Panaszok a fizetésre

Több mint két százalékkal csökkent augusztusban az átlagbér a júniusi fizetésekhez képest. A szakértők szerint az ok mindössze annyi, hogy kevesebb volt a prémium.

Bálint Eszter

Bálint Eszter

2008. október 14., 00:002008. október 14., 00:00

A romániai alkalmazottak 73 százaléka elégedetlen fizetésével – derül ki az Accor Services által készített felmérésből, amelynek során hét európai ország alkalmazottainak hozzáállását vizsgálták. A közvélemény-kutatás eredményei szerint a hazai dolgozók 41 százaléka nyilatkozott úgy, hogy boldog munkahelyén, ez azonban még nem jelenti azt, hogy elégedett is azzal az összeggel, amelyet havonta hazavisz. A megkérdezettek fele válaszolt úgy, hogy nem túl elégedett fizetésével, míg 23 százalék teljesen elégedetlennek vallotta magát. Ebben a tekintetben egyébként Románia az utolsó helyen áll az európai országok lajstromában, ám igen közel a franciákhoz, s nem távol az olaszoktól és spanyoloktól.

Még mindig kommunista mentalitás

Az elemzés úgy mutatja be a románokat, mint olyan népet, amely 20 évvel a kommunizmus bukása után még mindig túlzott mértékben függ a központosított hatalomtól. A felmérés szerint minden három romániai lakosból kettő azt szeretné, ha az állam kedvezményeket nyújtana a szabadsága idejére, a megkérdezettek több mint fele szeretne egészségügyi támogatást, míg 40 százalék szerint több támogatást kellene nyújtani a szállítási ágazatnak.

A legjobb benyomásuk a napi teendőikről a közszférában dolgozóknak van, miközben a legnagyobb élvezettel a menedzserek dolgoznak.

Kevesebb az átlagbér

A júliusi 1308 lejhez (365 euró) képest augusztusban 31 lejjel (2,4 százalékkal), 1277 lejre (334 euró) csökkent az országos nettó átlagbér – mutat rá az Országos Statisztikai Hivatal (INS) által közzétett adatsor. A tavalyi év nyolcadik hónapjához viszonyítva azonban 24 százalékos növekedést jelez a statisztika. A júliusban mért éves növekedés még 25,8 százalékos volt.

Az augusztusi bruttó átlagbér 1728 lej (452 euró) volt, 2,3 százalékkal kevesebb, mint az előző hónapban.

Alacsony a hatékonyság

Az éves fizetésemelkedés azonban még így is 9,3 százalékkal meghaladja a munka termelékenységének növekedését. Amint arról lapunkban is több ízben beszámoltunk, a Román Nemzeti Bank (BNR) az elmúlt időszakban számtalanszor arra hívta fel a figyelmet, hogy gazdasági egyensúlyzavarral és az infláció növekedésével járhat az a tény, hogy a munka termelékenységének növekedése nincs összhangban a fizetések emelkedésével. Mint arról beszámoltunk, egy romániai alkalmazott alig 400 eurós profitot hoz évente cége számára, miközben ez a számadat a kelet-közép-európai szinten eléri a 850 eurót. Ha pedig Európa valamennyi országának adatait megvizsgáljuk, kiderül, egy európai polgár 4254 euróval járul hozzá munkáltatója nyereségéhez.

A legtöbb szektorban csökkent a fizetés

Augusztusban a legnagyobb nettó bérek a légi szállítási szektorban (3188 lej, 834 euró) voltak, miközben a legkevesebbet a ruházati cikkeket gyártó üzemekben dolgozók (731 lej, 191 euró) vihettek haza.

A júliusi bérekkel összevetve, a legtöbb gazdasági szektorban kevesebbet kerestek augusztusban. Ennek egyik oka, hogy a munkáltatók kevesebb prémiumot adtak, mint az előző hónapban, és a termelékenység terén is nagyobbak voltak a hiányosságok.

A közúti szállításban 16,3 százalékkal, a dohányiparban, a postai szolgáltatások szektorában, a közigazgatásban, a kiadókban 9–11 százalékkal estek vissza a fizetések júliushoz képest, míg a bőrfeldolgozó iparban, a kőolaj-feldolgozásban, az autóiparban 6-7 százalékkal kerestek kevesebbet. A bányászatban, a rádió- és televíziókészülékeket gyártó ágazatban 4–6 százalékkal nőttek eközben a fizetések augusztusban.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?