Negatív jóslatok

Komoly hatással lesz Románia gazdasági helyzetére az a tény, hogy az ország aktív lakosságának negyede külföldön dolgozik. Mircea Geoană 20 ezer eurót adna minden hazatérőnek. Románia aktív lakosságának negyede a határokon túl dolgozik, ez a tény pedig nagymértékben kihat az ország gazdasági helyzetére – állítják a gazdasági szakemberek. Kijelentéseik értelmében a legnagyobb migráció az egészségügyi ellátás, az oktatás és a kutatás terén tapasztalható. Ugyanakkor – hívják fel a figyelmet – a születések száma is folyamatos csökkenést mutat, a két tényező pedig a közeljövőben le fogja lassítani a gazdasági növekedés ütemét.

Bálint Eszter

Bálint Eszter

2008. szeptember 23., 00:002008. szeptember 23., 00:00

A külföldi munkavállalás fő oka még mindig az, hogy a hazai bérek jóval alacsonyabb szinten mozognak, mint az Európai Unió nyugati tagállamaiban biztosítottak. Az exodus a szakértők szerint 2007-ben, Románia uniós csatlakozását követően gyorsult fel, s mára már olyan nagy méreteket öltött, hogy a hazai munkáltatók lassanként kénytelenek maguk is külföldieket alkalmazni. Várhatóan Kínából, Indiából és Pakisztánból érkeznek majd tömegesen külföldi munkavállalók a romániai ipar különböző szektoraiba.
Mircea Geoană, a Szociáldemokrata Párt  elnöke az elmúlt hét végi milánói látogatásán 20 ezer eurót ígért minden olyan külföldön dolgozó románnak, aki hazatér dolgozni. Mint hangoztatta, a román államnak védelmeznie kell a külföldön munkát vállaló állampolgárait, és megfelelő körülményeket kell teremtenie valamenynyiük hazatérése érdekében. „A román politikusok kollektív bűne, hogy 1989 óta nem voltunk képesek arra, hogy olyan munkakörülményeket, megélhetőségi lehetőségeket teremtsünk itthon, hogy az emberek ne külföldön vállaljanak munkát” – szögezte le a politikus.

Hírösszefoglaló

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?