Négy alkalommal vendégszerepel a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Marosvásárhelyen a Vidnyánszky Attila által rendezett Tóték című előadással. A budapesti Nemzeti Színház jelenlegi igazgatója még 2004-ben rendezte az Örkény István regénye nyomán készült darabot, a produkció népszerűsége azóta is töretlen.
2015. április 01., 12:522015. április 01., 12:52
2015. április 01., 13:092015. április 01., 13:09
Marosvásárhelyen vendégszerepel a hónap közepén a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház a Tóték című előadással. A kárpátaljai színház Örkény István regénye nyomán készült vígjátékát a budapesti Nemzeti Színház jelenlegi igazgatója, Vidnyánszky Attila rendezte, és már több mint tíz éve töretlen sikerrel játszák.
„A 2004-es premier óta a beregszásziak Tóték előadása mit sem veszített erejéből. Aki ismeri őket, nem lepődik meg az állításon: mára a produkció számos új ízzel és színnel gazdagodott” – írta Jászay Tamás kritikus az előadásról 2010-ben, amikor a produkció a Szegedi Szabadtéri Játékok műsorán szerepelt. Az azóta eltelt időszakban további vendégjátékokon, fesztiválokon és színházi találkozókon léptek fel a kárpátaljai művészek, akik közül egyesek azóta anyaországi társulatok tagjai lettek.
A Tóték az egyik legnépszerűbb magyar darabnak számít. Az elnyomás és kiszolgáltatottság drámájaként értelmezik, amely azonban az örkényi groteszk révén rendkívül szórakoztató is.
„Kölcsönösen függőségben élünk, egy személyben vagyunk zsarnokok és áldozatok. Ilyen figurák a darabban Tót és az őrnagy is. Népszerű és ezért nehéz darab, de a beregszásziaknak sikerült egy olyan előadást csinálniuk belőle, amire méltán büszkék lehetnek. Egy év leforgása alatt több mint negyven alkalommal játszották csak Magyarország területén. Különböző fesztiválokon a szakmai elismerés mellett a közönség tetszését is rendre elnyerték” – olvasható az előadás ajánlójában.
A szereposztásban részt vesz többek között Trill Zsolt is, aki azóta már követte a rendezőt, és a budapesti Nemzeti Színház társulatában játszik. A díszletet Alexander Belozub, a jelmezeket V. Csolti Klára tervezte, az előadás dramaturgja pedig Kozma András volt.
Az előadást április 14-én, kedden 19 órától, 15-én, szerdán 17 és 21 órától, valamint 16-án, csütörtökön 19 órától láthatják az érdeklődők a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Nagytermében. A Tóték előadásaira érvényesek a Tompa Miklós Társulat 2014/2015-ös évadának nagytermi bérletei, a szabadon maradó helyekre pedig jegyek válthatók.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
szóljon hozzá!