Tánczos Barna miniszter, a román jégkorong-szövetség volt elnöke szurkolóként vett részt a magyar–román vb-meccsen
Fotó: Haáz Vince
Amint az várható volt, koalíciós vitát váltott ki Bukarestben, hogy a ljubljanai divízió I/A jégkorong világbajnokságon a magyar és a román válogatott vasárnapi mérkőzése után a román válogatott székelyföldi tagjai a magyar válogatott tagjaival és a magyar szurkolókkal együtt elénekelték a székely himnuszt.
2022. május 10., 14:432022. május 10., 14:43
2022. május 10., 15:252022. május 10., 15:25
Adrian Cozma, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) egyik alelnöke azt kérte Nicolae Ciucă miniszterelnöktől, váltsa le tisztségéből Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert. Az RMDSZ-es tárcavezető ugyanis a nézőtér magyar szektorában nézte végig a mérkőzést. A politikus – aki korábban a Román Jégkorongszövetséget is vezette – közösségi oldalán tisztázta, hogy más román szurkolók is a magyar lelátóról nézték a meccset, tőle pár méterre egy román család a román válogatott mezét viselte.
A liberális politikus szerint az RMDSZ-es miniszter „a nevét adta ehhez a méltatlan magaviselethez”, ezért szerinte a miniszterelnöknek menesztenie kell a kormányából. „Aki nem tiszteli az ország jelképeit, nem lehet tagja Románia kormányának” – állapította meg a PNL Szilágy megyei szervezetét irányító Adrian Cozma.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az ukrajnai háború összefüggésében „tűrhetetlen provokációnak” nevezte a himnuszéneklést. Kijelentette: biztos benne, hogy a koalícióban megtárgyalják az ügyet. „Ezek olyan túlzások, amelyeknek nincsen helyük Románia területén 30 év demokrácia után. Mindenkinek meg kell értenie, hogy Románia és Európa egy másik szakaszba lépett. A háború összefüggésében tűrhetetlennek tűnik ilyen provokációt elkövetni”– idézte az MTI a képviselőház elnöki tisztségét is betöltő Ciolacut. Hozzátette: ő és társai mindig megadták a tiszteletet az RMDSZ-nek és a kisebbségeknek, az efféle megnyilvánulások azonban nem a megfelelő irányba viszik a dolgokat.
„Nekünk most köszönetet kell mondani, és nem kell senkit megbüntetni minden alap nélkül” – írta közösségi oldalán a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő politikus. „Semmilyen alapja nincs annak a kérésnek, hogy a székely himnusz elénekléséért a sportminiszter megbüntesse a székely játékosokat. Szolidárisak vagyunk azokkal, akiket méltánytalanul támadnak. A büntetést kezdeményező szállításügyi minisztert vajon felelősségre lehet vonni azért, hogy a vonaton a kalauz és az utas mit dalolászik?” – fogalmazott Kelemen Hunor.
Miközben több román politikus a székely jégkorongozóknak a román hokiválogatottból való kizárását szorgalmazzák, felszólalt a parlamentben a témában Csoma Botond RMDSZ-es képviselő, leszögezve: a székely himnusz spontán eléneklése miatt sem a szakszövetség, sem a minisztérium nem vonhatja felelősségre a sportolókat. A szövetség képviselőházi frakcióvezetője felfoghatatlannak nevezte, hogy ma, amikor Románia keleti szomszédjában háború dúl, gazdasági válság sújtja a térséget, az ország elöljáróinak az a legnagyobb problémájuk, hogy a hokiválogatott néhány tagja spontánul elénekelte a székely himnuszt a jégkorong-világbajnokságon. Ez az ügy szerinte legtalálóbban a „vihar a biliben” régi szólással jellemezhető. „A játékosokat a spontán éneklésért sem a szakszövetség, sem a minisztérium nem vonhatja felelősségre. És nem a sportminiszternek kell magyarázatot adnia ezért, mint ahogyan a szállításügyi minisztert sem terheli felelősség azért, hogy a vonaton a jegyellenőr és az utasok mit dalolnak” – mutatott rá Csoma Botond a parlamentben.
