Fotó: Biró István
2007. június 11., 00:002007. június 11., 00:00
A kolozsvári magyar opera szervezte verseny legprecízebb és -szuggesztívebb egyéniségének Naotaka Tacsibana bizonyult, aki a tokiói Toho Gakuen Zenei Főiskola kürt szakán végzett, posztgraduális tanulmányai során vezényelni is tanult. 2001-ben a Besançoni Nemzetközi Karmesterversenyen második helyezést ért el, és meghívott karmesterként vezényelte a Toulouse-i Capital zenekart, a szentpétervári és a tokiói filharmóniát. Az első díjas dirigens lapunknak elmondta, szándékában áll visszatérni Kolozsvárra, és reméli, hogy sikerül a régió valamelyik operaházában is fellépnie – a győzteseknek ugyanis erre lehetőséget nyújtanak a szervezők. „Szeretnék még eljönni ide, nemcsak azért, mert szép ez a város. Jó a zenekar, a szólisták kitűnőek, és az épület akusztikája is megfelelő” – jelentette ki. A második díjat az előző versenyben szintén döntőbe jutott, amerikai Paul Mauffray nyerte el, aki jelenleg a Brünni Nemzeti Színháznál dolgozik. A harmadik helyezést Koicsiro Kanno érte el, a karmester Tacsibanához hasonlóan a Toho Gakuen főiskolán tanult. Nem először járt Erdélyben, hiszen öt éven át a Brassói Opera karmestere volt, 2003 óta zenei asszisztens a Heidenheimi Operafesztiválon.
A tegnap esti gálán a két éve megosztott első díjat nyert Didier Lucchesi adta át a kitüntetéseket. A francia karmester az első verseny óta baráti kapcsolatot ápol a kolozsvári társulattal, tavaly pedig székelyföldi turnéra is indult a csapattal. Mára már magyarul is megtanult egy kicsit, mert úgy gondolja, hogy egy operát csak a szöveg tökéletes ismeretével lehet vezényelni. A döntő tétele két éve is Bartók Béla operája, A kékszakállú herceg vára volt, Lucchesi pedig – ellentétben a döntőbe jutott mostani versenyzőkkel – a szólistákkal együtt énekelt. A tavalyi viszszatérésre Erkel Ferenc Bánk bánjával és Kodály Zoltán Székely fonójával készült. Mint elmondta, a verseny előtt csak Bartók munkásságát, Kodály néhány művét ismerte, azóta pedig egyre jobban érdekli a magyar zene. A jelenlegi látogatása során újabb fellépésekről egyeztet a kolozsvári opera vezetőségével. Tervei között szerepel a Háry János című Kodály-daljáték is, de úgy gondolja, ahhoz már sokkal jobban meg kell tanulnia magyarul.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.