2009. április 28., 10:422009. április 28., 10:42
A globális gazdasági és pénzügyi válsággal indokolják a szakemberek, hogy mintegy 30 százalékkal esett vissza az előző évekhez viszonyítva a Kolozs Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség által az elmúlt hét végén megszervezett állásbörzén a vállalkozók által kínált munkahelyek száma. Az ügynökség által nyilvántartott 500 munkanélküli mindössze 160 munkahely közül válogathatott. Olyan cégek kerestek munkatársakat, mint a Napolact, az Omniasig vagy az Energom, ám valamennyinél alig 15–20 állás vár betöltésre. A legnagyobb kínálattal a Parc nevű cég rukkolt elő, 82 munkavállalót toboroztak, ám csak időszakos munkára. A munkaerő-elhelyező ügynökség március végén 4 százalékos munkanélküliségi rátáról számolt be megyei szinten, miközben tavaly augusztusban még 2,6 százalékon állt ez a mutató. A legtöbb személyt időközben a textiliparból, a papírgyártásból, a bőrfeldolgozó szektorból, az élelmiszeriparból, valamint az építkezésekről voltak kénytelenek utcára tenni munkáltatóik. A tavalyi év végén egyébként Kolozs megyében 20 vállalat arra kényszerült, hogy bezárja kapuit. Krónika |
A többség szakképzett mestereket keresett az építő-, a fafeldolgozó- és a készruhagyártó iparba. A szolgáltatások területén is volt kínálat, bolti eladót, pincért és szakácsot is alkalmaztak volna a vállalkozók.
Felsőfokú végzettséggel rendelkezők számára mindössze két ajánlat volt a börzén, építészmérnököt és auditáló szakembert kerestek. Kelemen Tibor, a munkaerő-ügynökség igazgatója elmondta, a pénzügyi és a körvonalazódó gazdasági válság miatt a vállalkozók óvatosabbak, igyekeznek csökkenteni a költségeiket, ezért nem alkalmaznak.
A 225 állásra négyszeres volt a túljelentkezés, összesen 1008-an vettek részt a börzén, annak a reményében, hogy sikerül munkát találniuk. A börzén helyben mindössze hét munkavállalót alkalmaztak, és közel százat behívtak meghallgatásra, állásinterjúra a cégek székhelyére.
Nagy volt a kínálat a készruhagyártásban, a börzén levő állások közel egyharmadát a Kovászna megyében működő nadrággyárak kínálták.
Az ügynökség egyébként a Szent György-napi sokadalomban felállított sátrában a képzési és a továbbképzési lehetőségekről tartott tájékoztatást. Kelemen Tibor elmondta, közel százan érdeklődtek komolyan, a leggyakoribb kérdés az volt, hogy tanfolyamaik országosan elismertek-e, amire igenlő a válasz.
Kovászna megyében rekordméreteket öltött a munkanélküliség, a ráta elérte a 11,8 százalékot: hivatalosan 8500 állástalant tartanak nyilván, közülük 2500-an kapnak állami támogatást.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.