Munkanélküliből vállalkozó

A Romániába is begyűrűzött gazdasági és pénzügyi válság egyre inkább tarol a hazai munkaerőpiacon, alkalmazottak ezrei kerülnek utcára, miután a munkáltatók bezárni kényszerülnek vállalkozásuk, vagy megrendelések hiányában kénytelenek valamelyest csökkenteni termelésüket. A humánerőforrás-szakemberek szerint a legjobb lépés a jelenlegi kontextusban saját vállalkozást indítani.

Krónika

2009. február 10., 00:472009. február 10., 00:47

A munkanélkülivé válóknak nem sok esélyük van a jelenlegi gazdasági helyzetben az elkövetkező időszakban új állást találni. A szakemberek azonban váltig hangoztatják, nem kell csüggedni, nincs minden veszve, sőt, teszik hozzá, az elbocsátás megfelelő löketet adhat egy új kezdethez. A humánerőforrás-szakemberek szerint ugyanis a legjobb lépés a jelenlegi kontextusban saját vállalkozást indítani. Véleményük szerint az a legbiztosabb recept, ha az állás nélkül maradt személy azon a szakterületen alapít saját céget, amelyen korábban tevékenykedett. Rob Fairlie, a kaliforniai Santa Cruz egyetem közgazdásza szerint ebben az esetben 40 százalékkal magasabb az esély arra, hogy a cég megáll a lábán, mintha a vállalkozó profilt vált. Hiszen – teszi hozzá – a korábban szerzett tapasztalat mindenképpen meghozza gyümölcsét.

A szakterületet azonban tágabb értelemben kell felfogni, s azon belül kell keresni egy olyan piaci rést, amelyben nem tevékenykednek sokan, ám a termékek, illetve szolgáltatások iránt igény mutatkozik.

A szakemberek a saját vállalkozás beindításának második legfontosabb lépésének a cég és tevékenysége minél szélesebb körű népszerűsítését jelölik meg, hisz csak az a cég ér el nagy sikereket, amelynek létezéséről tudnak a potenciális ügyfelek. Ennek legolcsóbb, de ugyanakkor hatékony módszere egy jól megtervezett céghonlap, illetve a névjegykártyák széles körű “szórása”.

Első körben a munkanélküliből vállalkozóvá “alakult” személy a legnagyobb valószínűség szerint otthonról kezd dolgozni, míg az elért nyereség nem teszi lehetővé, hogy székhelyet váltson. Az otthonról történő munka egyik legnagyobb csapdája pedig a rossz időbeosztás. Az érintett ugyanis könnyen meg tud feledkezni arról, hogy épp a munkahelyén van, s dolgoznia kell. Ezért a szakemberek azt tanácsolják, hogy otthoni munkavégzés esetén is szigorú programot kell kialakítani. Jó megszabni, hogy 9–17 óra között munkaidő, és tanácsos továbbá egy külön helyet elkülöníteni a lakáson belül a munkavégzésre is. A külvilágtól való elzártság érzése azonban gyakorta felléphet az otthonról dolgozóknál, ezért jó, ha az illető hetente néhány alkalommal beiktat egy városi ebédet.

A tervezés szintén lényeges eleme egy vállalkozás sikerének, legyen szó a legapróbb, leglényegtelenebbnek tűnő műveletről, mindent előzetes tervezésnek kell megelőznie. A szakértők szerint már a vállalkozás elindítása előtt tanácsos mindent a legapróbb részletekig eltervezni, akkor ugyanis jóval kisebb az esély a kudarcra.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?