A félezer munkanélkülivé váló személy több mint fele ugyanis jelen pillanatban építőipari alkalmazottként keresi kenyerét. Daniel Don elmondta, szeptember folyamán három cég adta le az általa vezetett hivatalhoz a kollektív elbocsátásokkal járó átstrukturálási programját. „Legutóbb a Hidroconstrucţia Transilvania jelezte, hogy 1200 alkalmazottjából 232-től kénytelen megválni. Továbbá a bánffyhunyadi Vlădeasa, valamint a Napolact szintén hunyadi kirendeltsége. Ez a két vállalat összesen 360 személyt bocsát el” – tájékoztatott az AJOFM vezetője.
Daniel Păcurariu, a megyei munkaügyi felügyelőség vezetője is úgy nyilatkozott, hogy a legtöbb tömeges elbocsátás az építőiparban várható. Păcurariu tudomása szerint öt nagy cégnél lesznek elbocsátások. Don ugyanakkor azt is előrevetítette, hogy az építőipari vállalkozások tevékenységének visszaesése miatt a beszállítók – a bútorgyártók, az építőanyagokat és nyílászárókat gyártók és forgalmazók – is veszteségekre számíthatnak.
Daniel Don kifejtette, átlagban őszszel az új alkalmazottak száma szokott gyarapodni, nem pedig a munkanélkülieké. Kijelentése alátámasztásaként hozzátette: tavaly ősszel a megye területén egyetlen személyt sem bocsátottak el. Az idén azonban fordult a kocka: a 10 ezer munkanélkülit jelentő, tavaly decemberben regisztrált 2,9 százalékos munkanélküliségi ráta az idei év végére 5 százalékra nő, ami pedig azt jelenti, hogy 17 ezer állás nélküli személy lesz a megyében. Ezzel a számaránnyal pedig Kolozs megyében lesz az év végén a legnagyobb a munkanélküliség erdélyi viszonylatban. A megye tavaly e tekintetben még a hatodik helyen állt.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.