A közvélemény-kutatás kiértékelői rámutatnak, arra a kérdésre, mit lát karrierje szempontjából a legmegfelelőbb megoldásnak az elkövetkező években, a romániai válaszadók 34 százaléka válaszolta azt, hogy inkább egy hazai cégnél állna alkalmazásban. Az ellenkező véleményt a lengyelek képviselik a legmarkánsabban: 33 százalékuk a külföldi vállalatok mellett teszi le a garast, miközben mindössze 19 százalékuk preferálja a helyi cégeket. Eközben a törökök egyformán ítélik meg a két vállalattípust: mindkettőt 18-18 százalék jelölte be a kérdőíven. Az ukránok ítélik meg a legnegatívabban az idegen kézben levő cégeket: mindössze 9 százalékuk dolgozna ilyen vállalatnál, amíg a hazai cégeket a lakosság 49 százaléka helyezi előtérbe.
Az „attitűdbarométer” szerint a romániaiak 13 százaléka vállalna szívesen munkát külföldön. A szlovákoknál és magyaroknál ez a számadat 15 százalék, míg az osztrákoknál mindössze 5 százalék.
A saját cégindítási kezdeményezések terén a románok a középmezőnyben helyezkednek el, 17 százalékuk vezetné szívesen saját vállalkozását. A törököknek pedig 38 százaléka akar saját céget. A legkevésbé vállalkozó szelleműnek az ukránok és a bosnyákok tűnnek, náluk ez a számadat mindössze 8, illetve 6 százalék.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.