Fotó: Vörös Dávid/MJSZ
Hajmeresztő állításokat fogalmaznak meg a Román Jégkorong-szövetség (FRHG) illetékesei a székely himnusz eléneklése miatt óriási visszhangot kapott, a szlovéniai világbajnokságon lejátszott magyar–román mérkőzés kapcsán. Trancă Dániel csapatkapitány tisztába tette a dolgokat.
2022. május 11., 14:462022. május 11., 14:46
2022. május 11., 15:382022. május 11., 15:38
A ljubljanai divízió I/A jégkorong világbajnokságon a magyar és a román válogatott vasárnapi mérkőzése után a román válogatott székelyföldi tagjai a magyar válogatott játékosaival és a magyar szurkolókkal együtt elénekelték a székely himnuszt. Ebből a bukaresti sportsajtó, majd román politikusok botrányt kreáltak, az ügy pedig konfliktust gerjesztett a bukaresti nagykoalícióban is, amelynek tagja az RMDSZ is.
Nistor a Prosport sportportálnak nyilatkozva megengedhetetlennek nevezte a történteket, szerinte a székely jégkorongozók a szívükkel nem Romániáért, hanem Magyarországért küzdöttek. „A magyar nemzetiségű játékosok gyakorlatilag nem akartak játszani, üresbe korcsolyáztak, az ellenfelek mellé ütöttek a bottal. Feljuthattunk volna az első értékcsoportba, de ők az ország ellene fordultak, amelyet képviselnek. Tudom, hogy ezek súlyos vádak, de így látszott. Romániában születtek, Románia nevelte fel őket és ők elárulták az országot” – jelentette ki a főtitkár, súlyos büntetést helyezve kilátásba a székely jégkorongozókkal szemben; a szakszövetség vezetősége pénteken ül össze megvitatni a kérdést.
Nagy port kavart a fővárosi sportsajtóban hétfőn az a jelenet, amikor a túlnyomórészt magyar ajkú játékosok alkotta romániai jégkorong-válogatott a székely himnuszt énekelte a Magyarország elleni világbajnoki mérkőzés után.
Amellett, hogy a feltételezés a székely sportolókkal szembeni súlyos rágalomnak és becsületsértésnek minősül, Nistor állítása egyszerűen nem felel meg a valóságnak. A vasárnapi magyar–román jégkorongmérkőzésnek – amely a magyar válogatott 4-2-es győzelmével végződött – nem volt igazi tétje, hiszen az már korábban eldőlt, hogy a romániai csapat az utolsó, ötödik helyen zár, és kiesik a divízió I/B-be, míg a magyar csapat második lett, és jövőre a világelitben szerepel.
Nistor azt is állítja, hogy a székelyföldi játékosok a mérkőzés után, amikor felsorakoztak a szurkolótábor előtt, maguk is énekelték a székely himnuszt. A helyszínről tudósító újságírók szerint azonban ez sem igaz. Emil Hossu-Longin, a Román Televízió (TVR) kiküldött tudósítója úgy nyilatkozott: nem látta, hogy énekelték volna a székely himnuszt, csak ott álltak a közönség előtt. „Ez az ő hagyományuk, nincs benne semmi provokatív” – állapította meg a román közszolgálati csatorna munkatársa.
„Mit tegyünk, ha rázendítettek a himnuszra? Menjünk le a jégről? Ilyet nem tehetsz, ott maradtunk, akárcsak Szlovénia vagy Litvánia himnuszánál” – nyilatkozta a történtekről a Gazeta Sporturilor sportlapnak a Gyergyói HK játékosa, hozzátéve: a játékosok csak felsorakoztak a lelátó elé, de nem énekeltek. A jégkorongozó szerint tiszteletadás kérdése, hogy a sportoló végighallgatja, amint a szurkolók elénekelnek egy himnuszt. „Milyen jelentősége van, ha eléneklik a székely himnuszt? Ezt éneklik a székelyek, ez az ő himnuszuk. A székely himnusz is nemzeti himnusz, ők ezt mondják, maga pedig mást. Mit csináljak, menjek le a jégről, majd amikor Csíkszeredába megyek, ujjal mutogassanak rám? Sokan nem tudják, de általában ez a szokás, éneklik a himnuszt” – magyarázta a Gsp újságírójának Trancă Dániel, aki szerint a román válogatott egyik honosított orosz játékosa is hallgatta a székely indulót.