A kolozsvári politikus kifejtette, a székely himnusz egy olyan értéke Románia magyar kisebbségének, amely nem irányul sem a román közösség, sem Románia ellen. „Különösen fontos, hogy megértsük, főleg ezen a napon, amikor Románia függetlenségét ünnepeljük, május 10-én: az országban sokféle regionális identitás van – így a székely is –, és ez csak erősebbé tesz bennünket közösségként, országként, az együttgondolkodás az ország valamennyi állampolgára érdekében történik. A közös problémákra, az új kihívásokra együtt kell megoldásokat találnunk és nem olyan álproblémákon vitáznunk, amelyek önös politikai érdekeket szolgálnak” – hangsúlyozta Csoma Botond, aki későbbi sajtónyilatkozatában intoleránsnak nevezte Sorin Grindeanu miniszterelnök-helyettes kirohanását.
Nagy port kavart a fővárosi sportsajtóban hétfőn az a jelenet, amikor a túlnyomórészt magyar ajkú játékosok alkotta romániai jégkorong-válogatott a székely himnuszt énekelte a Magyarország elleni világbajnoki mérkőzés után.
Mint arról beszámoltunk, az ügyben megszólalt Sorin Grindeanu román közlekedési miniszter, volt szociáldemokrata miniszterelnök is, aki „gyalázatosnak” nevezte a román válogatott magyar nemzetiségű tagjainak cselekedetét, hogy elénekelték az „úgynevezett székely himnuszt” a román nemzeti mezben. Felszólalt a témában kedden a bukaresti parlamentben George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, elítélve a székely jégkorongozók gesztusát. A politikus megengedhetetlennek nevezte, hogy miközben a magyar–román mérkőzés végén lejátszották a magyar himnuszt, majd a szurkolók a játékosokkal elénekelték a székely himnuszt, a román indulót nem játszották le. Simion azonban nem tudja, vagy elhallgatja, hogy a jégkorong-mérkőzéseken (is) a győztes nemzet himnusza csendül fel.
Alexandru Hălăucă, a Román Jégkorong Szövetség elnöke bejelentette, vizsgálatot indítanak a romániai hokiválogatott ama tagjai ellen, akik a szlovéniai világbajnokságon, a Magyarország elleni mérkőzésen elénekelték a székely himnuszt.
Tőle szokatlan módon rendkívül heves magyarellenes támadást intézett Sorin Grindeanu miniszterelnök-helyettes Románia jégkorong-válogatottjának magyar nemzetiségű tagjai ellen amiatt, hogy a szlovéniai világbajnokságon elénekelték a székely himnuszt.
A Ferencváros hazai pályán 4-1-re legyőzte a svéd Malmö csapatát a labdarúgó Európa-liga alapszakaszának ötödik fordulójában, csütörtöki sikerével pedig megerősítette a továbbjutó helyét.
Szurkolói botrány után a sportdöntőbíróságon folytatódhat a Románia és Koszovó közötti Nemzetek Ligája-mérkőzés: a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) elnöke, Răzvan Burleanu bejelentette, hogy fellebbezni fog az UEFA fegyelmi bizottságának döntése ellen a Koszovó elleni mérk
Lesz folytatása az Aranycsapat mítoszának; ha Sárosiék és Puskásék eljutottak egykor a csúcs közvetlen közelébe, akkor az utódoknak is képesnek kell lenniük erre – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Puskás Múzeum megnyitóján hétfőn Budapesten.
Kovács István nagykárolyi játékvezető fújja majd a sípot a Bayern München és a Paris Saint-Germain közötti keddi mérkőzésen – közölték vasárnap az UEFA honlapján.
A címét megvédve sorozatban negyedik Forma-1-es világbajnokságát nyerte meg Max Verstappen.
A magyar labdarúgó-válogatott a törökökkel játszik oda-visszavágós párharcot a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozóján.
Továbbra is fenntartja Novák Eduárd volt sportminiszter, hogy a decentralizáció jegyében meg kell szüntetni a szaktárcák által fenntartott klubok minisztériumi támogatását, amely akár a Steaua, a Dinamo és a Rapid megszűnését is maga után vonhatná.
Koszovó megóvja az UEFA döntését, amellyel Románia javára írta jóvá a balkáni ország elleni, botrányba fulladt pénteki mérkőzést.
„Teljesült” Vancsik Levente Krónikának adott nyilatkozatában megfogalmazott „kívánsága”: hazai medencében harcolhatja ki a Nagyváradi VSK a férfi vízilabda Bajnokok Ligája következő csoportkörébe jutást.
A szerdai döntés értelmében a román labdarúgó-válogatott kapja a Koszovó elleni Nemzetek Ligája-meccs három pontját 3–0-s gólkülönbséggel, de egy zártkapus meccsre és közel 128 ezer euró megfizetésére kötelezték a bukaresti sportági szövetséget.
2 hozzászólás![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)