mindenki nagyon fog szurkolni a másiknak, hogy meglesz az összetartás, de azért ezen felül a nap végén nagyon komoly eredményeket szeretnénk odahozni. Mindenki meg fogja tenni a tőle telhető legtöbbet.
Remélem, hogy mindenki fel fog nőni ehhez a feladathoz.
Hosszú Katinka
Háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizennégyszeres Európa-bajnok magyar úszónő. Számtalan díja, elismerése mellett az első olyan versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban (200 m, 400 m, rövid pályán: 100 m, 200 m, 400 m). Az idei, a dél-koreai Kvangdzsuban megrendezett vizes világbajnokságon ő lett az első női versenyző, aki ugyanazt a számot – a 200 vegyest – megnyerte négy egymást követő világbajnokságon (2013, 2015, 2017, 2019). Szintén ő az első nő, aki 10 éves különbséggel képes volt vb-aranyat szerezni (az elsőt 2009-ben nyerte Rómában 400 vegyesen). Kétszáz vegyesen 2012. december 15-én talált utoljára legyőzőre: veretlenségi sorozata immár 61 hivatalos, a FINA vagy a LEN égisze alatt rendezett verseny óta tart. Hosszó Katinka májusban ünnepelte 30. születésnapját.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
szóljon hozzá!