„Tetszik Önöknek vagy sem, sok játékos magyarnak született, magyarnak vallja magát. És hogy mutatna az, ha egy magyar vagy székely játékos román színekben ne sorakozna fel, és hallgatná meg a székely himnuszt? Miként fogadnák majd otthon, mit tennének a szülei, a szurkolók? Tudja maga erre a választ? Egyszerűen ujjal mutogatnának rá. És ezt hallaná egy évig” – mutatott rá a 28 éves Trancă, aki klubszinten ifiként a Csíkszereda és a Ferencváros, felnőttként pedig a Csíkszeredai Sportklub, a Brassói Corona és a Gyergyói Hoki Klub színeiben lépett jégre.
Amint az várható volt, koalíciós vitát váltott ki Bukarestben, hogy a ljubljanai divízió I/A jégkorong világbajnokságon a magyar és a román válogatott vasárnapi mérkőzése után a román válogatott székelyföldi tagjai a magyar válogatott tagjaival és
Cristiano Ronaldo keresi a legtöbb pénzt 2024-ben is a labdarúgók közül a Forbes magazin legfrissebb kimutatása szerint.
Két ezüstérmet nyert vasárnap Szőcs Bernadette az ausztriai Linzben megszervezett asztalitenisz Európa-bajnokságon, miután a női páros küzdelmeiben, majd egyéniben is vereséget szenvedett a fináléban.
Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője nyerte a Forma–1-es Egyesült Államok Nagydíját vasárnap a texasi Austinban, ahol a show-t a világbajnoki címvédő és éllovas Max Verstappen (Red Bull) Lando Norrisszal (McLaren) vívott csatája vitte el.
A Bajnokok Ligája-győztes Real Madrid 2-1-re nyert a Celta Vigo otthonában a spanyol labdarúgó-bajnokság tizedik fordulójának szombati játéknapján.
A vizes sportok nemzetközi szövetsége hat hónapra felfüggesztette, valamint 50 ezer dolláros pénzbüntetéssel sújtotta az olasz férfi vízilabda-válogatottat a magyarok elleni olimpiai negyeddöntőt követő botrányok miatt.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint „tisztázta” az olimpiai sportolók jutalmazása körül kialakult helyzetet az illetékes tisztségviselőkkel, ezért nincs szükség a miniszterelnök ellenőrző testületének vizsgálatára ebben az ügyben.
Tizenhét évvel ezelőtt kezdődött Interliga néven a magyar és román határ menti megyék közös labdarúgó-bajnoksága, amelyben a 8–11 éves gyerekekből álló csapatok vesznek részt. Uniós támogatással hívták életre, de azóta önszerveződővé vált.
Elisabeta Lipă, az Országos Sportügynökség elnöke csütörtökön kijelentette, nem hiszi, hogy bárki is azt képzelheti, hogy a román evezősszövetség (FRC) könyvelője 160 000 eurós pénzdíjban részesülhet.
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) etikai és fegyelmi bizottsága szerint két szabálysértés is történt a szeptember 9-én Bukarestben megrendezett román-litván Nemzetek Ligája-mérkőzésen, ezért az UEFA megbüntette a Román Labdarúgó-szövetséget (FRF).
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, a nap folyamán tárgyalni fog az Országos Sportügynökség elnökével, Elisabeta Lipával a párizsi olimpián érmet nyert sportolók és a szövetségi alkalmazottak jutalmazására vonatkozó szabályokról.
szóljon hozzá!