Világzene a csűrből
Fotó: Bethlendi Tamás
Három kontinens zenészei lépnek fel a harmadik alkalommal rendezendő, csütörtökön kezdődő és vasárnapig tartó mérai világzenei csűrfesztiválon.
2018. augusztus 02., 13:092018. augusztus 02., 13:09
Tizenhat fellépő, öt ország, négy porta, három kontinens – számokban így lehetne leírni a 3. mérai világzenei csűrfesztivált, viszont a zenei műfajok kavalkádja és az előadóművészek története sokkal vonzóbb lehet a látogatók számára.
Az estét a szintén magyarországi Ferenczi György és a Rackajam zárja. A formáció fúziós zenét játszik, amelyben fontos szerepet tölt be a magyar népzene, a rhytm & blues, a funky, a reggae, a hiphop és a groove.
Szombaton színpadra lép a rhytm & blues műfajt képviselő kolozsvári Nightlosers együttes, valamint a magyarországi világzene egyik jelentős képviselője, a Besh o droM zenekar, amely balkáni és román cigány, illetve közel-keleti tradicionális zenét ötvöz magyar zenével, de játszik sajátos feldolgozásban is, összeolvasztva különböző zenei stílusokat.
Vasárnap is dél- és észak-amerikai ritmusokra bulizhatnak a fesztiválozók. Az Egyesült Államokból érkező Laura Lackey’s Rhythm Revue a swing, jazz, blues és gospel sajátosságait ötvözi. Színpadra lép a tavalyról jól ismert mexikói Guajiro Calentano, amely a son calentano és afro-guerrerense stílust kolumbiai, francia, spanyol, brazil, guadalupei elemekkel gazdagítja. Fellép a marosszéki Eztán folkfúziós zenekar és az estét a magyarországi Oláh Gipsy Beats zárja, melynek zenéje egyszerre hagyományos és modern. A kórus hét férfi és két női tagjának hangzását a hagyományos kanna, kanál, gitár mellett a főként a balkáni zenékből ismert rézfúvósok, akkordion, basszusgitár, dob, és percussion hangszerek egészítik ki.
A zenekar tagjai rendszeresen gyűjtenek zenét a Kárpát-medencében. Ezt a sokszínű hagyományt mutatják meg a csillagos mérai éjszakán.
Természetesen minden este összegyűlnek a csűrben Kalotaszeg, Szászcsávás és Palatka legjobb muzsikusai, hogy hajnalig húzzák a talpalávalót a táncolni vágyóknak a tőlük megszokott virtuozitással és energiával. A táncházak házigazdája a budapesti Erdőfű zenekar, amelynek két prímása a tavalyi mérai csűrfesztiválon szervezett I. kalotaszegi prímásverseny első, illetve harmadik helyezettje lett.
A szervezők a nappali programkínálattal is igyekeztek minden korosztályt megszólítani. A gyerekeket mindennap este 6-ig kézműves foglalkozásokkal, zenével, tánccal, énekkel, mesemondással, várják. Szombat délután pedig Bognár Szilvia családi koncerttel örvendezteti meg a kicsiket. A felnőttek közben beszélgetéseken, filmvetítéseken vehetnek részt. Kallós Zoltán néprajzkutató személyének és munkásságának a Balladák filmje – Kallós Zoltán nyomában című film 1. részének levetítésével és a közeli barátokkal, rokonokkal, munkatársakkal való beszélgetéssel állítanak emléket a szervezők.
A fesztiválhelyszínt idén is a KOHOO csapata építi a tőle megszokott kreativitással és igényességgel. A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) pedig önkéntesekkel szolgál annak érdekében, hogy a rendezvény kellemesebb legyen minden résztvevő számára.
A helyszínen a napijegy ára 39 lej, háromnapos bérletet 89 lejért, fesztiválbérletet 119 lejért lehet váltani.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!